تاریخ ارسال : ۰۳ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۳۶ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
سومین دوره جشنواره ادبی هنری «سیلک» حواشی بسیاری در پی داشت

آیا داور یک جشنواره خصوصی و مستقل را باید یک‌نهاد دولتی تعیین کند

کاشان‌نیوز: سومین دوره جشنواره ادبی هنری «سیلک» در حالی در شهر کاشان برگزار شد که حواشی بسیاری را در میان مخاطبان این جشنواره به‌ویژه در فضای مجازی در پی داشت.
به گزارش ایمنا، هم‌زمان با برگزاری مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره ادبی هنری «سیلک» در روز پنجشنبه -۲۳ آذرماه- در کاشان، اسامی نفرات برگزیده این جشنواره از سوی ابوتراب خسروی، کیهان خانجانی و امیرعباس مهندس سه عضو هیئت‌داوران اعلام شد. بر این اساس ضمن تقدیر از مجموعه داستان «پوکه‌باز» اثر زنده‌یاد کورش اسدی، نفر نخست داریوش احمدی با مجموعه داستان «خانه کوچک ما» نفر دوم محمد بکایی با مجموعه‌ «گربه ساکن چنار» و نفر سوم خدیجه شریعتی با مجموعه‌ «وقتی قوها پیر می‌شوند» معرفی شدند، اما از فردای آن روز اسامی برگزیدگان جشنواره با تغییراتی مواجه شد، به این صورت که نام «داریوش احمدی» از فهرست برگزیدگان حذف و به ترتیب اسامی محمد بکایی و خدیجه شریعتی به‌عنوان نفرات اول و دوم اعلام شد، رتبه سوم نیز به «محمدرضا گودرزی» نویسنده مجموعه داستان «بگذار برسانمت» اختصاص یافت.
این اتفاق موج گسترده‌ای از اعتراضات را در فضای مجازی ایجاد کرد تا جایی که داوران جشنواره «سیلک» با انتشار بیانیه‌ای مشترک، اعتراض خود را اعلام کردند. در این میان منیر عسگرنژاد مدیر موسسه فرهنگی هنری حوض فیروزه ترجیح داد تا تماس هیچ خبرنگاری را پاسخ ندهد و با سکوتش بر ابهامات این جریان بیفزاید.

حذف ناگهانی
«داریوش احمدی» که نامش به‌عنوان نفر نخست در مراسم اختتامیه جشنواره ادبی سیلک و از سوی داوران اعلام شده از آنچه یک‌شبه و در اثر یک تغییر نام در فضای مجازی به راه افتاده است اظهار بی‌خبری کرد و به خبرنگار ایمنا گفت: یکی دو روز پیش از برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره ادبی سیلک، ابوتراب خسروی از داوران جشنواره با من تماس گرفت و تأکید کرد که روز پنجشنبه ۲۳ آذرماه برای شرکت در مراسم اختتامیه به کاشان بروم. همچنین گفت که کتابم در این جشنواره حائز رتبه نخست شده و من باید برای دریافت جایزه در این مراسم حاضر شوم.
نویسنده مجموعه داستان «خانه کوچک ما» که اهل خوزستان است و در این شهر اقامت دارد، افزود: من حتی از اینکه کتابم در این جشنواره شرکت داشته متعجب شدم، بعد فهمیدم که ناشر بدون اطلاع این اثر را به جشنواره سیلک ارسال کرده است.
وی ادامه داد: در مراسم اختتامیه شرکت نکردم، بعدازآن آقای خسروی تماس گرفت و گفت که باید برای دریافت جایزه‌ام اقدام کنم، شماره‌ای از خانم منیر عسگرنژاد، منشی جشنواره ارسال و تأکید کرد که برای هماهنگی دریافت جایزه با ایشان تماس بگیرم، این کار را کردم، اما خانم عسگرپور با لحنی نامطمئن صحبت کرد و گویی خودش هم از اینکه جایزه نفر نخست به من تعلق‌گرفته مطمئن نبود. به آقای خسروی که همچنان برای ارسال جایزه از سوی دبیرخانه جشنواره پیگیری می‌کرد جریان را گفتم، وی گفت که از طریق دیگر داوران جشنواره تلاش می‌کند تا این جایزه به دست من برسد.
احمدی که نخستین اثرش با نام «خانه کوچک ما» وارد بازار نشر شده، با بیان اینکه همان شب از طریق مراجعه به خبرگزاری‌ها از حذف نامم از میان اسامی برگزیدگان مطلع شدم، گفت: همان شب متوجه شدم که از میان برگزیدگان حذف‌شده‌ام! بعدازآن هم به‌جز از سوی داوران، دیگر تماسی گرفته نشد و درنهایت هم متوجه نشدم که این جریان را چه کسانی به راه انداختند. حتی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان هم از این مسئله اظهار بی‌اطلاعی کرده است.
وی افزود: آنچه رخ داد اهمیت چندانی ندارد، اما می‌تواند باعث بی‌ارزش شدن ارزش‌های فرهنگی شده و از اعتبار جشنواره‌ها کم کند.
وی درباره کتابش که در این جشنواره شرکت داده‌شده است، گفت: این مجموعه داستان در مدتی حدود ۱۰ سال، در فضایی اقلیمی و با محوریت خوزستان نوشته‌شده است و به نقل خاطرات من در دوره‌های مختلف زندگی می‌پردازد.

از همه‌جا بی‌خبر
این ماجرای عجیب از زبان «محمدرضا گودرزی» هم شنیدنی است. کسی که به گفته خودش از همه‌جا بی‌خبر بوده و حتی تمایلی نداشته که اثرش در جشنواره «سیلک» شرکت کند، از هیاهویی که در فضای مجازی به راه افتاده باخبر شده که نامش بر سر زبان‌ها افتاده و به‌ناحق مورد خشم و اعتراض عده‌ای قرارگرفته است.
این نویسنده به خبرنگار ایمنا گفت: من هیچ تمایلی به شرکت در جشنواره‌های ادبی ندارم چراکه روند عملکرد این جشنواره‌ها را از اساس اشتباه می‌دانم و اهمیتی هم برای جوایز و رتبه‌هایی که تعیین می‌کنند قائل نیستم.
محمدرضا گودرزی افزود: عوامل جشنواره «سیلک» به اصرار اثر مرا در جشنواره‌شان شرکت دادند و حالا هم هیاهویی که هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته‌ام علیه من به راه افتاده است.
وی با بیان اینکه در فضای مجازی هیچ اظهارنظری درباره این اتفاق نکرده‌ام، گفت: متأسفانه جوی که به راه افتاد علیه من تمام شد، من تا لحظه آخر از آنچه از سوی هیئت‌داوران و یا دبیر جشنواره اعلام شد بی‌خبر بودم، بعد هم از طریق دوستانم مطلع شدم که چه رخ‌داده است. متأسفم بگویم درحالی‌که هیچ خبری از سوی دبیرخانه جشنواره به من داده نشد و حتی هیچ تقدیری هم به‌عنوان نفر سوم از من نشد، تنها نام من بر سر زبان‌ها افتاد و باعث شد که عده زیادی علیه من در فضای مجازی جریان سازی کنند.

تمامیت‌خواهی مسئولان دولتی
«کیهان خانجانی»، از اعضای هیئت‌داوران بخش ادبی سومین جشنواره سیلک به ایمنا گفت: تعجب می‌کنم، مگر می‌شود حضور آن جمعیت را در مراسم اختتامیه نادیده گرفت و اعلام کرد که هیئت‌داوران در آن مراسم نامی به‌جز نام داریوش احمدی را به‌عنوان نفر نخست اعلام کرده باشند؟! اخلاق ایجاب می‌کند محمد بکایی که آن شب به‌عنوان نفر دوم معرفی شد و امروز به‌عنوان نفر نخست اعلام شده بگوید که آن شب در مراسم چه کسی به‌عنوان نفر نخست از سوی داوران معرفی شد.
وی با بیان اینکه گاهی وقت‌ها حرف نزدن بهتر از حرف غلط زدن است، اظهار کرد: مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان می‌توانست در برابر این ماجرا سکوت کند، ما هم وضعیت ایشان را درک می‌کردیم که این ماجرا از جایی بالاتر رقم خورده و ایشان مأمور و معذور هستند. مثل خانم منیر عسگرنژاد مسئول موسسه فرهنگی حوض فیروزه که تا الآن سکوت کرده و از گفت‌وگو با هر رسانه‌ای خودداری کرده است و ما هم ایشان را درک می‌کنیم، هرچند سکوتشان برای ما قابل‌قبول نیست.
وی افزود: آقای جوادی مقدم رئیس اداره کاشان است و دو دوره نیز از اعضای هیئت‌داوران جشنواره شعر بوده‌اند، اول اینکه بااین‌همه مشغله بوروکراتیک بهتر بود که شاعری از میان این‌همه شاعر در اصفهان به‌جای ایشان انتخاب می‌شد، دوم اینکه وقتی در سالن قرار بود نام داریوش احمدی به‌عنوان نفر نخست اعلام شود مخالفتی از سوی مسئولان جشنواره صورت گرفت که با اعتراض شدید آقای ابوتراب خسروی مواجه شد، نتایج درنهایت به همان صورتی که هیئت‌داوران خواستند اعلام شد و جالب این است که داریوش احمدی از سوی هر سه داور نفر نخست اعلام شد با نمره‌ای بسیار بالا. من به ایشان امتیاز ۱۰۰ دادم و به نفر دوم ۷۳ و به نفر سوم ۷۲، یعنی فاصله امتیاز دو نفر نخست ۲۷ عدد بود.
خانجانی با تأکید بر اینکه هیئت‌داوران هیچ آشنایی قبلی با داریوش احمدی نداشته است، گفت: داریوش احمدی در سن ۶۱ سالگی نخستین کتابش را منتشر کرده است، در حاشیه کشور زندگی می‌کند و کتابش سرشار از نمادهای بکر و زیباست و سواد و ذوق ادبی او در این اثر کاملاً مشهود است. این مجموعه داستان در وضعیت بد ادبی و داستانی امروز یک متن بسیار حرفه‌ای محسوب می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه فکر می‌کند این ماجرا از سوی چه کسانی شکل‌گرفته است عنوان کرد: نمی‌دانم، این اولین بار نیست که چه در اصفهان و چه در جشنواره ادبی سیلک چنین مسئله‌ای رخ می‌دهد. در دوره نخست جشنواره ادبی سیلک من و دوست شفیقم زنده‌یاد «کورش اسدی» به‌عنوان داور انتخاب شدیم، اما اداره ارشاد اصفهان نام کورش اسدی را حذف کرد و من هم به اعتراض داوری را نپذیرفتم. جالب است که اداره ارشاد اصفهان به همین جشنواره داور پیشنهاد کرد! آیا داور یک جشنواره خصوصی و مستقل را باید یک‌نهاد دولتی تعیین کند؟ در دور دوم جشنواره هم من داور نبودم اما داوران گفتند که در نتایج دست برده شده است، گلایه من از داوران قدیم این است که چرا همان موقع حرفی نزدید تا امروز کار به اینجا نکشد؟
این داستان‌نویس پیشکسوت ادامه داد: در دور سوم من و ابوتراب خسروی داوری را پذیرفتیم. چون قرار شد از کورش اسدی و مجموعه داستان پوکه باز تقدیر شود، این‌یک جشنواره مستقل ادبی در شهرستان بود و می‌توانست موجب بالندگی فضای داستان‌نویسی آن شود و درنهایت فضای خاطره‌انگیز اصفهان برای من که بیش از هشت سال عمرم را در این شهر گذرانده‌ام دلیل دیگری بود که داوری بخش ادبی جشنواره سیلک را پذیرفتم.
وی با بیان اینکه گمان نمی‌کردیم در این جشنواره نه‌تنها رتبه نفر برگزیده، بلکه به‌طورکلی نامش از جشنواره حذف شود، گفت: هیچ‌کسی نمی‌داند که این ماجرا از کجا آب می‌خورد. به گمان من این نه به موسسه حوض فیروزه مربوط است و نه مستقیماً به اداره ارشاد کاشان، اما حداقل می‌شود با حرف‌های نادرست مسیر مخاطبان را تغییر نداد و چشم در چشم، حرف خلاف واقعیت نزد.
داور بخش ادبی جشنواره سیلک یادآور شد: نمی‌توانم بیش از این قضاوتی درباره این جشنواره و عاملان این جریان داشته باشم، علت هرچه باشد باید از این مسئولان پرسید که آیا شما جشنواره‌های دولتی کم دارید؟ ما نمی‌گوییم جشنواره شما نباشد، باشد و به هرکسی هم دوست دارید جایزه بدهید، اما نه اینکه در جشنواره‌های خصوصی هم‌دست ببرید که این مصداق یک تمامیت‌خواهی فرهنگی است.

برخورد ناجوانمردانه
ابوتراب خسروی دیگر داور سومین دوره جشنواره ادبی سیلک به ایمنا گفت: از سوی دبیرخانه جشنواره هفت کتاب برای داوری به ما سپرده شد و جالب است که نظر هر سه نفر هیئت‌داوران این بود که مجموعه داستان «خانه کوچک ما» اثر «داریوش احمدی» به‌عنوان بهترین اثر شناخته شود. این کتاب با حداکثر امتیاز در مراسم اختتامیه جشنواره سیلک به‌عنوان اثر برگزیده شناخته شد.
وی افزود: کتاب «خانه کوچک» ما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز است و هیچ مشکل و مسئله‌ای برای شرکت در جشنواره نداشته است، این کتاب یکی از بهترین آثار ادبی در دهه اخیر است و اگر مانعی داشت نباید به‌عنوان کاندیدا در این جشنواره معرفی می‌شد.
وی با بیان اینکه برای کار غیراصولی هیچ پاسخی وجود ندارد عنوان کرد: داستان‌نویسان با هزاران زحمت کار می‌کنند. تولید آثار ادبی یکی از سخت‌ترین کارهاست و نویسنده‌ای که اسم‌ورسمی ندارد و می‌خواهد خودش را با کارش معرفی کند، جوانمردانه نیست که با او چنین برخورد کنیم.

آنچه اعلام شد مطابق بارأی هیئت‌داوران است!
مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان معتقد است که در اسامی برگزیدگان جشنواره تغییری ایجاد نشده و داوران در مراسم اختتامیه همان فهرستی را اعلام کرده‌اند که از فردای مراسم اختتامیه بر روی خروجی سایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان و سایر رسانه‌ها قرارگرفته است.
مصطفی جوادی مقدم در این خصوص به خبرنگار ایمنا گفت: جشنواره سیلک سومین دوره خود را با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان و به همت موسسه فرهنگی هنری حوض فیروزه‌ای برگزار کرد. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی وارد مسیر صدور مجوز می‌شود با اعتماد کامل به برگزارکننده که شخصیتی شناخته‌شده است عمل می‌کند. آن‌ها داوران را خودشان انتخاب می‌کنند و از سوی این نهاد دخالتی در فرآیند آن صورت نمی‌گیرد.
وی افزود: مراسم اختتامیه این جشنواره در حضور تعداد زیادی از حاضران و مسئولان شهری برگزار و جوایز به برگزیدگان اعطاشده است. دو تن از داورانی که اکنون بیانیه داده‌اند در مراسم حضور داشتند. آقای ابوتراب خسروی سخنرانی کرده و جزو جایزه دهندگان بوده است. اگر جابجایی در اسامی برگزیدگان صورت گرفته من خبر ندارم و این فرآیندی بین داوران است. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرآیند داوری نمی‌تواند به نفع یا ضرر کسی کاری انجام بدهد. آقای خسروی سال‌هاست که داور جشنواره‌های مختلف است و می‌توانست همان شب اعلام کند که آنچه اعلام شده مطابق با نظر من نیست. بعدازاینکه جشنواره تمام‌شده و داور سوم هم حضور نداشته است، داوران اعلام کرده‌اند که نظر ما تغییر کرده است! چطور الآن یادشان هست که نفر اول چه کسی بوده ولی لحظه اعلام نتایج متوجه این تغییر نام نشدند؟!
مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با تأکید بر اینکه آنچه در سایت این اداره اعلام شده همان نتیجه‌ای بوده که در مراسم اختتامیه از سوی هیئت‌داوران اعلام شده است، عنوان کرد: آقای خسروی الآن حرف دیگری می‌زند و می‌گوید از عدم حضور خبرنگاران در مراسم سوءاستفاده شده است! من می‌گویم خبرنگاران نبودند اما شما بودید و دیدید که نتایج همین بودند.
وی ادامه داد: در این جشنواره بخش شعر هم برگزار می‌شود و من در دو دوره از اعضای هیئت‌داوران آن بوده‌ام، فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی افتاده باشد که نتیجه داوری در مراسم یک‌جور و در سایت جور دیگری اعلام شود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69804
مطالب مرتبط

 • احمدی دی ۶, ۱۳۹۶ - ۷:۲۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  صمد_طاهری نوشت:
  سلام ، دوستان.
  من از یکی از دوستان نزدیک محمد بکایی خواستم که با او تماس بگیرد و ماجرای جایزه ی کاشان را بپرسد.
  بکایی گفته است که روز پیش از برگزاری جشنواره ، خانم عسگر نژاد از کاشان با من تماس گرفت و گفت نفر اول شده ای و برای گرفتن جایزه به کاشان بیا. روز بعد من به کاشان رفتم. در آن جا هیچ کس با من تماسی نگرفت. من خودم محل برگزاری جشنواره را پیدا کردم و به آن جا رفتم. ابوتراب خسروی ، داریوش احمدی را نفر اول اعلام کرد و چون احمدی حضور نداشت ، خودش از طرف او تندیس جشنواره را دریافت کرد. مرا نفر دوم اعلام کردند ، بالای سن رفتم و تندیس جشنواره را که روی آن ” برگزیده ی دوم” و اسم مرا حک کرده بودند ، دریافت کردم. بعد هم مبلغی را که متعلق به نفر دوم بود ، گرفتم و به تهران برگشتم و از باقی ماجرا هم بی اطلاعم. و اگر بخواهید عکس تندیس را که نفر دوم روی آن نوشته شده ، می توانم برایتان بفرستم.

  خب ، محمد رضا گودرزی هم که این میان اصلا کاره ای نبوده. پس معلوم می شود که پول جایزه ی نفر اول را همان جا هاپولی کرده اند!?

  (1)(0)
 • سعید دی ۴, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  جشنواره و جایزه ای که بر پا کننده یا مجوز دارنده آن فردی شناخته شده در حیطه ادبیات داستانی کشور نباشد همین اتفاق ها برایش می افتد.کاشان چهره ادبیات داستانی دارد و در طول چندین دوره اش با داوران نام اشنایی همچون،فتح الله بی نیاز،محمد کشاورز،بلقیس سلیمانی،و…….همین ابوتراب خسروی هرگز برایش چنین اتفاقی نیفتاد.چرا صدای ابوتراب خسروی ها فقط برای این جایزه در آمده است؟
  جناب خانجانی،هیچ دستی در کار نیست جز دست آن خانم و رییس ارشاد و داور سوم کهپای ثابت داوری هاست که رزومه ادبیات داستانی را ندارد. دست هیچ نیروی ماورایی در کار نبوده جز مداخله آن سه و.قطعا باور نمی کردند که مرد کهن ادبیات کشور ما صدای اعتراض اش بلند شود.
  آقای رییس ارشاد،در مورد شخصیت ابوتراب خسروی،در مورد دانش و متانت او کمی مطالعه کنید.ایشان یک آدمی نیست که به اسم جایزه کیسه دولتی برای خود دوخته باشد و اسم جایزه خصوصی را بگذارد روی جایزه ای که مشاور وزارت ارشاد در هر دوره ،حضور دارد،این دوره را نمی دانم.آنکس که دروغ می گوید شمایید نه شخصیت مهمی مثل ابوتراب خسروی و…..

  (3)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: