تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۷ (4 هفته پیش) ساعت : ۲:۴۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
درگذشت انور خامه‌ای

آخرین بازمانده گروه ۵۳ نفر

کاشان نیوز: انور خامه‌ای نویسنده و مترجم و از قدیمی‌ترین فعالان سیاسی  روز گذشته در ۱۰۲ سالگی براساس نارسایی ریه درگذشت.

انور خامه‌ای فرزند یحیی کاشانی، از مجتهدان برجسته ایران بود. دختر انور خامه‌ای در وصف پدر در مجله بخارا می‌نویسد:« نام پدرش شیخ یحیی کاشانی است که به او نام پدر مطبوعات را داده اند و او (شیخ یحیی) خواهرزاده آیت ا… غروی_ از یاران امام خمینی در کاشان_ بوده و نوه دختری ملامحمدحسین نطنزی که او هم نوه ملا احمد فاضل نراقی است و فرزند ملا محمدعلی کاشانی بوده است. خود شیخ یحیی کاشانی (پدرپدرم) کار‌های مهم بسیاری انجام داده است از جمله از بنیانگذاران انقلاب مشروطیت بوده است و همچنین سردبیر روزنامه‌های مجلس و حبل المتین و ایران آنزمان بوده و در آن‌ها مقاله داشته است فوت شیخ یحیی کاشانی ۱۸ اسفند ۱۳۰۸ میباشد که پدرم در آنزمان ۱۳ساله بوده است.»

انور خامه‌ای آخرین فرد گروه ۵۳ نفر بود که علیه رضاشاه مبارزه می‌کردند و بعدها حزب توده را بنیان گذاشتند. او در دهه چهل شمسی به اروپا رفت و در رشته اقتصاد و علوم اجتماعی تحصیلات خود را تا دکترا ادامه داد.  همچنین در انستیتو روزنامه‌نگاری دانشگاه فرایبورگ سوئیس تحصیل کرده و دیپلم عالی روزنامه نگاری دریافت کرد. او یکی از پایه‌گذاران مطبوعات نوین در ایران و از مدیران نشریات رهبر، جهان ما و حجار بود.

انور خامه‌ای صبح دیروز سه‌شنبه ۲۹ آبان در بیمارستان رجایی کرج درگذشت. طبق وصیت او جسدش به دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برای انجام تحقیقات سپرده شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72631
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: