تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۹:۳۶ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
با حضور معاون آموزشي و پژوهشي پژوهشكده مطالعات فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم مطرح شد

آن چه در دانشگاه‌ها از آن غفلت شده تولید دانشمند، فیلسوف و استاد است

کاشان نیوز: %d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%ac%d8%a8%d8%a7%d8%b1%db%8cروز گذشته نشست بررسی علمی مسایل فرهنگی،اجتماعی و رفاهی دانشجویان با حضور دکتر رحمانی معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دانشگاه کاشان برگزار شد.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم هدف از برگزاری این نشست را ایجاد فضای گفتگو با صاحب نظران و اساتید این دانشگاه در باب مسایل اجتماعی و فرهنگی دانشجویان ذکر کرد و گفت: تنها راه حل مسایل دانشجویان گفتگوی جمعی بین مجموعه کارکنان و دانشجویان دانشگاه و خارج شدن از حالت انحطاط  است.
دکتر جبار رحمانی لزوم بازاندیشی انتقادی در باب سیاست های آموزش عالی و همچنین لزوم حفظ استقلال این نهاد را تاکید کرد و افزود:  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بطور تخصصی بر ابعاد اجتماعی و فرهنگی آموزش عالی ایران متمرکز شده و این موضوع را از حیث مطالعاتی و سیاستگذارانه به عنوان محور کاری خودش دارد.
وی زندگی دانشگاهی، جنسیت در آموزش عالی و آینده دانشگاه و مساله بین المللی شدن را از جمله موضوعات پژوهشی مورد نظر این پژوهشکده بیان کرد و گفت:  نباید مسایل آموزش عالی را به سوی نوعی ساده سازی برد، بلکه موضوع اصلی شناخت این مسایل و اولویت بندی انها در عرصه اجرایی است.
استاد جامعه شناس دانشگاه تهران نیز فساد علمی را مهمترین مشکل دانشگاه ها بیان کرد و گفت: آن چیزی که در دانشگاه ها مورد غفلت قرار گرفته تولید دانشمند، فیلسوف و استاد است.
دکتر تقی  آزاد ارمکی دفاع از علم، دانش و دانشمند را لازم است و اظهار کرد: باید دانشگاه هایی تاسیس شوند که کانونش دانش و دفاع از عقل باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه در دوره رضا شاه شکل گرفته و تنها سازمانی بوده که سنت ادبی و حقوقی در آن رعایت نمی شده است افزود: دانشگاه تنها به دلیل نیاز درونی و ارائه مدرک صرف شکل گرفته و در دانشگاه ها به تولید دانشجوی خلاق و کارآفرین و دانشمند توجهی نمی شود که این موضوع، مشکل جدی برای کشور است.
این عضو هیت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: در کشور کارشناس و دانشجویان زیادی در زمینه های مختلف سیاسی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وجود دارد ولی اینکه بتواند سازمان و نهادی را به درستی سازمان دهی و مدیریت کند وجود ندارد.
وی بازنگری در تدوین برنامه های دانشگاه ها را تاکید کرد و افزود: باید سعی شود تا دانشجویان خلاقی در دانشگاه ها تعلیم داده شود که بتواند نیازهای جامعه را برطرف نماید.
در این نشست دکتر محسن نیازی، دکتر صدوقی، دکتر شکاری و دکتر سهراب زاده اعضای هیات علمی دانشکده علوم انسانی نیز به بررسی علمی مسایل فرهنگی، اجتماعی و رفاهی دانشجویان پرداختند و نقطه نظرات خود
لینک خبر: http://kashannews.net/?p=63025
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: