تاریخ ارسال : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۵۱ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
دادستان کاشان در خصوص رفتار هیئت‌های مذهبی هشدار داد

آزمونی برای نشان دادن میزان قانون پذیری هیئت‌های مذهبی

کاشان نیوز: در دومین همایش مسئولان هیئت مذهبی کاشان که در حسینیه هیئت علی ابن موسی‌الرضا (ع) خیابان شهید بخارایی که شامگاه سه‌شنبه گذشته ۶ شهریور با حضور دادستان عمومی و انقلاب کاشان برگزار شد، برای اولین بار سخنانی شنیده شد که اگر نگوییم بی‌سابقه باید اذعان کرد که بسیار کم‌سابقه و نادر و البته راهگشا و مهم است.
این سخنان از آن جهت بسیار مهم تلقی می‌گردد که حضور کم رنگ مدعی‌العموم در خارج از دادسرا و در اجتماع سوای از رسیدگی و کشف جرم و … بخوبی احساس می‌شود! مدعی‌العموم در واقع وکیل و مدافع حقوق جامعه است و ضرورت دارد که علاوه بر رسیدگی‌های قضایی بعنوان دادستان، در بطن جامعه نیز بعنوان مدعی‌العموم حضور جدی‌تری داشته باشد.
و اما بدعت‌های پرتعداد در هیئت‌های مذهبی آن‌چنان پرشتاب و سریع در حال نشو نما هستند که مراسم مذهبی را از محتوا تهی و تنها در رقابتی نفس‌گیر ظواهر و شکل متفاوت و بی‌ربطی از هیئت‌های عزاداری سالار شهیدان به رخ می‌کشند.
محمد تکبیرگو، دادستان عمومی و انقلاب کاشان در این خصوص گفت «ما باید همان‌گونه که هیئت‌های مذهبی را از گذشتگان خود تحویل گرفته‌ایم به نسل آینده تحویل دهیم، گاهی پیرایه‌هایی به عزاداری‌های هیئت‌های مذهبی اضافه می‌شود که هیئت را از هدف اصلی و مسیر اصلی خارج می‌کند».
تکبیرگو در سه محور اصلی سخن گفت:
۱-از آسیب‌های جسمی و صدمه‌های بدنی که تحت عناوین قمه‌زنی اجرا می‌شود و ازنظر مذهب شیعی پذیرفتنی نیست و استفاده از عَلم و عَلم‌کشی با تعدادی مرغ و خروس نصب‌شده بر روی آن وزن غیرمتعارف علم و چرخش آن در وسط خیابان و نیز چرخاندن پرچم‌های عریض و طویل به‌هیچ‌عنوان از سوی هیچ هیئتی پذیرفتنی نیست، باید جوان‌هایی که قصد زورآزمایی دارند به زورخانه‌ها مراجعه و با گرفتن کباده و میل،… قدرت و نیروی خود را نشان دهند این اقدامات اگر باعث ورود صدمه به کسی شود جرم تلقی شده و به پرداخت دیه منجر خواهد شد.
۲-حضور و ایجاد مکان‌هایی خارج از حسینیه‌ها و مساجد تحت عنوان ایستگاه‌های صلواتی در کنار خیابان‌ها که بعضاً از شبکه برق شهری بدون مجوز استفاده می‌کنند و نیز قربانی کردن گاو نحر شتر در خیابان‌ها که باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و ترافیکی در شهر می‌شود. این در حالی است که نزدیک یک هزار هیئت در کاشان به فعالیت مشغول هستند و مساحت‌های وسیعی شامل مسجد و حسینیه در اختیار دارند.
۳- توسعه مدح و مداحی از بزرگان دین و سیاست به رویه ناصوابی در کشور بدل شده است که بوی تملق و البته بدعت و بعضاً سخیف بودن توصیفات بزرگان در آن‌ها بکرات دیده می‌شود. این انحرافات به حدی است که گاهی از آهنگ و ریتم ترانه‌های لوس‌آنجلسی نیز برای خواندن اشعار و سینه‌زنی بهره می‌برند. وی توصیه کرد «هیئات مذهبی از مداحانی که مطلع از مقتل خوانی و مقید به استفاده از اشعار فاخر بوده و بدون وابستگی به جریان خاص سیاسی باشند استفاده کنند».
دادستان کاشان شجاعانه در مورد بدعت‌هایی که اصل مراسم و مناسک مذهبی و عبادی را هدف گرفته است سخن گفت و به‌نوعی آسیب‌شناسی حقوقی و اجتماعی در این خصوص را مطرح نمود که به جریان اصلی مذهبی و عبادی لطمات فراوانی وارد کرده است اما اینکه تا چه اندازه وی و دیگر مسئولان و مقامات قضایی و نظامی و روحانی شهر عزم اجرای این اصول را در آینده نشان دهند مهم خواهد بود.
از طرفی نیز همراهی و همکاری ائمه مساجد و روحانیونی که نقش مهمی در هدایت جمعی این هیئت‌ها را به عهده‌دارند می‌تواند نشان دهد که سخن دادستان چقدر خریدار دارد و آنها چه قدر تابع قانون هستند.
اما مواردی در این سخنان مغفول ماند که اگر بخواهیم می‌شود از سخنان دادستان عمومی و انقلاب کاشان در مبحث ایستگاه‌های صلواتی و مشکلات بهداشتی شهر استنتاج کنیم، استفاده نادرست و پرتعداد از لیوان‌های یک‌بارمصرف پلاستیکی است که پس از مصرف نیز توسط بعضی از شهروندان در خیابان رها می‌شوند. این ماجرا علاوه بر تخریب شدید محیط‌زیست سهمی بسزا در زشت و پریشان نمودن چهره شهر و ایجاد زحمت بسیار برای پاک‌بان‌های زحمت‌کش دارد.
با تأسف فراوان انداختن لیوان‌های یک‌بارمصرف در خیابان که امری بسیار زشت و رفتاری برخلاف ادب، تربیت و توصیه‌های مذهبی و اخلاقی است علاوه بر آثار زیان‌بار تربیتی و اجتماعی به‌واسطه حضور گردشگرانی که برای دیدار از مراسم مذهبی به شهر کاشان که یکی از شهرهای سابقه‌دار در تعلق‌خاطر و دوستی اهل‌بیت در تنها کشور شیعی جهان است ذهنیت و تبلیغ بسیار بدی برای ایران و مذهب شیعه ببار میاورد.
بدیهی است بزرگ بودن هیئت به تعداد جمعیت حاضران در آن نیست بلکه به بزرگ‌منشی است و رعایت قانون و توصیه‌های مقامات قضایی یکی از نشانه‌های رشد و اعتلای فرهنگی است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72056
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: