تاریخ ارسال : ۰۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۴۲ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly

«ارباب تفضلی» مرد عمل بود نه سخنرانی

کاشان نیوز: این روزها به مناسبت فوت مرحوم حاج حسن تفضلی که نام «ارباب» جزء لاینفک نام وی در ادبیات مردم کاشان است مطالب متعددی در نشریات و سایت‌های مختلفی منتشر و بازنشر شده است.

ارباب تفضلی به‌اصطلاح امروزی کارآفرینی برجسته بود، با زیردست با مروت و مردانگی رفتار می‌کرد و مدیری بود که اگر میراث وی به‌درستی مدیریت می‌شد الآن در کاشان شاهد بحران کار و نگرانی از بیکاری فزاینده نبودیم!

زمانی محصولات شرکت ریسندگی کاشان به اقصی نقاط ایران و جهان صادر می‌شد، آن روزها زندگی و امورات هزاران کارگر بدون مشکلات امروزی و بدون شکایات متعدد در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف اداره کار به بهترین شکلی اداره می‌شد.

من ارباب تفضلی که بسیاری صمیمانه او را «حاج ارباب» هم می‌خوانند را هرگز ندیدم، اما نشد ذکری از وی در میان آید و خاطره و داستانی از رفتار انسانی و خیرخواهانه این مدیر توانمند کاشانی مطرح نگردد.

تردیدی نیست که انسان الگوی تام و تمامی در همه زمینه‌ها نمی‌تواند باشد اما وقتی در عین برخورداری و تفوق بر مردم، منش و مرام شخصی‌اش مبتنی بر نیکی و متمایل به مدارا و مروت باشد اندک‌اندک ویژگی‌های مثبت او حتی بدون دخالت نهادهای رسمی و تبلیغات همه جانبه بر در و دیوار، در دل و قلب مردم تکثیر می‌شود و نقاط ضعف وی رو به فراموشی می‌گذارد و برعکس.

حاج ارباب، در دو مقطع قبل و بعد از انقلاب مدیریت کارخانه‌های ریسندگی کاشان را بر عهده داشته و مصدر امور اقتصادی و خیریه متعددی در هر دو مرحله زمانی بوده است، اما بی‌مهری‌هایی که در آخرین سال‌های مدیریت وی در تاریخ ثبت شده را فراموشی نیست، بگذریم و بگذاریم برای بعد!

خاطره‌هایی از برخوردهای مدبرانه وی با کارگران و داستان‌هایی از رفتار انسانی با زیردستانش ورد زبان‌هاست که بعضاً به افسانه می‌ماند!!

امروز کسی در کاشان با ارباب تفضلی قابل‌مقایسه نیست، اگرچه کسانی هستند که با بهره گیری از شرایط اجتماعی و امکانات مردم تبلیغات فراوان، عکس‌ها و مطالب متعددی در خصوص ایشان منتشر و تکثیر می‌شود اما جایگاهی که ارباب تفضلی در دل توده دارد وی را برتر و والاتر از هرکسی در کاشان قرار داده است.

همان‌گونه که حسن تفضلی نامی ماندگار شد کسانی هم مطرود تاریخ خواهند شد، آن‌کسانی که نتوانستند حداقل قدرشناسی را در حق این مرد بزرگ که حقی است متعلق به شهروندان را ادا کنند! نام‌گذاری بلافاصله بعض خیابان‌ها به نام اشخاص خاص را بکرات دیده‌ایم؛ اما شورا و شهرداری و دیگر نهادهایی که در این نام‌گذاری دخیل هستند در زنده نگه‌داشتن نام ارباب تفضلی که مشهور ملی و چه‌بسا بین‌المللی و محبوب عموم مردم کاشان است به‌طور خیلی واضح بی‌توجهی کرده و می‌کنند و مایل نیستند به هر دلیلی با بطن جامعه همراهی کنند. این کاستی عامدانه بر تمام شهرداران و اعضای شوراهای قبل نیز نوشته‌شده و گمان نکنند از این گناه عذری پذیرفته خواهد بود!

فراموش نکنیم، جامعه انسانی دایر مدار مردان و زنانی است که بر آن به‌گونه‌ای تاثیر نهاده که جامعه بدون اجبار پذیرای آن‌ها بوده است، به هر دلیلی و قضاوت مردم بر همان معیار استوار شده است. کسانی که به این میراث اجتماع بی‌توجهی کنند تاوان آن را با بدنامی در خاطره و قضاوت شهروندان خواهند داد.

طاعت آن نیست که بر خاک نهی پیشانی/صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست

خانه پرگندم و یک جو نفرستاده به گور/برگ مرگت چو غم برگ زمستانی نیست

سعدیا گرچه سخنران و مصالح گویی/به عمل کار برآید به سخنرانی نیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72502
مطالب مرتبط

  • حسین آبان ۲۰, ۱۳۹۷ - ۱:۳۴ ب.ظ - پاسخ دادن

    دقیقا”هماننداصولگرایان که مردعمل هستندومثل اصلاح طلبان ودولت مردان روحانی مردحرف های توخالی نیستند.جناب غلامیان عزیز

    (1)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: