تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ ساعت : ۱۱:۴۹ ب.ظ ۸ نظر
Print Friendly
وصول عوارض کسبی مستاجر از مالک جرم است

اجبار مالک به پرداخت بدهی مستاجر در شهرداری کاشان

کاشان نیوز-نامه وارده*: اخیرا برای نقل و انتقال ملکی که قسمتی از آن مغازه (مستغلات) می‌باشد به شهرداری کاشان (ناحیه ۲) مراجعه کردم. پس از طی مراحل اجرایی برای پرداخت عوارضی بنام نوسازی و نیز نقل و انتقال وهزینه بازدید و…، با اقدام واحد امور اصناف شهرداری در مطالبه وجوهی که مستاجرین مغازه‌ها از بابت عوارض سالیانه به شهرداری بدهکار بودند مواجه گردیدم بنحوی که حتی مدیر درآمد شهرداری ناحیه ۲ با اصرار بسیار از اینجانب بعنوان مالک می‌خواست که عوارض صنفی دیگران را بپردازم و بدون توجه به مفاد ماده ۷۷ قانون شهرداری‌ها که نحوه وصول عوارض کسبی و بستانکاری‌های شهرداری‌ها را معلوم کرده از مالک می‌خواست عوارض کسبی مستاجرین را بپردازد و سپس به آنان مراجعه و مسترد نماید. به عبارت دیگر او مالک را با مامور شهرداری برای وصول بستانکاری مستاجرین اشتباه گرفته بود.

از آنجا که این موضوع برای دیگر شهروندان هم رخ می‌دهد لذا لازمست در جهت حفظ حقوق شهروندی مردم و بعنوان نهی از منکر (نقض حقوق شهروندی) توجه شهردار محترم و مدیران درآمد شهرداری‌ها را به ماده ۶۰۰ قانون تعزیرات مجازات اسلامی جلب نمایم.
«ماده ۶۰۰: هریک از مسئولین دولتی و… که مامور تشخیص یا تعیین یا محاسبه یا وصول وجه یا مالی بنفع دولت است بر خلاف قانون یا زیاده بر مقررات قانونی اقدام و وجه یا مالی اخذ یا امر به اخذ آن نماید به حبس از ۲ماه تا یکسال محکوم خواهد شد. مجازات مذکور در این ماده در مورد مسئولین و مامورین شهرداری نیز مجری است و در هر حال آنچه بر خلاف قانون و مقررات اخذ نموده است به ذیحق مسترد می‌گردد»
چنانچه مشاهده می‌فرمایید اقدام مدیر درآمد شهرداری به مطالبه بدهکاری مستاجر از مالک و اجبار مالک به پرداخت بدهی دیگران اقدامی مجرمانه و قابل پیگرد در دادسرای عمومی کاشان می‌باشد. قبلا از توجهی که برای رعایت حقوق شهروندی مردم بعمل خواهند آورد قدردانی می‌نمایم
*امضا محفوظ- نویسنده حقوقدان و دارای رتبه قضایی می‌باشد

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=41161
مطالب مرتبط

 • محمدرضا شاهین مهر مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۶:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا ممنون از این اطلاع رسانی برا بحث مالک و مستاجر و بدهی اصناف

  (0)(0)
 • محمدرضا شاهین مهر مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۶:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام خیلی مطلب مفیدی بود ممنون از سایتتان چون منم. درگیر این موضوع شدم بدهی اصناف آخه چه ربطی به مالک داره

  (0)(0)
 • حسین فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ - ۸:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام .این پول ها در شهرداری به طرق گونگون گرفته می شود.اول برای گرفتن پروانه پول می گیرند.حالا درقبال این گرفتن پول چه خدماتی می دهند از خودشان بپرسید. برای حفر ولوله گذاری آب باید پول به حساب شهرداری ریخت . برای گود برداری باید پول به حساب شهرداری ریخت و…….

  (0)(0)
 • دانشجو فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  خطاها و قانونگریزی های متعددی در سازمان های مختلف کاشان صورت میگیرد، اما شما سیلی خوردگان سیاسی فقط به شهرداری گیرداده اید. مخاطبین از این نحوی اطلاع رسانی شما کاملا اهداف سیاسی تان را درک می کنند. ضمنا اگر هر کسی هر مطلبی به شما بدهد، شما آنرا درج خواهید کرد؟ یا فقط مطالب ضد شهرداری را؟ یادم نمی رود که یکی از مثلا مطالب ارسالی در رابطه با مسیر بهارستان را برای شهردار درج کردید ولی دیدید که تهمتی بیش نبود.

  (2)(1)
 • رضا زاده فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ - ۹:۳۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  ترا خدا اینقدر به آدمها تقدس ندهید ببینید برادر دانشجو شهرداری اداره ای عریض و طویل است و میزان تخلفات در آن نیز بسیار است و بیشترین شکایت ها در سازمان بازرسی کل کشور نیز از شهرداریها بوده است لذا اگر کارمندی یا مدیری در یک قسمت شهرداری تخلفی انجام داده و یک نفر آگاه به قانون پیدا شده و آن را قانونی پیگیری می کند چه ربطی به شهردار جوان و خوب کار کردن آن دارد تازه جناب شهردار باید از انعکاس این اخبار و نظارت رسانه ها تشکر هم بکند چرا که به او کمک می کنند تا کار به جای سخت و غیر قابل جبران نرسیده مشکل را حل کند.
  از کاشان نیوز هم تعجب می کنم که هر پیامی را که مشخص نیست نویسنده آن کیست و به چه منافعی وابستگی دارد منتشر می کند شاید آقای دانشجو همان مدیر خاطی باشد که قصد دارد پشت تقدس بخشیدن به شهردار پنهان شود…
  لطفا در انتشار پیام ها دقت کنید

  (1)(1)
 • حافظ فروردین ۲۱, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  از نحوه نگارش پیداست متن بهیچ وجه در جهت سیاست بازی ویا تضعیف شهرداری ومتصدیان محترم نوشته نشده واز ظاهر آن پیداست در جهت هدایت قانونی آنان است که به جهت مشکلات روزمره ناچار به ورود به حقوق مردم شده اندواگر همه ما این نکات را متعرض شویم بهترین روش برای تمرین دین مداری ودمکراسی خواهد بود

  (0)(1)
 • دانشجو فروردین ۲۱, ۱۳۹۴ - ۱:۱۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سایت شما بجای خبر رسانی تبدیل به سایت مخرب شهرداری شده!
  چقدر از آینده درخشان این شهردار جوان میترسید آخه؟!
  خدا صبرتون بده و قوت بده به شهردار. ایشالا

  (5)(4)
  • admin فروردین ۲۱, ۱۳۹۴ - ۱:۴۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   همشهری گرامی، کاش بجای وارد کردن اتهام می‌نوشتید این نوشته که نویسنده‌اش هم یک شخص عامی و عادی نبوده است دچار فلان اشکال است و فلان نقد بر آن وارد است. به بدگویی تنها کار درست نمی‌شود. رفتاری که شما و دیگر دوستان‌تان برای حفظ منافع خود-آینده درخشان- بروز داده‌اید تنها اتهام وارد کردن است چون ما وظیفه خود را در حد توان خود انجام داده‌ایم. شاید اشتباه هم کرده باشیم، اما اشتباه ما به اندازه شما بزرگ نیست!.موفق باشید.

   (3)(4)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: