تاریخ ارسال : ۱۲ دی ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) ساعت : ۱۰:۳۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
پس از بیست سال

ابلاغ ضوابط بازنگری شده‌ی عرصه و حریم تپه‌های سیلک

کاشان نیوز: ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شدۀ محوطه باستانی سیلک کاشان ابلاغ شد. پیش از این ضوابط ساخت و ساز در محدوده حرایم سیلک بر اساس حرایم سال ۷۸ مشخص می‌شد و در سال‌های اخیر میراث فرهنگی خواستار آزادسازی حرایم درجه یک بوده است. بازنگری و تعیین عرصه جدید تصمیمات میراث‌فرهنگی و شهرداری کاشان برای آزادسازی و محدودیت ساخت و ساز مشخص خواهد کرد. در سال‌های گذشته بدون در نظر گرفتن ارتفاع مجاز ساختمان در حریم سیلک، خانه مشیری ساخته شد و محل مناقشات فراوان اداره میراث فرهنگی کاشان و شهرداری وقت بود و در نهایت بر اساس حکم دادگاه، رای به نفع خانه مشیری صادر شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، در این رابطه گفت: بناهای تاریخی از جنبه‌های مختلف دارای عرصه‌ها و حریم‌های مصوب هستند که جهت مراقبت و حفاظت از آن‌ها انجام می‌گیرد. محوطۀ باستانی سیلک نیز دارای عرصه و حریم‌های مصوبی در سال ۱۳۷۸ بوده که به علت برخی مشکلات فنی، لازم به بازنگری بوده است.

یکی از اصلی‌ترین دلایل بازنگری، تعیین دقیق‌تر عرصۀ محوطه به واسطۀ گمانه‌زنی باستان‌شناسی و همچنین تعیین ضوابط حریم‌ها بر اساس گمانه‌زنی و شرایط موجود محدودۀ سیلک بوده است. به همین خاطر سال ۱۳۹۴ گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان به سرپرستی دکتر محسن جاوری و با همکاری دکتر مجید منتظر ظهوری و دکتر جواد حسین زاده ساداتی اقدام به گمانه‌زنی جهت بازنگری عرصه و حرایم سیلک کردند که در نهایت پس از سه سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد با ارگان‌های ذیربط، محدوده و ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شده در تاریخ۲۵ مرداد ماه سال جاری به تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رسید و با پیگیری‌های این مدیریت در تاریخ ۱۲ آذر ماه سال جاری حریم جدید به امضا آقای دکتر مونسان به استاندار اصفهان ابلاغ گردید.

لازم به اشاره است که این مهم با پشتیبانی مالی و هماهنگی شهرداری کاشان اجرا شد که در طی این چند سال همکاری شایسته‌ای با مسئولین طرح و سازمان میراث فرهنگی داشته‌اند.

به گفته سرمدیان از این پس ضوابط بازنگری شدۀ سیلک، معیار ارزیابی‌ها و استعلام‌ها در محدودۀ سیلک بوده و نقشۀ طرح جدید نیز با همکاری شهرداری کاشان در محدوده‌های پیرامونی سیلک نصب خواهد شد تا شهروندان از محدوده‌های عرصه و حرایم آگاهی یابند.

این اثر با ارزش تاریخی شامل دو تپه شمالی و جنوبی و گورستان‌های الف و ب در سال ۱۳۱۰  به شماره ۳۸ درفهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73021
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: