تاریخ ارسال : ۰۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۱:۰۷ ب.ظ ۵ نظر
Print Friendly
اعتراض کاشانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی به شورای شهر رسید؛

آه سرد عضو شورای شهر بر «نفس گرم» رسانه ملی!

مجید شمسکاشان نیوز: همزمان با  آغاز پخش مجموعه تلویزیونی «نفس گرم» به کارگردانی محمدمهدی عسگر پور در شبکه اول سیما که در آن از لهجه کاشانی استفاده‌شده اعتراض‌هایی در محافل مختلف مطرح‌شده است این اعتراض‌ها که  ابتدا از شبکه‌های اجتماعی آغاز شد اکنون دامنه‌ای  وسیع‌تر یافته و امروز به شورای اسلامی شهر کاشان رسیده است.
مجید شمش عضو و نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی  شورای اسلامی شهر کاشان با صدور بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن برای کاشان نیوز ارسال‌شده اعتراض خود را به اشکالات متعدد این مجموعه تلویزیونی عنوان کرده و خواستار پاسخگویی رسانه ملی شده است.
مجید شمس در ابتدای این بیانه با معرفی کاشان و توانمندی‌های آن نوشته است:دار المومنین کاشان از دیرباز پیام‌آور دانش و حکمت، فرهنگ و ادب است و مهد نام‌آوران بزرگ و اندیشه‌وران سترگی بوده که نام آنان بر ستیغ تاریخ حک‌شده است و در تمامی لحظه‌ها و عرصه‌های نظام مقدس اسلامی در زمره پیشتازان و سرافرازان بوده است.از آن زمان که تمدن باستانی سیلک در این دیار پدید آمده تا روزگار کنونی همیشه مشاهیر و مفاخر این خطه غرورآفرین بوده‌اند.
آن‌گونه که ملک‌الشعرای بهار در قصیده « نسب نامه بهار» به زیبایی از کاشان و افتخارات کاشان یادکرده است:
باد آباد مهین خطهٔ کاشان که مدام
مهد هوش و خرد و صنعت و بینایی بود
هرکه برخاست بهر پیشه ز شهر کاشان
در فن خویشتنش فرط توانایی بود
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کاشان در بخش دیگری از این بیانیه آورده است:« این روزها دار المومنین کاشان مورد کم‌لطفی رسانه عمومی در سریال « نفس گرم »قرارگرفته است . این سریال که در ژانر ملودرام طراحی گشته و به کارگردانی محمدمهدی عسکر پور و تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی می‌باشد حساسیت مخاطبان فرهیخته کاشانی را برانگیخته و موجب تکدر خاطر آنان را فراهم ساخته است.».این‌جانب به جهت علاقه و عشقی که به دیار کهن و پرافتخار کاشان دارم وظیفه خود دانستم که نقدی و مطالبه‌ای در این راستا از رسانه عمومی داشته باشم.
شمس ادامه می‌دهد:جدای از نقد آکادمیک و ژورنالیستی بر این فیلم که مقال و مجالی دیگر را می‌طلبد باید گفت که در کشوری که افتخار آن حضور قومیت‌های مختلف با آداب‌ورسوم و فرهنگ‌های گونه‌گون و متنوع است رسالت هنرمندان در جهت هم‌افزایی و فرهنگ‌سازی سنگین و خطیر می‌باشد.
در فضای کنونی جامعه که دامن زدن به اختلاف و نارضایتی عمومی سمی مهلک و خلاف منویات مقام معظم رهبری است پرداختن به فرهنگ و آداب و سنن اقوام و مردم در جای‌جای ایران اسلامی ظرافت بالای را می‌طلبد.ما نمی‌خواهیم هنرمندان گرامی را در پیچ‌وخم‌های نفس‌گیر ممیزی قرار دهیم تا آزادی و ابتکار عمل را از آنان سلب کرده باشیم و زمینه‌های خلاقیت را مسدود سازیم.
نفس گرماین اعتقاد را هم داریم که باید نگاهی زیبِ اندیش و خطاپوش، زمانه شناس و مثبت بین،داشته باشیم تا مایه وفاق عمومی و وحدت همگانی در جامعه شود. باید از طرح مطالبی که مایه نارضایتی مردمی می‌شوند در این برهه حساس پرهیز کرد.این سخن ارزشمند رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی را در این زمینه یادآور می‌شوم که در دیدار جمعی از کارگردانان سینما و تلویزیون‌ فرمودند :
«شما به‌عنوان یک هنرمند، دنبال زیبایی‌ها و ظرافت‌های عالم وجود می‌گردید تا این‌ها را بشناسید، بیرون بکشید، برجسته کنید و نشان بدهید؛ کار هنرمند این است؛ یعنی ظرافت‌ها، زیبایی‌ها، ریزه‌کاری‌ها، دقایق و حقایق غیرقابل دید با چشم غیرمسلحِ به هنر را با سلاح هنر و نگاه هنرمندانه، بیرون می‌کشد و نشان می‌دهد »
در بخش دیگر این بیانیه آمده است:اغراق و افراط‌های خنده‌آور در امور مذهبی،دیالوگ‌های گاه ضعیف و سخیف و سطحی،ادغام ناشیانه مفاهیم مذهبی در جای‌جای فیلم برای انتقال آموزه‌های دینی،
کج‌سلیقگی در انتخاب لوکیشن های فیلم‌برداری در کاشان، تقلید ناصحیح از لهجه و گویش‌های مردم کاشان و …از دیگر نقاط ضعف این سریال به شمار می‌رود.
تقاضای مجدانه بنده به نمایندگی از مردم شریف شهر کاشان این است که مدیران صداوسیما رسیدگی سریع به این گلایه و مطالبه عمومی را داشته باشند.
عضو شورای اسلامی شهر کاشان در پایان با سروده‌ای از سهراب سپهری شاعر معاصر کاشانی این‌چنین می‌نویسد:از این سروده سهراب سپهری الهام می‌گیرم و می‌گویم :
چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید
کار ما شاید این است
که میان گل نیلوفر و قرن
پی آواز حقیقت بدویم
با آرزوی سربلندی و تعالی روزافزون برای ایران اسلامی و دار المومنین کاشان

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=50351
مطالب مرتبط

 • علی آذر ۹, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  سری به اینیستاگرام آقای جابر تواضعی بزنید یادداشت خوبی نوشته است

  (0)(0)
 • دوستدار خطه متمدن با تاریخ چند هزار ساله سیلک و ولایتمدار وفهیم کاشان آذر ۸, ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام واحترام لطفا نقد منصفانه رعایت شود ولی بهره برداری عوامل نفوذ وفتنه از پخش فیلم ممنوع واصل اتحاد وانسجام در نظام ومملکت را خدشه دار نکنید آبرویتان می رود در ضمن مردم کاشان ظرفیت بالایی دارند. ومثل ترک ها وفتیله نیستند که موجب بهره برداری عوامل نفوذی دشمن شدند.ومردم ترک که مردم فهیم شیعه و ولایی هستند عده ای از آنها اغفال شدند.لطفا برادر این مطلب را نمایش دهید.

  (1)(1)
 • مهدی آذر ۸, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  عالی بود . سریال واقعیت را نشان داد.

  (0)(3)
 • علیرضا آذر ۸, ۱۳۹۴ - ۷:۴۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  وقتی میگن “رسانه میلی “بجای “رسانه ملی ” درست میگن ؟؟؟؟؟ !!!!!!

  (1)(0)
 • ابوالفضل آذر ۸, ۱۳۹۴ - ۵:۱۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  مدیریت صدا و سیمای میلی جایی برای هیچ حرفی نگذاشته است. ظاهراً در لیست این بار نوبت ما کاشونیا بود تا سوژه ای برای مسخره و مضحکه و تحقیر باشیم. فقط باید گفت حیف از بیش از دوهزار میلیارد تومان بودجه ای که در این اوضاع و احوال کشور صرف صدا و سیما و برنامه های بعضاً مزخرف آن می شود.

  (5)(2)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: