تاریخ ارسال : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ساعت : ۱۰:۳۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

آثار و وسایل شخصی سهراب را برگردانید

وسایل شخصی سهراب را برگردانید

روزنامه كاشان-استاد سید علی اصغر صائم كاشانی روز یكشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: برخی از مسوولان فرهنگی و اجرایی شهر كاشان باید با هماهنگی و رایزنی های لازم زمینه بازگرداندن آثار و وسایل شخصی  سهراب سپهری  را از كرمان به زادگاهش كاشان فراهم كنند.

وی افزود: با بازگرداندن آثار سهراب به زادگاهش و احداث موزه ای به نام این شاعر در یكی از خانه های تاریخی كاشان می توان مكانی شایسته ای را برای معرفی بیشتر این شاعر و هنرمند معاصر كاشانی به علاقمندانش بوجود آورد.

وی در پاسخ به اینكه چرا موزه « سهراب سپهری » در كرمان دایر است، گفت: حدود شش سال پیش خانواده سهراب سپهری به دلیل اینكه آثار و وسایل شخصی سهراب در حال از بین رفتن و رو به نابودی بود ناچار شدند آنها را به موزه معاصر صنعتی كرمان اهدا كنند.

صائم تاكید كرد: پروانه سپهری خواهر سهراب چندین بار از مسوولان شهر كاشان درخواست كرد تا موزه شخصی سهراب سپهری را در كاشان احداث شود كه این پیشنهاد با كوتاهی و بی توجهی مسوولان این شهرستان همراه شد.

وی با انتقاد از بی توجهی مسوولان كاشانی نسبت به این شاعر و نقاش پرآوازه معاصر ایران گفت: در كاشان حتی یك كوچه بن بست هم به نام وی وجود ندارد و حتی پیشنهاد اهالی فرهنگ و هنر مبنی بر نامگذاری خیابان محل زندگی سهراب به نام این شاعر با مخالفت همراه بوده است.

این شاعر معاصر كاشانی خاطر نشان كرد: مسوولان و مدیران هر شهری با برپایی بزرگداشت ها و همایش هایی به اهالی فرهنگ و هنر شهر خود افتخار می كنند ولی در كاشان برخی از مسوولان بامخالفت ورزیدن در برگزاری گرامیداشت هایی در شان و مقام این شاعر بلند آوازه تلاش می شود تا نام و آوازه سهراب در نزد مردم زادگاهش فراموش شود.

صایم با بیان اینكه نام «سهراب »و زادگاهش كاشان همیشه با یكدیگر عجین شده اظهار امیدورای كرد: كه در آینده ای نزدیك با برگزاری مراسم و همایش های مناسب در رابطه با سهراب سپهری یاد و خاطره این نقاش وشاعر نو پرداز معاصر ایران گرامی داشته شود.

تلاش خبرنگار ایرنا برای گفتگو با رییس اداره فرهنگ و ارشاد كاشان برای پاسخگویی در این زمینه بی نتیجه ماند.

نزدیك به 460 تابلو و همچنین تمام لوازم شخصی سهراب سپهری كه در اختیار خانواده‌ی او بود، در سال 85 به موزه‌ی هنرهای معاصر صنعتی كرمان اهدا و در معرض دید علاقه مندان به این شاعر كاشانی قرار گرفته است.

سهراب سپهری نقاش و شاعر نوپرداز كاشانی در ‎ 15مهر ‎ 1307در قم چشم به جهان گشود و در اول اردیبهشت سال ‎ 59به دلیل بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

آرامگاه این هنرمند و شاعر پرآوازه كاشانی در جوار امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) در مشهد اردهال كاشان است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=4190
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: