تاریخ ارسال : ۰۵ دی ۱۳۹۳ ساعت : ۷:۴۸ ق.ظ ۳ نظر
Print Friendly
سوال یک شهروند از مسئولان انتظامی و قضایی کاشان:

آیا نیروی انتظامی بدون مجوز مخصوص قضایی حق تفتیش اتومبیل شهروندان را دارد؟

کاشان نیوز– یادداشت وارده*: روز پنج شنبه چهارم دی ماه جاری که روز سردی هم بود حوالی ساعت ۴ عصر پس از کار روزانه در مزرعه گلستانه قمصر بطرف کاشان بازمیگشتم. همراه من کارگری بود که برای کمک برده بودم و بنده خدا، زحمت کش، و شخص حلال ورزی بود که بر اثر کار طاقت فرسا چهره‍ای لاغر و تکیده داشت، اما انسانی شریف و باتقوا بود.
قبل از سه راهی قهرود-قمصر به اتومبیل نیروی انتظامی (پاسگاه قمصر) برخوردم که بطور عمود بر جاده پارک شده و قسمتی از جاده را مسدود کرده بود و مابقی نیز توسط تعدای موانع مخروطی شکل مخصوص محدود شده بود.
به مامورین نیروی انتظامی که رسیدم با روی خوش خسته نباشید گفتم و… اما با برخورد خشک و بسیار رسمی ایشان امر به توقف در کنار جاده شدم. اطاعت کردم. مجدداً آمرانه از من خواستند اتومبیل را خاموش کنم. اطاعت کردم. در مرتبه سوم بصورتی تحکم آمیز از من خواستند صندوق عقب را بازکنم. با اندکی تردید دستور را اجرا کردم. 
 در همین حین سربازی که از طرف دیگر درب اتومبیل را بدون اجازه باز کرده بود با صدای بلند گفت تو چکاره‌ای که اره برقی هم در ماشینت داری. با احترام گفتم من کشاورزم و در همین مزرعه گلستانه کشاورزی می‌کنم.
سربازی دیگر داخل صندوق را بازرسی کرد.
سپس از من خواستند پیاده شوم. اینجا علت را جویا شدم.
جواب شنیدم که از اتومبیل شما بوی زننده‌ای به مشام می‌رسد
و من که از صبح در کنار آتش چوب مشغول کار بودم و بوی دوی آتش می دادم به اعتراض از گروهبانی که گفته بود بوی تند وزننده‌ای از اتومبیل به مشام می‌رسد گفتم بوی دود آتش و چوب و هیزم است اما… وی به صراحت و بدون درنگ گفت بوی مواد مخدر.!
من از این تهمت برآشفته و خیلی جدی و محکم گفتم شما بسیار اشتباه می‌کنید. و گروهبان با نگاهی تند گفت من اشتباه می‌کنم؟ من به وی گفتن بله کاملاً و دقیقاً. و به داخل اتومبیل آمده و اشاره کردم که می‌خواهم حرکت کنم و سرباز درب صندوق را ببندد. گروهبانی که مسئول ایشان به نظر می‌رسید به دیگری گفت اگر کارت تمام شده بگذار بروند.
داخل اتومبیل که شدم کارگری که همراه داشتم به من گفت سرباز از من سوال کرد «چی مصرف می‌کنی؟!»
از این حرف شدیداً متاسف شدم!! کارگر زحمت کش و بی‌گناهی که تمام روز را کار کرده و اینهمه سفارش از ائمه و بزرگان دین در مورد او داریم اینگونه به سخره گرفته شده و حیثیت و آبروی او به هیچ انگاشه شود؟!

یک سرباز نیروی انتظامی در حضور مسئول و فرمانده‌اش، که عملاً حامی شهروندان و حقوق قانونی شهروندان هستند با این سوال حیثیت و حقوق شهروندی و حتی اصول قانون اساسی کشور را زیر سوال برده و به عابری که در یک نظر دیده است و وی با اخلاق خوش و دوستانه با آن‌ها برخورد کرده است اتهامی سنگین وارد کرده است!
لذا من برای اینکه ماجرا به گوش اولیاء امر برسد تصمیم گرفتم این ماجرا را رسانه‌ای کرده و از مسئولان سوال کنم که آیا بازرسی اتومبیل بدون اجازه دادستان و مقام قضایی قانونی است یا خیر؟ و آیا یک مامور نیروی انتظامی حق دارد علناً به شهروندانی که در پناه و حمایت قانون هستند چنین اتهام سنگینی بدون توجه به کرامت و شخصیت ایشان وارد کند؟ مصراً تقاضای پاسخ دارم….
امضا محفوظ

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=37685
مطالب مرتبط

 • ناشناس مرداد ۴, ۱۳۹۶ - ۴:۰۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام و عرض ادب من هم یک شهرمنده هستم و از رفتار نیروی انتظامی و برخوردشون بسیار شاکی هستم چون اصلا برخورد خوبی با مردم ندارند من تا العان چند بار که به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی برخورد دلستم به هیچ وجع خوب و قابل قبول نبوده با لحن تند صحببت میکنن مثل اینکه طلبکار هستن

  (0)(0)
 • محمد دی ۹, ۱۳۹۳ - ۴:۱۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  از این نیروی انتظامی …[ حذف توسط مدیر سایت]متاسفانه هیچ نهادی نیز برای شکایت وجود نداردو اگر هم باشد هیچ گونه ترتیب اثری داده نمی شود.

  (0)(0)
 • admin دی ۵, ۱۳۹۳ - ۷:۵۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  دیدگاه کاشان نیوز: قانوناً (به استناد مواد صریح قانونی خاصّه قانون اساسی و نیز رای دیوان عدالت اداری ) و شرعاً (با توجه به فتاوای سه تن از مجتهدین عظام و علمای اعلام) تفتیش اتومبیل بدون حکم قضایی خلاف قانون و شرع است. در آتیه نزدیک به این مهم خواهیم پرداخت، ولی عجالتاً منتظر پاسخ مراجع مربوطه و مسئولین امر می‌مانیم.

  (1)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: