تاریخ ارسال : ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۲:۲۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

از کارتی شدن بهای سوخت تا گازسوز کردن هواپیما!

کاشان نیوز- وحید حاج سعیدی: حقیقت امر این است که ما خودمان مطالبی را که برای جراید می‌فرستیم خط‌خطی و جناح‌بندی نمی‌کنیم. بلکه آن‌ها را به‌صورت درهم و فله‌ای برای نشریه می‌فرستیم و دوستان در واحد تحریریه علی‌رغم میل باطنی حقیر به نوشته‌های ما انگ طنز چسبانده و در این ستون به‌عنوان مطالب طنز به ملت شریف و همیشه درصحنه ارائه می‌کنند. غافل از اینکه برخی از مطالب و پیشنهادات ما در حد تئوری‌ها و نظریات اقتصادی جان مینارد کینز و سایر اساتید بزرگ اقتصادی دنیا قابل‌تعمیم در بسیاری از امورات رایج مملکت است و چه‌بسا می‌توانند مانع از هدر رفت میلیاردها دلار سرمایه مملکت در سال شوند و یک شوک اساسی به اقتصاد منطقه و حتی خاورمیانه وارد کنند؛ اما چه کنیم که دست ما کوتاه و خرما بر نخیل و هیچ‌کس برای پیشنهادات ما گشنیز هم خرد نمی‌کند چه رسد به تره! یعنی اگر ما پیشنهاد می‌دادیم به‌منظور حل معضل پرداخت هزینه سوخت ایرلاین ها و شرکت فراورده‌های سوختی هر هواپیما دارای یک عابر بانک باشد، می‌شد طنز و در همین ستون پیشنهاد ما به سخره گرفته می‌شد حالا که این طرح از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مطرح‌شده است شده عین صلاح و تدبیر و «بیگ لایک» و قس علی …!
حتماً در جریان هستید که بدهی ایرلاین‌ها به شرکت ملی پخش بابت سوخت مصرفی به نزدیک هزار میلیارد تومان رسیده و در مواقعی منجر به قطع سوخت‌رسانی به ایرلاین‌ها شده است. سال گذشته بود که وزارت نفت دستور قطع سوخت‌رسانی را صادر کرد و پروازهای داخلی و خارجی با تأخیر‌های چندساعته مواجه شدند. درنهایت مقرر شد شرکت‌های هواپیمایی پول سوخت خود را مانند اتومبیل‌ها پرداخت کنند و به آینده موکول نکنند. با توجه به کمبود نقدینگی ایرلاین‌ها برای پرداخت پول سوخت بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در پرداخت پول ناگزیر به ارتباط و توافقنامه‌ها شدند اما بازهم مشکل را برطرف نکرد و نهایت کار به اولتیماتوم‌ها رسید. به‌تازگی هم شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بدون مشورت با ایرلاین‌ها مهلت زمانی برای کارتی کردن بهای سوخت هواپیما هنگام سوخت‌گیری و پرداخت لحظه‌ای تعیین کرده است.(روزنامه جوان)
هرچند با این رویه و حرمت نگه نداشتن افاضات ما در سطح کلان علی‌الاصول حقیر باید عطای نوشتن را در این ستون را به لقای آن می‌بخشیدیم اما چه کنیم که وظیفه‌شناسی مانع از نیکی کردن و در دجله انداختن نمی‌شود و کما فی السابق به ارائه رهنمودهای مدبرانه ادامه می‌دهیم. یکی از معضلات و گرفتاری‌های صنعت هواپیمایی مشکل تأمین هزینه سوخت و آلودگی هوا است. ما قصد داریم با حمله توأمان به این دو گرفتاری هر دو را باهم حل‌وفصل کنیم. به‌منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و کمک به داشتن هوای پاک و سالم و حل مشکل هزینه بالای سوخت هواپیما پیشنهاد می‌شود تعدادی از هواپیماهای کشور را گازسوز کنیم. خرجش چهارتا مخزن است که در قسمت بار جا ساز می‌کنیم و از مسافران می‌خواهیم بار بیشتری با خود به داخل هواپیما ببرند و زیر پایشان بگذارند. درصورتی‌که طرح خوب جواب دادیم به میتسوبیشی، بمابرد ایر، بوئینگ، ایرباس و سایر شرکت‌های هواپیماسازی هم سفارش می‌کنیم هواپیماهای ما را پایه گازسوز طراحی کنند. با این رویکرد هم مشکل هزینه سوخت حل می‌شود؛ هم آلودگی هوا و هم ممکن است در قیمت بلیت‌ها تغییری حاصل شود. فقط دوستان خلبان عنایت داشته باشند موقع استارت، تیک آف و لندینگ سیستم روی بنزین باشد و در زمان سوئیچ کردن از گاز به بنزین و بالعکس حتماً پایشان را روی کلاچ نگه‌دارند تا هواپیما لرزش اضافی پیدا نکند! در ضمن کمک‌خلبانان محترم به خاطر داشته باشد که موتور گازسوز از موتور بنزینی داغ‌تر است؛ بنابراین موقع تعویض آب رادیات هواپیما بیشتر مراقب باشند! سفر بی‌خطر… .

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=60095
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: