تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۵:۴۹ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

ابرماه یکی از زیباترین پدیده های نجومی است

کاشان نیوز- فهیمه استادیان‌ :‌ ماه تنها قمر و نزدیک ترین جرم آسمانی به سیاره زمین و یکی از زیباترین اجرام آسمانی است که همواره انسان را محو تماشای خود کرد است؛ مخصوصاً وقتی که ماه در حالت کامل یا ((بدر)) باشد زیبایی آن دوچندان است. همان طور که زمین روی مدار خود به دور خورشید می گردد؛ ماه هم در مداری بیضی شکل به دور زمین در حال گردش است. از آنجا که زمین در مرکز این مدار نیست فاصله زمین تا ماه متغیر است. وقتی ماه در دورترین فاصله است در اصطلاح نجومی در ((اوج)) و وقتی در نزدیکترین فاصله قرار دارد در ((حضیض)) است. اگر زمانی که ماه در حالت حضیض مداری است کامل هم باشد – ماه بدر- حدود ۱۴درصد بزرگتر و ۳۰ درصد نورانی تر به نظر می رسد که به این پدیده ((اَبَرماه)) می گویند.
ج۱۲ آذر امسال ماه در ساعت ۱۹:۱۷ به صورت کامل در می‌آید و روز بعد در ساعت ۱۲:۱۵ ظهر به نقطه حضیض مداری خود می‌رسد. در این حالت ماه ۳۵۷۴۹۲ کیلومتر با کره زمین فاصله خواهد داشت. ماه بدر تقریبا همزمان با غروب خورشید طلوع می‌کند و فرصت مشاهده ماه تا صبح فردای آن وجود خواهد داشت.
ابرماه یکی از زیباترین پدیدهای نجومی است که مورد علاقه منجمان حرفه ای و آماتور و مخصوصا عکاسان طبیعت و آسمان است. توصیه
می کنم تماشای این پدیده را از دست ندهید و باز توصیه می کنم با اعضای خانواده به ویژه کودکان این پدیده را تماشا کنید. به کودکان فرصت دهید تا با این طبیعت فراموش شده آشنا شوند و زیبایی هایش را لمس کنند. می توانید از این تصویر زیبا عکاسی کنید. چه خوب است یکبار هم قابی از آسمان را در صفحات مجازی مان قرار دهیم! یک نکته را هم متذکر می شوم که تماشای ماه و نور ماه هیچ گونه اثر سوئی برای بدن انسان ندارد. اینکه گفته می شود نور ماه باعث تشدید علائم جنون یا برخی بیماری ها می شود صحت ندارد و هیچ دلیل علمی برای آن ارائه نشده است. پس با خیال راحت ((اَبَرماه)) ۱۲ آذر ۹۶ را تماشا کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69574
مطالب مرتبط

  • علی صالحیان آذر ۱۲, ۱۳۹۶ - ۸:۱۴ ب.ظ - پاسخ دادن

    عالی میشه تماشای ابرماه در کویر کاشان

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: