تاریخ ارسال : ۰۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۸:۴۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

آمار نگران کننده ابتلا به سالک در کاشان رو به افزایش است

کاشان نیوز: به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، از ابتدای سال جاری تا کنون در منطقه  ۳۴۰ نفر به بیماری سالک مبتلا شدند که این آمار نشان از روند رو به افزایش شمار مبتلایان دارد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سید علیرضا مروجی روز سه شنبه در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشان از فین، راوند و زیدی به عنوان سه منطقه کانونی بیماری سالک در منطقه نام برد و شمار مبتلایان به این بیماری در سال گذشته را ۲۸۷ نفر اعلام کرد.
وی افزود: گزش پشه خاکی مهمترین روش سرایت بیماری سالک است که از جوندگانی مانند موش خونخواری می کنند؛ همچنین از سگ سانان و افراد مبتلا به این بیماری نیز قابل سرایت است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان بیان کرد: با توجه به اینکه پشه های خاکی بیشتر در زمان طلوع و غروب خورشید نیش می زنند، حفاظت فردی به ویژه در این اوقات جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک بسیار موثر می باشد.
وی اضافه کرد: هزینه بهبود هر فرد مبتلا به بیماری سالک بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون ریال می باشد و سالانه برای هزینه های مبارزه با این بیماری شامل سم پاشی، لانه کوبی و طعمه گذاری در منطقه سه میلیارد ریال نیاز است.
مروجی عنوان کرد: برای مبارزه و مهار بیماری سالک هیچ بودجه ای از وزارتخانه اختصاص نیافته و همه هزینه ها از محل اعتبارهای دانشگاه علوم پزشکی پرداخت می شود.
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در ادامه گفت: ۲ نوع سالک شهری و روستایی در این منطقه وجود دارد که سالک روستایی در موش و جوندگان و سالک شهری در سگ سانانان و انسان های بیمار بیشتر است.
جواد رجبی، پراکندگی این بیماری را بیشتر در حاشیه کویر شهرستان های کاشان و آران و بیدگل عنوان کرد و افزود: سن سن، آب شیرین و مشکات از جمله مناطق روستایی کاشان هستند که بیماری سالک در آنها وجود دارد.
وی بیان کرد: ۸۰ درصد مبتلایان به بیماری سالک که به مرکزهای درمانی مراجعه کردند، روستاییان بودند و البته برخی افراد که به کانون های بیماری سفر کرده بودند نیز به سالک مبتلا شدند.
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان یادآور شد: برای جلوگیری از شیوع این بیماری در مناطق روستایی با جونده ها مبارزه می شود و در مناطق شهری نیز عملیات سم پاشی در مخروبه ها و خانه های اطراف کسانی که دچار بیماری سالک شدند، ادامه دارد.
وی تشریح کرد: امسال در راستای مبارزه با بیماری سالک افزون بر عملیات سم پاشی در ۹۶۹ هزار مترمربع از مناطق شهری، افزون بر ۱۰ هزار هکتار از مناطق روستایی شمال استان اصفهان نیز طعمه گذاری شده است.
رجبی تصریح کرد: تخصیص نیافتن بهنگام اعتبارها علت اصلی انجام نشدن عملیات جونده کشی و سم پاشی است و از این رو عملیات جونده کشی نیز بجای چهار بار، ۲ بار انجام شد.
وی، درمان دارویی و کرایوتراپی را از جمله اقدام های دانشگاه علوم پزشکی کاشان برای مبارزه با بیماری سالک برشمرد و گفت: وجود کانون های آلوده به بیماری سالک از جمله در منطقه موسوم به آقاعلی عباس، بلاتکلیفی مخروبه های درون محدوده شهری، وضعیت دفن زباله، نخاله و فاضلاب در مناطق آلوده و کمبود دارو از جمله چالش های پیش روی مبارزه با این بیماری است.
به گزارش ایرنا، سالک نوعی بیماری پوستی است که بر اثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان سرایت می کند و عامل آن انگلی به نام لیشمانیا می باشد.
چند هفته پس از گزش علائم سالک بروز می کند که شامل ایجاد تورم و زخم در محل گزش است که البته پس از نزدیک به ۶ ماه علائم بیماری به طور معمول فروکش کرده اما اثر نامناسبی بر روی پوست برجای می ماند.
استفاده از پشه بند در هنگام خوابیدن در فضای آزاد، نصب توری بر درب ها و پنجره ها، خودداری از نگهداری دام و طیور در واحدهای مسکونی، خودداری از انباشتن و ریختن فاضلاب، خاکروبه و نخاله های ساختمانی یا کودهای حیوانی در نقاط مسکونی، جمع آوری سگ های ولگرد و مبارزه با جوندگان برای مقابله با شیوع سالک توصیه شده است.
جمعیت افزون بر ۴۶۸ هزار نفری شهرستان های کاشان و آران و بیدگل زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

این در حالی است که فرماندار آران و بیدگل در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان در محل فرمانداری شیوع بیماری سالک در سال ۹۲ را حدود۲۵۰ مورد برشمرده بود و این تعداد را آماری نگران کننده خوانده بود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72421
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: