تاریخ ارسال : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۵:۵۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
معاون موزه ملک تهران:

ابتکار ، خلاقیت و پایبندی به هویت در موزه عروسک ستودنی است

کموزه عروسک۱اشان نیوز: سید مجتبی ﺣﺴﻴﻨﻲ ﻣﺸﺎﻭﺭ ﻭﺯﻳﺮ اﺭﺷﺎﺩ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻋﺎﻣﻞ ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ و ﻣﻮﺯﻩ ﻣﻠﻚ و ﺭﺻﺎﺩﺑﻴﺮﻱ ﻧﮋاﺩ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﻣﻮﺯﻩ ﻣﻠﻚ ﻭﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺱ موزه‌داری هفته گذشته ﺑﺎﺯﺩﻳﺪﻱ از موزه ﻋﺮﻭﺳﻚ و اسباب‌بازی ﻜﺎﺷﺎﻥ ﺩاﺷﺘﻨﺪ
ﻣﺘﻦ ﺯﻳر یادداشتی است که آقای دبیر نژاد برای ما فرستاده است:
کمتر پیش می‌آید که موضوع یک موزه به‌تنهایی آن‌قدر برایم جذابیت داشته باشد که مشتاق دیدن موزه شوم اما وقتی صحبت از کودک و یا عروسک می‌شود دیگر برایم موضوع فرق می‌کند.
این‌گونه بود که دوشنبه گذشته به کاشان رفتیم و مهمان آقای سهرابی شدیم. پشتکار بلند آقای سهرابی برای کندن از تهران و خرید یک‌خانه قدیمی و تبدیل آن به موزه عروسک‌ها قابل‌تقدیر و ستایش است و یا نشان بهره‌برداری درست از دانشی که آموخته یعنی نمایش.
موزه عروسک مجموعه‌ای از انواع عروسک‌های نمایشی ایران از خیمه‌شب‌بازی تا عروسک‌های محلی را در کنار تعداد محدودی از عروسک‌های غیر ایرانی اهدایی را در خود جای‌داده است. هر گوشه این خانه بازیچه‌ای را در خود جای‌داده است و می‌توان تخیلی کرد و خاطره‌ای را زنده کرد و یا خاطره‌ای را ساخت و با خود برد. از کافه گوشه حیات و شربت‌های محلی آن در زیر سایه‌بان حیاط و یا گاری جای گرفته در گوشه حیاط.
اما جدای از موضوع چند نکته در موزه عروسک کاشان برایم جذاب بود:
– آقای سهرابی تلاش کرده است که فضایی تعاملی را در موزه‌شان ایجاد نمایند. ازاین‌رو بازدید موزه با معما و کنجکاوی در آثار شروع می‌شود. در موزه عروسک روایت با مخاطب و بازی او شروع می‌شود و در ادامه آثار جان می‌گیرند و خارج از ویترین در جمع بازدیدکنندگان می‌آید. اینجاست که آثار در نقش کاردی اصلی‌شان یعنی نمایش حاضر می‌شوند. آقای سهرابی و ﻋﺮﻭﺳﻚ ﮔﺮﺩاﻥ بازدید را با نمایش مبارک پیش می‌برند و همین زمینه دریافت حضوری را برای مخاطب دوچندان و غیرتکراری می‌کند. تجربه‌ای که در کتاب و یا رسانه‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد و اختصاصی موزه است.
– تعامل در موزه عروسک تنها محدود به بازدید نیست بلکه در این موزه مخاطب کار عملی هم می‌کند و در اتاقی از موزه می‌تواند با نخود و پارچه‌ای کوچک عروسک نخودی را بسازد. در اینجا تخیل و قدرت اجرایی مخاطب به کار گرفته می‌شود و مخاطب از بیننده به فاعل سازنده و تجربه‌گر تبدیل می‌شود. اینجاست که موزه تنها متکی به آثار نمی‌ماند اما در حریم موضوعی خود و با استفاده ازبازسازی روش‌های سنتی عروسک‌سازی برای مخاطبین ایجاد جاذبه می‌کند. موزه از روش‌های مرتبط به موضوع خودش استفاده می‌کند و نیازی ندارد که برنامه‌های بی‌ربط و خارج از حریم خود را به فعالیت‌هایش وصله کند.
– موزه عروسک توانسته است هویتی برای خود بسازد و در چارچوب هویتی بماند. در بازدید از این موزه تکلیف مخاطب از موضوع و هویت موزه مشخص است و تبدیل به همه‌چیز نشده است و برای ارتباط به هر چیزی متوسل نشده است. اگرچه موزه در روش و ارتباط نیز با جستار همبستگی کامل دارد و همین به تقویت هویت موزه می‌انجامد.
– موزه عروسک در بخش درآمدزایی هم متعهد به هویت خود مانده است. دریکی از اتاق‌های موزه شاهد فروشگاهی هستید که انواع بازیچه‌های سنتی را در شکلی زیبا و شایسته عرضه می‌کند این عرضه با بسته‌بندی و توزیع مناسب به ایجاد برند سازی نیز انجامیده است. ازاین‌رو موزه شبکه از تولید و عرضه محصولات فرهنگی در مراکز و شهرهای مختلف ایجاﺩ کرده است که بتواند از این درآمدزایی خود را پابرجا نگه. دارد.
همه این‌ها نقاط قوت و یک آغاز هوشمندانه و ساخت درست یک موزه است که با ایجاد بانک اطلاعاتی درباره عروسک‌های بومی و سنتی وبازیچه‌های ایرانی و فراهم آوری کتاب‌ها و مقالات مرتبط به شکل حقیقی و مجازی می‌تواند به‌سوی فعالیت‌های پژوهشی که از کارکردهای دیگر موزه است گام بردارد. چه خوب است که علاقه‌مندان از شهرها و استان‌های مختلف عروسک‌های محلی و دست‌ساخت و یا بازیچه‌های خود را به این موزه هدیه کنند و به این حرکت خصوصی کمک برسانند.
برای آقای سهرابی و خانواده علاقه‌مندشان آرزوی موفقیت بیشتر دارم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=42250
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: