تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۲ ساعت : ۱۲:۳۲ ق.ظ ۱۳ نظر
Print Friendly

آیا مراسمی موسوم به «عمرکشون» مطابق شرع است؟

عید الزهرا، فَرحَةالزهراء، روز رُفع‌القلم (به معنی برداشته‌شدن قلم)، غدیر دوم و گاه در تداول عامه عُمرکُشان یا عمرکُشون مراسمی است که برخی از شیعیان در تاریخ نهم ربیع‌الاول برگزار می‌کنند. هدف برگزارکنندگان این مراسم شادمانی به دو دلیل است: آغاز امامت امام دوازدهم شیعیان و باور آنان به کشته‌شدن عمربن خطاب در چنین روزی. این مراسم حداقل از قرن هفتم هجری وجود داشته و در زمان صفویان رایج بوده است. فعلاً برگزاری این مراسم در ایران به صورت علنی ممنوع است. انتقادات متعددی به برگزاری این مراسم وارد شده‌است. اولاً، بررسی‌های تاریخی با استفاده منابع شیعه و سنی نشان می‌دهد که عمر در ماه ذی‌الحجه کشته‌شده نه در نهم ربیع‌الاول. ثانیاً، بررسی‌های حدیثی نیز نشان می‌دهد که سند روایت رفع‌القلم که به موجب آن گناهان در این روز مورد حساب قرار نمی‌گیرند ضعیف است. این روایت که جواز ارتکاب به گناهان در چنین روزی را می‌دهد از نظر قواعد حدیثی در پایین‌ترین درجهٔ اعتبار قرار دارد.

کاشان نیوز: عید الزهرا، فَرحَهالزهراء، روز رُفع‌القلم (به معنی برداشته‌شدن قلم)، غدیر دوم و گاه در تداول عامه عُمرکُشان یا عمرکُشون مراسمی است که برخی از شیعیان در تاریخ نهم ربیع‌الاول برگزار می‌کنند. هدف برگزارکنندگان این مراسم شادمانی به دو دلیل است: آغاز امامت امام دوازدهم شیعیان و باور آنان به کشته‌شدن عمربن خطاب در چنین روزی. این مراسم حداقل از قرن هفتم هجری وجود داشته و در زمان صفویان رایج بوده است. فعلاً برگزاری این مراسم در ایران به صورت علنی ممنوع است.
انتقادات متعددی به برگزاری این مراسم وارد شده‌است. اولاً، بررسی‌های تاریخی با استفاده منابع شیعه و سنی نشان می‌دهد که عمر در ماه ذی‌الحجه کشته‌شده نه در نهم ربیع‌الاول. ثانیاً، بررسی‌های حدیثی نیز نشان می‌دهد که سند روایت رفع‌القلم که به موجب آن گناهان در این روز مورد حساب قرار نمی‌گیرند ضعیف است. این روایت که جواز ارتکاب به گناهان در چنین روزی را می‌دهد از نظر قواعد حدیثی در پایین‌ترین درجهٔ اعتبار قرار دارد.

به نقل از انصاف نیوز؛ مراسم عمر کشون یا عمر کشان صدها سال بود که در برخی مناطق شیعی به مناسبت سالگرد قتل عمر ابن خطاب – خلیفه ی دوم –  جشن گرفته می شد اما از چند سال قبل پس از مخالفت بسیاری از مراجع، برگزاری رسمی و علنی این مراسم تقریبا تعطیل شده ولی هنوز به صورت بسیار محدود و خانگی برگزار می شود، برای نمونه در این روزها در چند شهر از جمله کاشان، قم و تهران چنین جشنی بر پا شده است.

برای نمونه امسال نیز مراسم عمر کشون به صورت محفلی در کاشان برگزار شده است و یکی از روزنامه نگاران در قم هم می‌گوید که در روزهای اخیر شخصا به دو مراسم عمرکشون دعوت شده است. این مراسم بر خلاف گذشته، با دعوت خصوصی برگزار می‌شود. البته در یک مورد در یکی از شبکه های اجتماعی با اعلام عمومی در تهران برگزار شده است.

هر چند بخشی از مداحان با اشاره به موضع علمای شیعه به ویژه نظر رهبری مبنی بر حرمت آن، از سالها پیش حاضر به شرکت در مراسم عمر کشون نیستند، اما برخی مداحان به این مراسم ها رفته و سخنان شعرگونه ی آنان در این مراسم ها ضمن اینکه مخالف نظر قاطبه ی علمای شیعه است، خارج از هر گونه ادب، نزاکت و چارچوب اخلاقی و در حد ادبیات شاهین نجفی، خواننده‌ی هتاک به اهل بیت است.

آیا نظارتی بر مداحانی که در این مراسم ها شرکت می کنند و ادبیاتی اینچنینی دارند وجود ندارد؟ آیا امکان جلوگیری از برگزاری مراسم هایی اینچنینی نیست؟ آیا سایت هایی که به تبلیغ این مراسم ها مشغولند می توانند آزادانه فعالیت کنند؟ آیا عدم حساسیت ویژه به برگزاری این مراسم، باعث شعاری شدن هفته ی وحدت مسلمین نمی شود که در آستانه ی آن هستیم؟

نمونه ی برخی مداحی ها در عمرکشون
با جستجویی ساده در اینترنت می توان به سایت هایی رسید که کلیپ های مذهبی و مداحی مداحان را منتشر می کنند. بسیاری از آنها مانند اطلاعاتی در زمینه های دیگر به راحتی قابل استفاده بوده و فیلتر نیستند، اما کمیته ی فیلترینگ که بسیاری از سایت های غیر اخلاقی یا سایت هایی که چارچوب های مشخصی را رعایت نکرده اند به راحتی فیلتر می کنند، ولی سایت هایی را که مراسم کلیپ های مخصوص عمرکشون را منتشر کرده اند فیلتر نکرده اند.

سایت بچه هیاتی با دامنه ی آی.آر، که فایل های صوتی و تصویری مداحان مشهور را منتشر می کند، چند فایل صوتی عمرکُشون از مداحان معروف را به اشتراک عمومی گذاشته، از جمله مداحی مهدی اکبری، مهرداد صائمی و محسن صائمی در این باره که انتشار متن کامل آنها شرم آور است و به همین دلیل با سانسور بخشی از آنها در پی می آید.

در توضیح مداحی با عنوان «مهدی اکبری، ترک صوتی مراسم عمرکشون، مجلس خصوصی»، آمده است:

«ترک صوتی عمرکشون که توسط مهدی اکبری در مجلسی خصوصی در مشهد اجراشده را می توانید در ادامه مطلب دانلود کنید. توضیحات: حاج مهدی تو این مراسم اصلا کم نمیذاره، خیلی قشنگه، حتما دانلودش کنید. ضمنا این مراسم با توجه به این که خصوصی بوده بیرون نیومده، اینم چون یکی از دوستانم تو مراسم بوده و این فایل رو همونجا ازشون
گرفته در اختیار داشتم، اگه کسی وبی رو می شناسه که این مراسم رو به صورت کامل قرار داده باشه، حتما به من خبر بدید».

در قسمتی از مداحی مهدی اکبری که در کلیپ صوتی آمده، می گوید:

«به خدا آرزو داریم، با همین شور و شعف، یک عمر کشون بگیریم، توی ایوان نجف / بیایید با هم تا جون داریم تا وقتی که نفس داریم، کف بزنیم، شادی کنیم، همه اش بگیم لعن عمر / تنگ غروب نگار تو، والده ی خمار تو، گرم […] / مادری با این سخاوت تو زمونه نیست که نیست / نسب از تو افتضاح تر، تو زمونه نیست که نیست (کف بزن) / شنیدم این بوده و بس، ۱۰ نفری […]، تا تو پریدی از قفس / عمر […]، عمر […]، … / […]، … / دل ما شده مست لعن بر خلیفه، چه پستند همه ی اهالی سقیفه، ای خدا چقدر این عمر […]، […] …

در مداحی بدون نامی هم آمده است:
آهای خوشگل کاشی، آقا پاینده باشی / عجب دسته گلی دادی به ما، خسته نباشی / عمر لعنت به روحت، عمر لعنت به روحت / مبارک و تبارک، عمر رفته به درک / آهای شیعه ی مرتضی علی، عیدت مبارک / عمر لعنت به روحت، عمر لعنت به روحت / آهای شجاع کاشون، آهای مرد مسلمون / کاری کردی که از خلیفه فواره می زد خون (خطاب در واکنش به صدای هلهله خطاب به به حاضران: جونم، به به) / عمر عین عذابه، عمر خونه خرابه / جای بردن نام کثیفش توی […] / عمر لعنت به روحت، عمر لعنت به روحت (صدای هلهله) … (صداهای عجیب و بسیار خارج از نزاکتی شنیده می شود)

مهرداد صائمی هم در مداحی خود که با عنوان «کلیپ صوتی ناز شصتت ابولولو، ویژه جشن عمر کشون» منتشر شده، می گوید:

میدونید عمر کیه همون که ناموس نداره، همون که یک ننه و […]، ناز شصتت ابولولو خوب حسابش رو رسید / الهی نور به مزار ابولولو بباره / لعنت حق به عمر برای همیشه تا ابد / ما میگیریم ز علی و آل او هر شب مدد / هر کی با علی نباشه مطمئنم کافره / میگیم لعنت به عمر هر جا بی عدد / لعن علی عدوک یا علی و فاطمه، اولی و دومی و سومی و عایشه / نیست نماز تو نماز که خطا زاده ای، … روح تو ابولولو برای همیشه شاد / هر کی با علی باشه خاطرت رو خیلی میخاد / ما با سنی ها نمیشیم موافق توی این زمون، ما میدیم با لعنمون عمر رو همیشه به باد / هر کسی یاری داره ما هم علی رو دوست داریم بذر کینه به عمر رو توی دلها می کاریم / لعن علی عدوک یا علی و فاطمه، اولی و دومی و … / می دونید عمر کیه، […]

محسن صائمی نیز که او را «کربلایی» می خوانند، در کلیپی که کیفیت فایل صوتی آن پایین است، با عنوان «یل با غیرت ابولولو»، می گوید: «یل با غیرت، یا ابولولو / تا ابد به تو می نازم، آخر مردی، یا ابولولو، بگو من بی تو چه سازم، …».

در سایت دیگر نیز به صدای «کربلایی حمیدرضا نادعلی» منتشر شده که می گوید: «عمریست گفتم با همه ی نفرت، ای حروم زاده، بر عمر لعنت، …»

بحث بر سر برگزاری عمر کشون در یک شبکه ی اجتماعی
به گزارش انصاف نیوز، در شبکه ی اجتماعی مادحین (سایت مادحین اهلبیت سلام الله علیهم اجمعین) هم بحث جالبی در پی یک خبر در گرفته که قابل ملاحظه است. خبر این بود:

«یکشنبه شب کربلایی سید علی مومنی و هیئت زوار الحسین مراسم و عید الزهرا و عمر کشون گرفتن علنی!!!!!. هرکی می خواد بیاد، اینم آدرسش: تهران چهار راه مصطفی خمینی (سیروس)، خیابان پانزده خردادغربی، خیابان پامنار، […]. سینه زنی ندارن. هرسال ۴ هفته یا ۳ هفته عید الزهرا میگیره سید علی. بیشتر هم مجلس دار آقا مجتبی مومنی هستند که خدایی کم هم نمذارن دمشون گرم».

برخی از واکنش ها به این قرار بود:

* واقعا جای تاسف داره … این همه رهبری هشدار دادند ولی انگار نه انگار! لعنت خدا بر بانیان این جور مجالس … این ها همشون دشمن امام حسین هستند. اسم اینا رو که افتادن تو این راه نباید شیعه گذاشت. اینا اینجا عمرکشون میگیرند، اون وقت تو باراچنار و سوریه شیعه کشون واقعی میگرند، اوف بر سر عالم نمایی که مدافع این تفکر هست و افرادی که کورکورانه فقط به خاطر مخالفت با نایب امام زمان دارن تبعیت میکنن».

* کسی میدونه مرجع تقلید آقای مومنی کیست؟ من هرچی جستجو کردم، ندیدم مرجعی عروسی حضرت قاسم در روز عاشورا تایید کنه. امسال هم ایشون بر این اعتقاد غلط خود پایبند بودند و درشعرهای خود به صورت علنی، به کسانی که منکر این قضیه هستند توهین کردند. رفتار و کردار اقای مومنی مضمون، ولایت پذیری نداره … وقتی علنا مجلس برگزار می کنند. فکر اینکه خط فکریشون با آرمان های انقلاب یکی باشد، بیشتر شبیه به شوخیست. طرفداران آقای مومنی! اگر شما هزاران بار بنویسید، و هزاران مطلب از سبک گرفته تا خاکی بودن این اقا بزنید، هیچ ارزشی ندارد، چون خریدار واقعی مردم نیستن، بلکه امام حسین هست. آقایونی که دم از ولایت امیر مومنین میزنید، شما وقتی برای صحبتهای امام خامنه ای احترام قائل نمیشید ، چجوری خودتون محب حضرت علی میدونید؟ وقتی تو زمان کنونی، به حرف ولی امیرمسلمین جامعه گوش داده نمی شود ، خوب مسلما همین آقایون هم در زمان حضرت علی، جا میزنند …

* بنده هیچی نمی دونم … ولی می دونم ولی امر مسلمین خیلی میدونن و ولی امر هستند یک چیز میگن تا ته موضوع رو میدونن، میگن حرام هست اینجور مراسمات… این کارا فقط دشمنی با ولایت هست نه دوستداری …

* آقا فرمودند این جور جشن ها حرام است. مراجع بزرگ مانند آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله بهجت و … این جشن را حرام اعلام کردند. کدام مرجع بزرگوار این جشن ها را حرام اعلام نکردند؟ ما وجدان داریم، به خاطر حفظ جون شیعیان سکوت می کنیم … اما شما چی؟ جراتشو داری همین لعن ها رو توی زاهدان و یا سوریه بگی؟ به خاظر همین لعن های شماست که یک سنی میشه وهابی … به سنی میگین نگاه کن بعضی ها به اعتقادات شما توهین میکنن، پس بیا وهابی شو و شیعیان رو بکش. اما امثال شما توهین و ناسزا لعنی نکنند، همین سنی ها شیعه میشند و دیگه چیزی به نام وهابی وجود نخواهد داشت.

* دوستانی که نمیدونند چه نوع جلسه ای برگزار میشه لطفا ساکت بمونند و بیشتر غیبت نکنند. استاد باقر هم سه شنبه جلسه عیدالزهرا داره تو هیئتش، سید علی هم هر سال میگیره. هیچ عالمی با جلسه جشن با مدح و فضائل مولا تو این ایام مشکلی نداره و حتی با لعن به دشمنان مولا اما روی اصول مثل لعن علی عدوک یا علی. پس لطفا از روی جهل صحبت نکنید.

* (پاسخ به نویسنده قبلی) چرا. اتفاقا دیدیم سال های قبل چه جوری عمر کشون میگرفت.خودتونم خوب می دونید. به خدا اگه یه روزی بیان بگن بعضی مداح نماها عامل دست انگلیس بودن اصلا تعجب نمیکنم.

* عمرکشونی که تو خفاء انجام بشه مشکلی نداره ولی همون هم نباید توش فحش داد (فحش دادن گناهه اونم از نوع کبیره فقط و فقط لعن باید کرد)، …

مخالفت تعدادی از مداحان با عمر کشون
بنا بر این گزارش، چند روز پیش تعدادی از مداحان در گفتگو با فرهنگ نیوز، مخالفت صریح خود را با مراسم عمرکشون اعلام کرده بودند که در پی می آید:

حاج منصور ارضی: «یکی از نزدیکان وی گفت مسیر حاج منصور ارضی، مسیری است که رهبر انقلاب در این زمینه داشته اند و به لزوم عدم برگزاری چنین برنامه هایی تاکید کرد».
 
غلامرضا سازگار: «ضمن رد اینگونه مجالس و هرگونه فعالیت تفرقه آمیز میان مسلمانان، بر گرفتن جشن تاجگذاری امام زمان(ع) و خواندن مدح و ثنای اهل بیت در این مراسم تاکید کرد».
 
مرتضی طاهری: «اولا در اصل قضیه که تشکیک هست که این ایام مصادف با آن ماجرا مصادف هست یا نه! دوما امروزه به دلیل حساسیت هایی که هست و حفظ وحدت در جهان اسلام که از واجبات امروز است و طبق نظر بیشتر مراجع ما را از این کار نهی کرده اند.مسئله تبری چیز دیگری است و از فروعات دین ماست و ما همیشه زیارت عاشورا را خواهیم خواند.روز نهم ربیع روز تاج گذاری آقا امام زمان است و مردم باید این روز را جشن بگیرید و حالا در مراسم حتما ذکر علی بن ابی طالب هم گفته شود همانطور که پیامبر فرمودند مجالس خودتان را به ذکر علی بن ابی طالب مزین کنید یا جای دیگری که فرمودند ذکر علی عبادت است».
 
محسن طاهری: «وقتی همه مراجع نظرشان این است که برگزاری چنین مراسمی درست و به صلاح نیست، ما کسی نیستیم که بخواهیم در این زمینه نظر بدهیم و از نظر این بزرگان تبعیت می کنیم. بنده بررسی کردم و متوجه شدم تقریبا نظر همه علما و مراجع این است که این مراسم به صلاح جامعه و نظام نیست و حتی حضرت آیت الله وحید هم که بسیار در زمینه برگزاری مراسم شهادت حضرت زهرا(س) حساس هستند نیز نظرشان همین است که برگزاری مراسم عیدالزهرا(س) صحیح نیست؛ لذا حتی اگر قرار بر برابری کفه تولی و تبری هم باشد این بزرگواران نیز نظرشان بر عدم برگزاری این مجالس است. برادران بنده هم سال ها است که در چنین مراسماتی شرکت نمی کنند».

روح الله بهمنی: «ضمن مخالفت شدید با این گونه مجالس تاکید کرد ما باید طبق نظر حضرت آقا و ولی امر مسلمین عمل نماییم و از هرگونه تفرقه افکنی بین مسلمین پرهیز کنیم چرا که جنایتکاران تکفیری استنادشان به این گونه مراسم ها هست. جشن مولودی امام زمان که در آن مدح ذوات مقدسه اهل بیت شود جایگزین بسیار مناسبی برای اینگونه مراسم ها است و ما یادمان نرود که ذکر علی علیه السلام خاری است در چشم دشمنان اسلام».
 
حسن خلج: «بهتر است چنین برنامه هایی به مدح اهل بیت علیهم السلام برگزار شود».
 
سید مهدی حسینی: «امام زمان علیه السلام فرمودند در زمان غیبت مراجعه کنید به علما و ماهم دین را از پدرانمان نگرفته‌ایم بلکه از علما گرفته ایم و این علما بوده اند که اسلام ناب محمدی را در طول دوران تاریخ برای ما حفظ کرده اند. حال اگر این علما بفرمایند که ما از این به بعد برای ابا عبدالله سینه هم نزنیم ما نمی‌زنیم . چه برسد به این گونه مجالس که باعث وهن تشیع است. البته اگر کسی قلباً نسبت به دشمنان اهل بیت تبری نداشته باشد شیعه نیست و به قول آیت الله بهجت محتوای این مراسم‌ها  مناقب اهل بیت و مدح و ثنای این بزرگواران باشد».

موضع دولت در این باره
مهر ماه سال جاری، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ارشد رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی در گفتگویی با روزنامه ی آرمان گفته بود: دشمنان برای اینکه جنگ شیعه و سنی راه بیندازند، پول خرج می‌کنند یعنی کسانی که جشن‌های آنطوری علیه اهل سنت می‌گیرند باید بدانند به نوعی در ریختن خون شیعیان پاکستان و عراق شریک هستند و با این رفتارشان به آن جانیان سلفی کمک می‌کنند. آنچه امروز جهان اسلام از آن رنج می‌برد، جریان وسیع افراطی القاعده است که خون مسلمانان شیعه و سنی که با آنها همراه نیستند را می‌ریزند. … وزارت اطلاعات که عضو دولت است نقش اساسی در برقراری امنیت مردمی دارد. کافی است وزارت اطلاعات افراطی‌ها را شناسایی و اعلام کند. وزارت اطلاعات باید کسانی که اشاعه اختلاف، اختلاف‌افکنی، شایعه‌پراکنی و پخش اعلامیه و… می‌کنند را شناسایی کند که ما هم این کار را می‌کردیم. همانطور که با نفوذ وهابیت مبارزه می‌کند که کار درستی است. با شیعیانی که دارند با این رفتارشان حتی کسانی که در خانه خود هستند در آنجا هم حق ندارند این کار را بکنند. احترام به حقوق شهروندان ایرانی باید در درون خانه هم باشد. رفتار جاهلانه که به نام برخی جشن‌ها صورت می‌گیرد آیت‌ا… بروجردی و رهبری حرام اعلام کردند. رفتار خلاف شرع و سخیف و کثیفی در آن جشن‌ها صورت می‌گیرد و برخی به ظاهر مداحان حضور دارند برخلاف اسلام و فقه و روش دینی ماست. باید روحانیت با این روش‌ها بجنگد و سیستم اطلاعاتی برخورد قاطعانه‌تری در جمع کردن این بساط جاهلانه داشته باشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=26615
مطالب مرتبط

 • 000 دی ۱۰, ۱۳۹۳ - ۹:۰۲ ب.ظ -

  کاری به کارهای بد عمر ندارم
  ولی خوبه در کنار بدی های یک فرد از خوبی ها و خدمات اون شخص هم گفته بشه
  عمر به گفته تاریخ انسان بسیار ساده زیستی بوده و خدمات زیادی رو هم به اسلام کرده

  (4)(46)
 • زینب آذر ۲۸, ۱۳۹۳ - ۱:۱۷ ق.ظ -

  سلام .ما خانواده ای پیرو ولایت فقیه هستیم اما متاسفانه بین ما اختلافی سر مساله عمرکشون بوجود امده من بر این باورم بنا به مصلحت و فتوای رهبر عمرکشون حرام است ورفتن به این مجالس هم فعلی حرام است اما برادر همسرم معتقد است رهبر همانند پدر جامعه مجبور به این تصمیم شده اند و گرفتن عمرکشون در مجلس خصوصی که همسایه دعوت نباشد وصدا بیرون نرود مانعی ندارد اما من مجلس خصوصی را نیز حرام میدانم لطفا مارا راهنمایی کنیدنظر حضرت اقا راجع به عمرکشون درجمع خصوصی چیست؟. باتشکر.

  (3)(17)
 • مازیار فروردین ۱۹, ۱۳۹۳ - ۱:۰۴ ق.ظ -

  هستند کسانی که معتقدند هنوز هم میشود مردم را روز چهارشنبه برای اقامه نماز جمعه جمع کرد اگر همه علما و محدثین هم بگویند این روایات رفع القلم و …. موضوع و مجعول است باز هم عده ای که آب و نان و دکانشان در اینگونه امور است بر گرده مردم بی خبر سورا میشوند

  (3)(0)
 • محب حیدر (ع) اسفند ۱, ۱۳۹۲ - ۸:۰۴ ب.ظ -

  فیروز که نسخه عمرراپیچید صدغصه زقلب مرتضی رابرچید
  ماتابه ابد عمرکشون می گیریم تاکورشود هرآنکه نتواند دید

  (31)(4)
 • ترانه بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۲ ق.ظ -

  واقعاً براتون متاسفم آخه با اين مراسمتون چي از كسي كم ميشه فقط خودتون رو بدبخت مي كنيد پس فردا حتي روتون نميشه تو روي علي نگاه كنيد واقعا دلم براتون مي سوزه

  (3)(20)
 • عباس دی ۲۵, ۱۳۹۲ - ۳:۰۹ ب.ظ -

  باسلام من هم با توهین وبدزبانی با این لحن به هرکسی مخالفم وبرای جلوگیری از جنگ بین شیعه و سنی مخالفم ولی اینکه بخواهید اصل 9ربیع الاول رازیر سوال ببرید کاملا اشتباه است اکثر علما این روز رو اعلام کرده اند .با سب مخالفم ولی لعن در قران امده و نمیشه منکرش شد هرچند میشه در خفا گفت

  (7)(1)
 • Amir دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۰ ب.ظ -

  سلام عرض می کنم خدمت مدیریت سایت کاشان نیوز در رابطه با این مطلب باید گفت این کار کار شایسته ای نیست که عده ای از مداحان مشهور ایران چنین اشعاری را می خوانند.
  اما در رابطه با فایل های صوتی مربوطه شعر جناب آقای محسن صائمی یا کربلایی محسن صائمی می خوانند در یکی از دهه های عزاذاری ایشون خوانده اند و در آن هیچ تشویق یا حرکات منشوری انجام داده نشده و همچنین هیچ توهینی به شخص یا اشخاص نشده و فقط وصفیاتی برای حضرت ابولولو خوانده شده است.
  متن کامل این شعر در زیر آمده شده است:
  یل باغیرت یا ابولولو/تا ابد به تو می نازم/آخر مردی یا ابولولو/بگو من بی تو چه سازم/کرده ای خندان لب مولا را/ای دلاور یل عاشق/داده ای تسکین دل زهرا را/این جمع پر شقایق/ حیدر ……………….
  یل باغیرت یا ابولولو/تا ابد به تو می نازم/آخر مردی یا ابولولو/بگو من بی تو چه سازم/به صف آزادی/به جفا شاهی/به وفا راهی/به صفا شاهی/عاشق حیدر/به فلک ذلت/
  علی ……………….
  گفت احمد به شان شاه بلا/ها انا من علی علی منی
  چون علی هست خاتم الارزاق/حیف آن نیست که می خورد دین
  حیدر ……………….

  (1)(0)
 • احمد دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۹:۴۱ ب.ظ -

  اگر واقعا با برگزاری چینین مراسماتی مخالف هستید علت پوشش خبری دادن آن، تازه با این همه آب و تاب و جزئیات چیست؟ به نظر میرسد نگارنده هدف دیگری داشته است.

  (9)(1)
  • 000 دی ۱۰, ۱۳۹۳ - ۹:۰۹ ب.ظ -

   چه غرضی؟؟؟
   اصن با غرضش چیکار داری مهم اینه که اینکار بده وتیشه به ریشه اسلام میزنه

   (1)(13)
 • رسانه ی خالداباد دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۷:۱۲ ب.ظ -

  همیشه باید از افراط پرهیز کرد امام علی میفرماید خیرالامور اوسطها

  (3)(2)
 • سامان دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۳:۵۶ ب.ظ -

  سلام با تشكر از مطلب خوب و بجا و روشنگرانه شما به نظر بهتر بود برخي از علماي شهرستان كاشان كه خود را در تمام امور دخيل و صاحب نظر مي دونند و بخشي از اين هيئت ها و جلسات با نظر ايشون فعاليت دارند حداقل نسبت به برخي از رفتارهاي افراطي اينها موضع مي گرفتند …. بماند اينكه در يكي از مدارس علميه خواهران نيز برگه اي در تبليغ و ترويج اين رفتار ها منتشر شده است. باتشكر

  (0)(1)
 • عباسعلی دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۸:۱۳ ق.ظ -

  جدای از فحوای کلی این متن، جزئیات و مضمون نظرات در شأن کاشان نیوز نیست. نویسنده، به دنبال اغراض دیگه ای بوده و این موضوعو دستمایه قرار داده. لطفا حذف کنید.

  (0)(2)
 • ناشناس دی ۲۴, ۱۳۹۲ - ۵:۴۸ ق.ظ -

  فقط میشه تاسف خورد به حال این جماعت
  گرفتار قومی شده ایم که گمان میبرند خدا به جز آنها کس دیگری را هدایت نکرده است

  (9)(7)