تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت : ۱۱:۳۱ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در آخرین روز هفته کتاب

آیین مردمی تجلیل از یاوران کتاب در ساربوک برگزارشد

در این آیین فرهنگی که در غیاب مسئولین فرهنگی شهر و کسانی که حاصل تلاش و برنامه عملی آنها تنها نوشتن کلمه « متاسفانه »! در تابلوهای بزرگ شهری در هفته کتاب امسال بود؛ از آقایان حاج علی یزدان خواه به عنوان پیشکسوت حوزه کتاب و مطالعه ، افشین عاطفی، فعال در پژوهش ونگارش، امیر عباس مهندس؛ نویسنده و صاحب آثار متعدد درحوزه کتاب، محمد علی حیدری؛ فعال در حوزه نشر کتاب، علیرضا سبزئی ؛ فعال در حوزه فروش کتاب، خانم خامه چیان؛ فعال ترین مسئول کتابخانه دربخش دانشگاهی(دانشگاه آزاد اسلامی کاشان) خانم بیدگلی، خانم کامیار، آقای عصیری و آقای خلیل جهانگیری به عنوان تاثیر گذارترین، پرمطالعه ترین و کوچکترین عضو فعال مجموعه شبکه ساربوک، مدیریت شرکت هامون نایژه به عنوان مدیر نمونه در توجه به کتاب در مجموعه صنعتی، با اهدای تندیس یاوران کتاب، لوح تقدیر و هدایایی تجلیل و تبجیل شد.

sarbook3کاشان نیوز: در حالی که متولیان فرهنگی شهر سالهاست در هفته های کتاب و حتی در طول سال اقدام اثربخش و مفیدی برای  گسترش فرهنک مطالعه و ترویج کتاب در کاشان انجام نداده اند مجموعه قرهنگی خانه کتاب و ساربوک در آیین ویژه ای از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی تجلیل کرد.
در ابتدای این برنامه که با حضور چشمگیر و مردمی علاقمندان به فرهنگ، هنر و کتاب برگزار شد، ابوالفضل اکبری بنیانگذار خانه کتاب در سخنانی هدف از برگزاری این آیین را  برپایی حرکتی مردمی در تکریم فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و افزود: سازمان خانه کتاب بر خود وظیفه می داند در حد توان از تلاشگران این عرصه تقدیر و زحمات آنان را ارج نهد.
به گزارش خبرنگار کاشان نیوز در این آیین که هم از جهت سادگی در شیوه برگزاری و هم به جهت محل برگزاری آن و هم از لحاظ میهمانان شرکت کننده در نوع خود بی نظیر  و متفاوت بود؛ از با سابقه ترین کتاب فروش شهر تجلیل شد.
حاج علی یزدانخواه  که  از مبارزین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کاشان است و فرزند خود را در راه آرمانهای امام راحل(ره) تقدبم انقلاب کرده است از سالهای قبل از انقلاب با تاسیس کتاب فروشی کوچکی در یازار میانچال کاشان به عرضه کتاب در کاشان همت کرد و در شرایط خفقان و فشارهای حکومت پهلوی نقش تعیین کننده ای در توزیع رساله حضرت امام خمینی(ره) داشت.
استاد شیخ احمد اسلامی که از مدعوین این آیین بود در معرفی کوتاهی از حاج علی یزدانخواه از وی به عنوان پایه گذار بسیاری از حرکت ها در کاشان یاد کرد که بعدها به جریاناتی موثر در توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر منجر شد. وی مقاومت و مداومت یزدانخواه در کتابفروشی را حاصل عقیده و ایمان او به تاثیر کتاب به عنوان یک ابزار فرهنگی موثر در ایجاد تحولات فرهنگی در جامعه دانست و افزود: تجلیل از حاج علی یزدانخواه در این آیین فرهنگی  بزرگداشت فرهنگ و آگاهی و قدر دانی از تلاش های خستگی ناپذیر تمام کسانی است که در آگاهی و رشد فرهنگی جامعه ما نقش داشته اند.
در ادامه حاج علی یزدانخواه طی سخنانی ضمن تقدیر از حرکت اصولی و حساب شده ای که خانه کتاب آغاز کرده است به بیان خاطراتی از  نحوه شکل کیری کتابفروشی یزدانخواه در بازار کاشان و فراز و فرودهای ان در دوره های مختلف پرداخت و افزود: همیشه نگران بودم که بعد از ما وضعیت کتاب فروشی و عرضه کتاب به کجا ختم خواهد شد ولی اکنون با تلاش های خانه کتاب این نگرانی من رفع شده است.
علی هاشمی عضوشورای اسلامی شهر کاشان که در جلسه حضور داشت نیز طی سخنان کوتاهی از برگزاری این آیین تقدیر کرد و با اشاره به دوکتاب انسان ساز قرآن و نهج البلاغه  خواستار تلاش برای توجه بیشتر نسل جوان به مطالعه این دوکتاب شد.
دکتر حسین باغشیخی مدیر ساربوک نیز در سخنانی این آیین را حرکتی کوچک و در حد بضاعت این مجموعه در راستای بزرگداشت فعالان در عرصه کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و افزود:  رسالت ما تجلیل و بزرگداشت خادمین کتاب و متولیان این حوزه  و تمام کسانی است که در راه  ترویج مبانی و آرمان هایی  فرهنگی در حوزه کتاب گام برداشته  و تلاش کرده اند. کسانی که  که به مدد همت آنها علاوه بر تعالی سرانه مطالعه در کاشان گام موثری در راه شناسایی مفاخر بزرگ و  ملی این شهرستان هنرمند پرور، عالم پرور و هنر خیز برداشته اند.
وی اظهار امید واری کرد با ادامه چنین حرکتهایی گامهایی هرچند کوچک در مسیر ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کاشان برداشته شود.

حضور عباسعلی دهقانی رییس و دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر آران و بیدگل به همراه میثم نمکی رییس اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان؛ همچنین اجرای برنامه نمایش نامه خوانی با حضور هنرمندان خانه تاتر کاشان آقایان جمالی،خسروی ، جهانی و خانم خداداه  و شعر خوانی شاعر معاصر علیرضا رجبعلی زاده در این آیین فرهنگی  با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد.
اکبر رضوانیان مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش کاشان نیز در حرکتی بدیع ضمن معرفی دوتن از کارکنان آموزش و پرورش کاشان آقایان حقانی و عباس زاده که در گسترش کتابخوانی و فرهنگ مطالعه تلاش کرده اند از خانم زجاجی عضو کتابخانه مرکز مطالعات فرهنگیان کاشان به عنوان عضوی که بیشترین کتاب را از کتابخانه به امانت گرفته است  تقدیر کرد.
در ادامه این آیین فرهنگی که در غیاب مسئولین فرهنگی شهر و کسانی که حاصل تلاش و برنامه عملی آنها تنها  نوشتن کلمه « متاسفانه »! در تابلوهای بزرگ شهری در هفته کتاب امسال بود؛ از آقایان حاج علی یزدان خواه به عنوان پیشکسوت حوزه کتاب و مطالعه ، افشین عاطفی،فعال در پژوهش ونگارش، امیر عباس مهندس؛ نویسنده و صاحب آثار متعدد درحوزه کتاب ،محمد علی حیدری؛ فعال در حوزه نشر کتاب، علیرضا سبزئی ؛ فعال در حوزه فروش کتاب، خانم خامه چیان؛ فعال ترین مسئول کتابخانه دربخش دانشگاهی(دانشگاه آزاد اسلامی کاشان)خانم بیدگلی، خانم کامیار، اقای عصیری وآقای خلیل جهانگیری به عنوان تاثیر گذارترین، پرمطالعه ترین و کوچکترین عضو فعال مجموعه شبکه ساربوک، مدیریت شرکت هامون نایژه به عنوان مدیر نمونه درتوجه به کتاب درمجموعه صنعتی با اهدای تندیس یاوران کتاب، لوح تقدیر و هدایایی تجلیل و تبجیل شد.

عکس:عاطفه سلمان طاهری
لینک خبر: http://kashannews.net/?p=36787
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: