تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۳۵ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
یک‌صد و سومین دیسکاشن هواشناسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل

از حضور و تردد دام در مراتع پرهیز گردد

کاشان نیوز: یک‌صد و سومین دیسکاشن هواشناسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در هفته بیست و هشتم سال زراعی ۹۶-۹۷ با حضور کارشناسان اداره هواشناسی، میراث فرهنگی، کشاورزی و منابع طبیعی کاشان و آران و بیدگل در ۱۹ فروردین سال ۹۷ تشکیل گردیده و به بررسی موارد ذیل پرداخت.
تفسیر نقشه: تحلیل نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی ناپایدار طی روزهای آینده است. بر این اساس وضعیت هوا به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود:


دمای حداقل در مناطق کوهستانی بین ۴ تا ۱۰ درجه نسبت به مناطق دشت پائین تر پیش‌بینی می‌گردد.

الف؛ توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی:
۱-گلستان داران محترم گل محمدی بخصوص در مناطق دشت در اوایل هفته جاری به دلیل پیش‌بینی بارش تگرگ و ناپایداری‌های جوی جهت جلوگیری از خسارات بیشتر نسبت به برداشت گل در اولین فرصت اقدام نمایند،
۲- گلستان داران محترم با توجه به پیش‌بینی بارش و افزایش رطوبت و احتمال شیوع بیماری سفیدک پودری گل محمدی آمادگی لازم جهت کانون کوبی بیماری در مراحل اولیه را داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه گردد.
۳-با توجه به وزش شدید باد و احتمال بارش تگرگ؛ گلخانه داران محترم نسبت به استحکام سازه و پوشش گلخانه و تنظیم دما تمهیدات لازم را به عمل‌آورند.
۴- غله کاران محترم با توجه به پیش‌بینی بارش، افزایش رطوبت و احتمال خسارت ناشی از بیماری زنگ غلات، آمادگی لازم جهت مبارزه با روش کانون کوبی را داشته باشند.
۵-باغداران محترم مناطق کوهستانی نسبت به مبارزه با آفات زنبور گوجه‌سبز (آلوچه) در مرحله دوم در ساعات اولیه روز اقدام نمایند.
۶-با توجه به شرایط ناپایداری جوی در هفته پیشرو، بهره‌برداران محترم ۲۴ ساعت قبل از اقدام به سم‌پاشی علیه آفات (سن غلات، کرمانیا و …) وضعیت جوی را از اداره هواشناسی استعلام بگیرند.
با توجه به ادامه روند خشک‌سالی توصیه می‌گردد از احداث و توسعه باغات خودداری گردد

ب) توصیه‌های کارشناس منابع طبیعی شهرستان:
۱- طبیعت گردها، کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت که در تعطیلات نوروز در عرصه‌های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور به هم می‌رسانید: لطفاً در زمان حضور در مراتع، حتی‌المقدور از روشن نمودن آتش خودداری نمایند،
۲- طبیعت گردها، کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت که در تعطیلات نوروز در عرصه‌های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور به هم می‌رسانید: لطفاً از حضور در آبراهه‏ها به علت وجود رگبارهای بهاره، به جد پرهیز نمایند، به‌محض رؤیت «ابرهای جوششی» به ارتفاعات و پناهگاه‏های امن مراجعه نمایند؛ و مهم‏تر از همه از ریختن زباله و مواد آتش‏زا که کمک به آتش‏سوزی مرتع می‏شود مانند ظرف نوشابه، ظروف شیشه‏ای پرهیز نمایند. ظروف شیشه‏ای مهم‌ترین عامل آتش‌سوزی مراتع است.
۳- طبیعت گردها، کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت که در تعطیلات نوروز در عرصه‏های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور به هم می‌رسانید: حضور طبیعت گرد و سافاری‏ها و کوهنوردان می‏تواند صدمات قابل‌توجهی به عرصه‏های منابع زیست‌محیطی در صورت عدم رعایت اصول حرفه‏ای حضور در طبیعت بزند،
طبیعت گردها، کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت که در تعطیلات نوروز در عرصه‏های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور به هم می‌رسانید: لطفاً در فصل بهار که رعدوبرق در ارتفاعات شایع است زمان حضور در قله‏ها و پرتگاه‌ها مواظب سقوط باشید.
۴-با توجه به شرایط همرفتی (مشاهده ابر جوششی) و احتمال وقوع پدیده رعدوبرق در زمان چرای دام در مرتع از حضور در ارتفاعات و لبه‏های پرتگاه‌ها و نزدیک درختان خشک پرهیز گردد.
۵- مرتع‌داران محترم با توجه به شرایط جوی و ناپایداری‏های پیش‌بینی‌شده نسبت به تأمین مایحتاج اولیه خود و دام خود در شرایط سخت اقدام مقتضی صورت پذیرد.
۶-وزش بادهای شدید، عاملی بسیار مهم و مطلوبی است برای گسترش «آتش‏سوزی در مراتع»، توصیه می‏شود از خاموش شدن آتش قبل از ترک مرتع مطمئن شوید.
۷- با توجه به بارندگی‌های اخیر و نم‌دار بودن خاک مرتع از حضور دام و تردد آن در مراتع به جد پرهیز گردد.
۷- در صورت مشاهده هرگونه آتش و تخریب در عرصه‌های طبیعی مراتب را به تلفن رایگان ۱۵۰۴ اطلاع‏رسانی نمایید.
حضور حرفه‏ای گردشگران در عرصه‏های طبیعی رعایت دقیق این اصول است:
بوته‏های مراتع را آتش نزنیم، درختان و بوته‏ها را نکنیم.
زباله نریزم چون زباله علاوه بر آلودگی و مسمومیت جانوران، باعث آتش‎سوزی می‏شود.

ج) توصیه‌های کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی شهرستان:
۱- با توجه به تأمین نسبی نیاز آبی فضای سبز توسط بارندگی‌های اخیر؛ آبیاری کلیه گونه‌های گیاهی بافاصله زمانی بیشتری صورت پذیرد
-۲ با توجه به پیش‌بینی افزایش دما در هفته جاری؛ نسبت به نصب توری شید و همچنین تهویه مناسب گلخانه اقدام گردد
۳-با توجه به فراهم بودن شرایط جهت فعالیت سفیدک سطحی شمشاد؛ در صورت مشاهده علائم این بیماری، نسبت به سم‌پاشی با قارچ‌کش مناسب اقدام گردد.
تحلیل وضعیت بارش و دما طی هفته گذشته:
بارش کاشان:
مجموع بارندگی سال زراعی جاری (از ۱/۷/۹۶ تا ۱۹/۱/۹۷) به میزان ۷/۳۳ میلی‌متر است.

دما کاشان:
حداکثر و حداقل دما در طول هفته گذشته به ترتیب؛ ۲۹ و ۱۱ سانتی‌گراد گزارش‌شده است.

بارش آران و بیدگل:
مجموع بارندگی سال زراعی جاری (از ۱/۷/۹۶ تا ۱۹/۱/۹۷) به میزان ۴/۴۷ میلی‌متر است.

دما آران و بیدگل:
حداکثر و حداقل دما در طول هفته گذشته به ترتیب؛ ۳۰ و ۱۰ سانتی‌گراد گزارش‌شده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70585
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: