تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۰۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
به مناسبت هفته‌ی جهانی فضا

آسمان محدودیتی برای مشتاقان کشفیات فضایی ایجاد نمی‌کند

کاشان نیوزفهیمه استادیان: آسمان همیشه برای بشر سرشار از راز و رمز و زیبایی بوده است. تصویری باشکوه که همواره انسان را وادار به تفکر می‌کرده و سؤالات زیادی را به ذهنش متبادر می‌نموده است. زمانی انسان با حسرت، پرواز پرندگان را تماشا می‌کرد و از خود می‌پرسید آیا روزی خواهم توانست پرواز کنم؟
شاید روزی که داوینچی ماشین پرنده‌اش ارنیتاپتر (Ornitiphther) – که هیچ‌وقت ساخته نشد- را طراحی کرد، فکرش را نمی‌کرد که طرحش روزی پایه طراحی هلی‌کوپترها شود؟ یا برادران رایت که در سال ۱۹۰۳ میلادی اولین ماشین پرواز شبیه به هواپیماهای امروزی را به پرواز درآوردند گمان نمی‌کردند که روزی انسان پا را از آسمان هم فراتر بگذارد و به فضا سفر کند!
آری انسان نه‌تنها آسمان که فضا را هم به تسخیر درآورد؛ اما هنوز هم سؤالات بی‌شماری برایش بدون پاسخ مانده است و هنوز هم به دنبال کشف رازهای پهنه‌ی بیکران کائنات است.
بر اساس قطعنامه‌ای که در سال ۱۹۹۹ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هرسال از ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۲ تا ۱۸ مهر) هفته‌ی جهانی فضا نامیـده می‌شود. علت انتخاب این دو تاریخ درواقع دو اتفاق مهم و نقطه عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است. چهارم اکتبر تاریخ پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر به فضا به نام اسپوتنیک ۱ (Sputnik 1) است و دهم اکتبر تاریخ امضای معاهده‌ای در مورد اصولی که مشخص‌کننده حدود دولت‌ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است. درواقع هفته جهانی فضا یک جشن بین‌المللی برای نشان دادن اهمیت علوم و فناوری فضایی و معرفی نقش این علوم در بهبود و ارتقا کیفیت زندگی انسان است. کمیته برگزاری هفته جهانی فضا به‌منظور همسو نمودن فعالیت‌های این هفته در سراسر جهان، هرساله شعاری واحد برای این هفته در نظر
می‌گیرد. انجمن هفته جهانی فضا شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۷ را «کاوش جهان جدید در فضا» (Exploring New Worlds in Space) اعلام کرده است.
این موضوع یعنی کشف جهان‌های تازه یکی از موضوعاتی است که سال‌ها ذهن دانشمندان این حوزه را درگیر کرده و مطالعات بسیاری در این موضوع صورت گرفته است. این موضوع از نوع مأموریت‌های زیست نجومی نظیر (New Horizons) اولین مأموریت ناسا به پلوتو و کمربند کوئیپر(است که کانون توجه قرار می‌گیرند. اینکه آیا انسان خواهد توانست گهواره‌ای غیر از زمین برای زیستن بیابد؟ سؤالی که مبنای کاوش‌های ماه، مریخ و حتی فراتر از آن شده است. امروز چشم‌انداز سازمان‌ها کاوش و استفاده از منابع فرازمینی همچون فلزات موجود در سیارک‌ها، آب روی سطح ماه و انرژی خورشیدی نامحدود موجود در مدار زمین است و این موضوعات در شعار امسال موردتوجه قرارگرفته است.
دکتر محمد همایون صدر، از پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر، دانشکده هوافضا دانشگاه امیرکبیر، دانشکده هوافضا دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی، مرکز ملی فضایی، مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه شهید بهشتی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی و نجومی قم، سازمان زمین‌شناسی، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، پژوهشگاه هوافضا، مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات، گروه صنایع شهید همت و دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان سازمان‌ها و مراکز علمی که در برگزاری هفته جهانی فضا با سازمان فضایی ایران همکاری دارند نام برد.
بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان فضایی ایران، مراسم هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۶ راه‌هایی را برای بهبود دانش و آگاهی گسترده مردم از مزایای انکار نکردنی فناوری فضایی و کاربردهای آن بازخواهد کرد. این موضوع همچنین نشان می‌دهد که ظرفیت اکتشافات ما پایانی ندارد و آسمان محدودیتی برای خیل عظیم مشتاقان کشفیات فضایی ایجاد نمی‌کند. امسال انجمن هفته جهانی فضا اعلام کرده است که هرگونه فعالیت و رویداد در این هفته را پذیرفته و ثبت‌نام می‌کند.
منبع: http://isa.ir

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68640
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: