تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۰ ساعت : ۹:۳۴ ق.ظ ۶ نظر
Print Friendly

از انتخابات كاشان چه خبر

سعيد غلاميان:

با نزدیک شدن به زمان انتخابات، چهره‌های آشنا یکی پس از دیگری در صحنه رقابت ظاهر می‌شوند. و افراد متمایل به جناح‌های مختلف، خود را برای حضور در این عرصه آماده می‌کنند. کاشان و آران وبیدگل هم از این قاعده مستثنی  نیستند. تمامی کسانی که وارد گود شده‌اند انگیزه خود را خدمت به مردم عنوان می‌دارند اما این نظر و قضاوت مردم است که آنان در این مسیر تا چه اندازه موفق خواهند بود.
طرح موضوع جدا شدن حوزه انتخابیه آران و بیدگل از کاشان بازار گرمی را در گمانه زنی‌های انتخاباتی گشوده است. حتی صحبت از الحاق شهر نیاسر به حوزه انتخابیه آران و بیدگل بود که به واسطه بعد مسافت دو شهر یکی در شرق و دیگری در غرب کاشان انتقادات زیادی متوجه پیشنهاد کرد.
و اما مطرح‌ترین کاندیدای این دوره که دو دوره هم به عنوان نماینده کاشان صندلی‌نشین بهارستان بوده است مهندس گرانمایه‌پور است که حمایت موتلفه اسلامی و جبهه متحد اصولگرایان در کاشان را با خود دارد و دو دوره قبل هم درحالی وارد عرصه نمایندگی مجلس شد که امام جمعه فقید کاشان، ورودش را با حمایتی همه جانبه در 8 سال پیش به مجلس شورای اسلامی تسهیل کرد.
به دنبال حمایت آیت‌الله تعدادی از اطرافیان، مهندس را در کاشان با جدیت معرفی و حمایت کردند لیکن در وقایع مربوط به انتقال بیمارستان بهشتی به دانشگاه علوم پزشکی و نیز مشکلات مربوط به شرکت ریسندگی و بافندگی کاشان نام وی به عنوان نماینده‌ای که مورد انتقاد مردم حوزه انتخابیه قرار گرفت مطرح شد. و این واقعه یاد آور شعارهایی بود که در بعدها علیه مهندس محلوجی نماینده باسابقه و مشهور کاشان در دوره سازندگی داده شد. شخصی که اینروزها هم نامش در میان کاندیداهایی که ممکن است بخواهند بخت خود را بار دیگر برای ورود به مجلس شورای اسلامی بیازمایند آورده می‌شود.
مهندس محلوجی هم که از حمایت بسیار مؤثر امام جمعه سابق کاشان برخوردار بود از جمله کسانی است که در زمان وکالت و وزارتش فعالیت‌های زیادی برای کاشان انجام داد. از جمله مهمترین آنها تخصیص یک درصد از درآمد نیروگاه برق و فولاد مبارکه و نیز پالایشگاه نفت استان برای عمران کاشان به ویژه تعریض خیابان‌ها صرف شد که با کمک مهندس جمالی یار گرمابه و گلستان مهندس محلوجی و با اشاره نماینده ولی فقیه در کاشان اجرایی شد اما با فوت آیت الله و کنار رفتن مهندس محلوجی و مهندس جمالی این بودجه نیز قطع شد.
مهندس محلوجی و مهندس جمالی و نیز مهندس ناظم رضوی شهردار پر آوازه کاشان در دوره سازندگی و اقتدار هاشمی رفسنجانی مثلثی قدرتمند را، که از بیت آیت الله یثربی هدایت می‌شد تشکیل دادند و فعالیتهای این دوره بسیار نمایان‌تر از دیگر دوره‌ها در کاشان بود اما این مثلث پس از مدتی به علل گوناگون از هم گسست.
نام دیگری که در رابطه باانتخابات پیش رو مطرح است مسئول دفتر سابق مهندس گرانمایه‌پور و مدیر کنونی آموزش و پرورش کاشان است اما با پایان مهلت استعفا از مناصب دولتی وی در سمت خود باقی مانده و ورود خود به عرصه رقابت انتخاباتی را تکذیب می‌کند. بر اساس شنیده‌ها وی ترجیح داده است با دریافت امتیاز یک نشریه درپشت صحنه انتخابات با حمایت از مهندس گرانمایه‌پور اثر گذار باشد. او معتقد است با وجود و حضور مهندس گرانمایه هیچکس دیگری نباید وارد این رقابت‌ها شود.
شخص دیگری که قصد ورود به این عرصه را علناً، بدون پرده‌پوشی و مخفی‌کاری اعلام کرده است علی هاشمی طاهری نماینده دو دوره شورای اسلامی شهر کاشان است. وی بر این باور است که پس از اتمام جنگ خود را به سنگری دیگر رسانیده که در آن به مردم خدمت کند. وی با پایان یافتن دوره دوم نمایندگی شورای شهر با وجودی که با تمدید مدت نمایندگی شوراها می‌توانست هنوز هم در شورای اسلامی باقی بماند از شورا کناره گرفت و به گفته خودش حتی دو ماه هم بیشتر خدمت کرد و سرانجام با استعفا از شورا برای حضور در انتخابات مجلس دورخیز کرد.
هاشمی طاهری به پشتوانه مدت حضور در شورا و مناصب قبلی‌اش و احتمالاً دوستان همسنگرش در سپاه پاسداران امیدوار است تا تجربه دیگری را در پست نمایندگی کاشان تجربه کند. وی جانباز جنگ است و به این مهم هم فکر می‌کند که اقبال مردم را بواسطه این امتیاز بدست خواهد آورد. وی از جمله منتقدان بی‌پرده مدیریت شهری کاشان است و عقیده دارد کاشان نیاز به مدیرانی دارد که ترس از مدیران بالادست خود در اصفهان نداشته و به قصد خوش آمد آنها بله قربان گو نباشند. او همچنین اصفهان را عامل اصلی و مهم عقب ماندن و استان نشدن کاشان می‌داند.
از بیت صاحب نام یثربی در کاشان که با کمک محله مشهور پشت مشهد کاشان که صندوقی اثر گذار در تمام انتخابات را از اول انقلاب در اختیار داشته، دکتر محمد رضا یثربی نامی است که امروزه بر سر زبانها افتاده است، حضور وی را با توجه به نام پدرش که زمانی امور کاشان را با سیاستی همه جانبه هدایت می‌کرد مطرح شده است. اما بعض کسانی که نزدیک به مؤتلفه نیز هستند این امکان را ضعیف برآورد کرده و توفیقی برای او متصور نیستند. امابرخلاف این نظر، دیدگاه شایعه‌گونه طرفداران جبهه دوم خرداد که معتقدند بیت آیت الله سکوتی عمدی را پیشه نموده است تا ورود خود را با گمانه‌زنی‌هایی صائب و در زمانی مؤثر و نزدیک به انتخابات اعلام کند.
با وجود سکوت بیت آیت‌الله یثربی برای انتخابات اسامی دیگرانی نیز که به فرزند ارشد آیت الله یثربی بسیار نزدیک هستند نام برده می‌شوند. از جمله آنها علیرضا پورعسگری است که حضوری جدی در انتخابات قبل نداشته و صرفاً در امور مربوط به مساجد کاشان و تجهیز و برگزاری مراسم اعتکاف فعالیتهایی چشمگیری کرده است. وی تحصیلکرده رشته مدیریت دانشگاه آزاد است و سابقه مدیریت بیمه دی را با خود دارد.
جبهه دوم خرداد و اصلاح طلبانی که در انتخابات قبل بسیار پر شور حاضر می‌شدند تا کنون شخص شاخصی را برای طرح ندارند و تنها کسی که به گفته بعضی مطلعین در این زمینه در حال گمانه‌زنی حضور یا عدم حضور است کسی نیست جز مهندس محلوجی که مورد اقبال و استقبال طرفداران این جبهه قرار خواهد گرفت. وی طبعاً مورد حمایت بیت امام جمعه سابق کاشان هم قرار خواهد گرفت که در صورت وقوع اولین توافق بین این دو تشکل را رقم خواهد زد.
در آران و بیدگل که امیدهای بسیاری به جدا شدن حوزه انتخابیه از کاشان بسته شده است افکار عمومی با وسواس و دقت این مهم را دنبال کرده و شایعات نیز حاکی از الحاق نیاسر به این حوزه انتخابیه بوده است که این احتمال با مخالفت نیاسری‌ها و تکذیب دفتر مهندس گرانمایه نماینده کاشان به سکوت انجامید. لیکن همین امید تعدادی از شهروندان این شهر را آماده ورود به رقابت‌های انتخاباتی نموده که مطرح‌ترین این افراد امیر سرتیپ عباسعلی منصوری است که از سال گذشته پس از 22 سال خدمت در ارتش به تدریس و ریاست دانشگاه دافوس ارتش بسنده کرد و در خرداد ماه سال جاری به قصد شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرد. از جمله مهمترین اقدامات وی تلاش‌های پیگیر برای شهرستان شدن آران و بیدگل و انتقال پادگان ارتش به این شهر و نیز تاسیس دانشگاه علمی کاربردی عنوان می‌شود.
معاون مدیر کل مخابرات استان اصفهان که برای اولین بار نامش هنگامی به گوش رسید که آران و بیدگلی ها اولین پخش مستقیم از زیارت محمد هلال (س) را که با تلاش و تهیه امکانات توسط وی به انجام رسید از سیما دیدند، او کسی نیست جز مهندس کشایی که فعالیتهای اجتماعی وی زبانزد همشهریان است.
مصطفی معینی دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس نیز از جمله کسانی است که نامش برای ورود به عرصه رقابت‌ها شنیده می‌شود، وی تحصیل کرده علوم سیاسی درمقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امام صادق است در کارنامه وی هیچ گونه فعالیت اجتماعی و سیاسی در آران وبیدگل ثبت نشده است و این اولین حرکت او در این راستا است.
از احتمال نامزدی افراد دیگری نیز در انتخابات شهرستان کاشان وآران و بیدگل از جمله شیخ علی روحانی، امام جمعه پیشین این شهرستان هم نام برده می شود.که در فرصتی دیگر بدان خواهیم پرداخت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=574
مطالب مرتبط

 • طلایی نیک اسفند ۱۱, ۱۳۹۰ - ۳:۵۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  این رتبه موتبه را چجوری میدن . بابای منم کارگر ساختمانیه . به بابای منم رتبه میدن  35 سال سابقه کار داره  و بنده خدا هنوز با 65 سال سن داره کار میکنه
   

  (0)(0)
 • vahid اسفند ۱۰, ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  ما به یک ادم شجاع و زرنگ نیاز داریم تا بتواند این دوران 8 سالی که به باد  فته را احیا کندسردار قائمی نژاد توانایی و استعداد این کار را دارد و محبوب تر از بقیه کاندیدا می باشدو همچنین خودش هم از شهرمان  می باشد و بیشتر از هرکسی بدنبال ابادی شهر استوگرنه سردار رتبه 22 دارد نیاز به ر تبه 18 مجلس ندارددست علی یارت

  (0)(0)
 • حامد گلریز اسفند ۱۰, ۱۳۹۰ - ۶:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلاماگه روزنامه نگاری می کنید چرا اینقدر بی حالبیایید ببینید چگونه در پناه پرچمی که کلمه مبارک الله است عکس گرفته وآنرا خمیر مایه تبلیغات کف خیابان ها کرده اند پس شما کجایید که این امر را که باید مایه احترام ما باشد به سخره گرفته اید وقتی از چنین امری چشم پوشیده اید آیا از وعده های دیگر خود چشم نخواهید پوشید چه شما که خبر نگارید وچه شما که نامزد خدمت یه خلق خدا؟؟؟؟!!!! 

  (0)(0)
 • حميد رضا غلاميان اسفند ۷, ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام عليكم
  خسته نباشيد

  ايده جديد در خصوص گالري بسيار جاي تقدير دارد.و حتما از مرحله آزمايشي خارج شويد.لطفا تصاويري نيز از روستاهاي اطراف كاشان نيز بگذاريد.
  ضمنا پيشاپيش سال نو مبارك

  ساليان بر شما و جهانيان خوش و سلامت باد

  (0)(0)
 • حامد گلریز اسفند ۶, ۱۳۹۰ - ۷:۰۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  تلاشتان را برای ارائه اطلاعات صحیح به مر دم کاشان ارج می نهم وآرزوی توفیق وموفقیت شمارا دارم اما لازم است بدانید که موفقیت در سایه استقلال وارائه اطلاعات ونحوه نگارش بدون قصد وقرض شما خواهد بود باید بدانید واز هرگونه شتاب زدگی بپرهیزید بله کاشان دارای مشکلات مدیریتی بسیاری است اکا خواهشاآنرا حتی از زبان نامزد ها با رنگ ولعاب به میان نیاورید سعی کنید به جای آوردن مسائل متعدد به واشکافی وایرادات عدم حل آنها پی برده وجامعه را برای هدایت به سمت راهکارهای خوب وانتخاب بهترین آنها در سایه توکل به خدا و دفاع همه جانبه از دستاوردهای امام ورهبرهدایت نمایید /ومن الله توفیق

  (0)(0)
 • مستقل دی ۲۱, ۱۳۹۰ - ۸:۲۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  چهرهای نا آشنا خیلی دل وجرات زیادتر دارند
  ووابسطگی زیادی دارند که مانع کار کردنشان میشود
  همین آقای دانشمند سابقه ی فرهنگی سیاسی زیاد تر ی دارد پر شور جوان فکر نکنم که9 صلاحیتش اعلام بشه احتمالا رد صلاحیت میشه

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: