تاریخ ارسال : ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۰۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در نشست بانوان کاشانی با معاون رئیس جمهور

ابتکار: شاهد لکنت زبان در خانواده‌های ایرانی هستیم

کاشان نیوز: عصر سه‌شنبه، ۲۰ شهریور ۹۷ به بهانه حضور معصومه ابتکار معاون امور بانوان رئیس جمهور در کاشان، نشستی صمیمانه با زنان فعال و فرهیخته کاشانی در فرمانداری کاشان برگزار شد.

این نشست که صبح امروز، تنها چند ساعت قبل از آغاز جلسه به بانوان فعال کاشانی اطلاع داده شده بود، با حضور پرشور مهمانان در فرمانداری روبه‌رو شد. مهمانان که از موسسان و اعضای فعال سازمان‌های مردم‌نهاد، خیریه‌ها و زنان فعال ادارات کاشان و فرهیختگان علمی شهر بودند، همگی رسم مهمان‌نوازی را به جا آوردند و در بعدازظهر گرم تابستانی کاشان، خود را به سالن اجتماعات فرمانداری رسانده بودند.سالنی که تمام ظرفیت صندلی‌ها تکمیل شده بود و با وجود اینکه تمام پنکه‌ها روشن بود ولی فضای سالن بسیار گرم بود.

در ابتدا با پیشنهاد مسئولین جلسه چند تن از بانوان از جمله خانم دکتر نیکخواه، رییس انجمن نابینایان کاشان وموسس باشگاه دختران جوان، خانم آزاد، مدیر موسسه یاس کبود، خانم پدرام‌فر و خانم پرکاس اعضای شورای شهر کاشان و مشکات، خانم فتاحی مسوول بسیج بانوان،خانم حسینی مسوول ورزش جوانان،خانم عسگری روابط عمومی اداره محیط زیست کاشان خانم نصیری مشاور نماینده شهر در امور بانوان ،اجازه صحبت پیدا کردند که عموم صحبت‌های ایشان با این جمله شروع می‌شد که من آمادگی صحبت ندارم و چیزی برای ارائه حاضر نکردم و در نتیجه صحبت‌ها به توضیح بدیهیات و تعریف و تمجید یا گله‌مندی گذشت. بدون درخواست مشخص و مطرح کردن مشکلی در امور بانوان و خانواده کاشان تا از فرصت حضور معاون رئیس جمهور برای بیان مشکلات و کمبودهای شهرمان در حوزه زنان استفاده کنیم.

دکتر ابتکار در آغاز صحبت‌های خود بازدید از اورژانس اجتماعی کاشان را یادآور شد و گفت بر اساس بازدیدهای دیگری که از اورژانس‌های اجتماعی شهرهای مختلف داشته‌ام، می‌توانم اذعان کنم آسیب‌های خانوادگی در کاشان کمتر از بسیاری شهرهای ایران است. این کمتر بودن قطعا نبودن مشکلات خانوادگی را نمی‌رساند و نشانه‌ای از صبوری و تاب آوری زنان کاشانی است.

معاون زنان رئیس جمهور در صحبت‌های خود اشاره به توان افزایی داشتند و فعالیت سازمان‌های مردم نهاد را در راستای توان افزایی دانست و گفت: یکی از سیاست‌های ما در دولت حمایت از فعالیتهای داوطلبانه و مردم نهاد است و ما بسیاری از برنامه‌ها را به سازمان‌های مردم نهاد برون‌سپاری کرده‌ایم. همچنین در آیین‌نامه شورای برنامه‌ریزی، سازمان‌های مردم نهاد عضو کارگروه‌های برنامه‌ریزی هستند.

ابتکار در معرفی طرح‌هایی که در معاونت زنان ریاست جمهوری برنامه‌ریزی و اجرا شده است از طرح آموزش معلمین ابتدایی برای ورزش دختران سخن گفت. به گفته ایشان این طرح در راستای رفع مشکل کم تحرکی و آسیب‌های بدنی دختران اجرا شده که تحول بزرگی در آموزش پرورش است.

معاون رییس‌جمهور از کتاب مهارت‌های زندگی در دوره متوسطه دوم نیز سخن گفت و افزود: این مهارت‌ها تنها تئوری نیست و باید روش‌هایی عملی هم برای مهارت‌های زندگی باشد و فقط دانش‌آموزان نباید این مهارت را ببیند، والدین و مربیان نیز به این مهارت‌ها نیاز دارند. تنها بخشی از این مهارت‌ ها به ازدواج مربوط است، و بخش‌های دیگر آن آموزش مهارت‌های ارتباطی، حقوق فردی، عزت نفس و حقوق شهروندی است.

به گفته ابتکار معضل دیگری که در جامعه ما وجود دارد،مشکل اختلال ارتباطی است. درون خانواده‌های ایرانی شاهد لکنت زبان هستیم، یک اختلال در گفتگو و قوای شنیداری هستیم. صدای نسل جوان شنیده نمی‌شود، همسران حرف‌های یکدیگر را نمی‌شنوند و ارتباط بین نسلی وجود ندارد.

ایشان در ادامه گفت: ما طرحدگفتگوی ملی خانواده را مبتنی بر مهارت‌های ارتباطی از آموزش و پرورش آغاز کردیم. باید از کودکی این مهارت‌ها را یاد بدهیم تا سوءتفاهم و خشونت در خانواده‌ها کمتر شود. همچنین در همین راستا اموزش‌هایی برای دانشجویان در وزارت علوم آغاز کردیم، وزارت بهداشت و انجمن جامعه‌شناسان ایران نیز استان به استان این طرح را آغاز کردند. برای ارتباط بیشتر با خانواده‌ها نیز همکاری خوبی با رسانه ملی آغاز کردیم.

به گفته معاون رئیس جمهور تقریبا همه احساس می‌کنند این معضل ارتباطی، مشکل مشخص امروز است. مهارت ارتباط بین نسلی یکی از محورهای مهم این گفتگوی ملی خانواده است، محوری که بر اساس شنیدن صدای نسل جوانی است که از دنیای دیگری صحبت می‌کند و حس می‌کند صدای او را نمی‌شنویم یا نمی‌فهمیم. ما باید این مسأله را بین مردم حل کنیم تا بتوانیم به همزبانی و تفاهم برسیم.

نشست صمیمانه زنان با معاون رئیس جمهور از جمله فرصت‌هایی است که ممکن است چند سال یکبار پیش بیاید. اما این نشست با برنامه‌ریزی نه چندان مناسب فرصت خوبی برای زنان فعال ایجاد نکرد. در این نشست مواردی چون دوچرخه سواری بانوان هم که به نظر می‌رسید از مطالبات زنان ورزشکار دوستدار محیط زیست است، در تب وتاب برخی از ملاحظات مغفول ماند.

ابتکار در پایان با تشکر از حضور بانوان فعال کاشانی، برای ادامه برنامه بازدیدی خود به برزک رفت.

حواشی برنامه: نشست با بیست دقیقه تاخیر آغاز شد و خانم ارشدی، مشاور فرماندار کاشان در امور زنان ، در تعریف از سرعت عمل بانوان کاشانی برای حضور در جلسه‌ای که صبح اطلاع‌رسانی شده بود، گفت اگر بخواهم به زبان جوانان امروزی حرف بزنم باید بگویم یک سوت بزنیم، همه این خانم‌ها در فرمانداری جمع می‌شوند! چنین ادبیات کلامی مایه بهت و حیرت حاضران بود، تعدادی را دلخور کرد و تا جایی‌که در پایان جلسه نیز ناراحتی خود را به خبرنگار کاشان نیوز ابراز کردند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72077
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: