تاریخ ارسال : ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت : ۱۲:۵۱ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
کارشناس مسئول بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي‎ ‎کاشان:

آنفولانزا خطرناک نیست و با رعایت بهداشت فردی مهار می‌شود

آقای مهندس، شیوع آنفلوانزا در هر سال زمستان به یک دغدغه مهم  تبدیل می‌شود و مشکلاتی در جامعه ایجاد می‌گردد؟ برای پیشگیری چه کارهایی ضروری است؟
رعایت بهداشت فردی مهمترین راه برای جلوگیری است. اما در مورد مبتلایان به آنفولانزا، بهترین کار این است که در جمع حاضر نشوند و اگر مجبور هستند با دستمال یا ماسک دهان خود را بپوشانند و نیاز به چیز خاصی هم نیست و حتی نیاز به ماسک خاصی هم نیست.  بخصوص زمان‌هایی که سرفه یا عطسه می‌کنند. و حتماً دستمال‌ها را در سطل زباله دردار بیندازند.  شستشوی دست‌ها با آب و صابون بهترین روش است. مهم‌ترین عامل سرایت هم، دست دادن و روبوسی است.

 علائم اولیه  آنفولانزا چیست؟
این بیماری با خستگی و کوفتگی بدن شروع شده و بعد با تب و گلودرد وسرفه همراه است.

 تفاوت این بیماری با سرماخوردگی چیست؟
سرماخوردگی خفیف‌تر است و آنفولانزا خیلی شدیدتر و شدت علائم زیادتراست.

 در مواجهه با این بیماری چه اقداماتی لازم است؟
توصیه می‌شود که قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنند، و نوشیدن مایعات  گرم و استراحت مهم‌ترین اقدام است. در صورت بروز عفونت، استفاده صحیح و کامل دارو برای کنترل بیماری ضروری است.آنفولانزا.jpgی

آقای نعمتیان، شنیده شده است که این بیماری در استان‌های مجاور اصفهان تلفاتی هم داشته است. این بیماری تا چه حد می‌تواند خطرناک  باشد؟
بستگی دارد، در رابطه با ورود ویروس به جامعه، چیزی نیست که بشود جلوی آن‌را گرفت و هر سال هم شکل ویروس فرق می‌کند. به همین جهت توصیه می‌شود که در افراد و گروه‌های خاص، که شرایط سنی و بیماری‌ها یا حساسیت‌های خاص دارند،  حتماً واکسن آنفولانزای فصلی را تزریق کنند.  دلیلش هم این است که  هر سال ترکیب ویروس فرق می‌کند و هر فرد در برابر ویروس جدید که به آن مصونیت ندارد قرار بگیرد، مبتلا می‌شود و دوره طولانی هم دارد. بخصوص سرفه‌های ناشی از آنفولانزا که معمولاً دو تا سه هفته ماندگاراست. ولی خب  درمورد مسایلی که مطرح کردید، بستگی به این دارد که قبلاً ویروس به جامعه ورود پیدا کرده باشد یا خیر که در این صورت حساسیت کمتر است، ولی اگر به جامعه‌ای که قبلاً به هیچ نوع آنفولانزایی آلوده نشده باشد، و بکر باشد، همه گیری آن بیشتر خواهد بود.

 درکاشان اخیراً آلودگی به آنفولانزا گزارش شده است؟
ما بر اساس پایگاه دیده‌وری قضاوت می‌کنیم و امسال بر اساس گزارش پایگاه دیده‌وری افزایشی نسبت به سال‌های قبل نداشته‌ایم و گزارشات پایگاه دیده‌وری نشان می‌دهد که روند شیوع آنفولانزا مانند سال‌های قبل بوده است. به غیر از سالی که همه‌گیری آنفولانزای H1N1  یعنی آنفولانزای خوکی داشتیم فرق می‌کرد. ولی بعد از آن روند بیماری در  پایگاه دیده‌وری چک می‌شود و افزایش قابل ملاحظه نداشته است.

 خدارا شکر، اما اگر رعایت اصول بهداشتی بشود خطری خاصی مردم را تهدید نمی‌کند؟
 خیر مهم‌ترین مورد این است که اگر فردی در معرض ویروس  قرار بگیرد ایمن می‌شود…

 با یک‌بار ابتلا در طول عمر نسبت به این بیماری ایمنی حاصل می‌کند؟
در طول عمر نسبت به  آن نوع خاص ایمن است، اما ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا مرتب خودش را عوض می‌کند و یک تغییرات مرتب آنتی‌ژنیک دارد. هر سال هم این تغییرات وجود  دارد و به همین دلیل است که ما این را هر ساله تجربه می‌کنیم، ولی توصیه می‌شود که مبتلایان مایعات گرم نوشیده و استراحت کنند و به علت گلو درد و سرفه و دیگر عوارض خاص، توصیه می‌شود که حتماً به پزشک مراجعه شود.این سه توصیه مهم در مورد آنفولانزا است.

 صحبت خاص در این مورد دارید؟
 در فصول سرد سال باید منتظر بیماری‌هایی مانند آنفولانزا باشیم، اما مهم توصیه‌هایی است که می‌شود و قبل از اینکه خدای نکرده جو ملتهب شده وشایعه دامن زده شود، به این توصیه‌ها و پیام متخصصان باید عمل شود و با این شرایط می‌شود بیماری را پیشگیری کرد و در صورت ابتلا هم می‌شود از عوارض و شدت بیماری کاست. این بیماریی  نیست که خطر ناک و کشنده باشد. نگرانی‌ها اگر رعایت اصول بهداشتی بشود بی‌مورد است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=14742
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: