تاریخ ارسال : ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۰ ق.ظ ۳ نظر
Print Friendly

از کاشان تا آران و بیدگل راهی نیست

کاشان نیوز: کاشان و آران و بیدگل خواه‌ناخواه دو شخصیت مستقل حقوقی در یک واحد جغرافیایی هستند و دشت کاشان به‌عنوان یکی از صدها وجه مشترک سرنوشت این دو شهرستان را به یکدیگر گره‌زده است. وجوه اشتراک حیاتی این دو شهرستان آن‌چنان درآمیخته است که این دو را به یک واحد فرهنگی و اجتماعی بدل کرده است و متأسفانه این جنبه مثبت مدت‌هاست که با بی‌مهری عمداً نادیده گرفته‌شده است.
از زمان نمایندگی عباسعلی منصوری عمداً جنگ «کاشانی-آرانی» که نیابت بیدگلی‌ها را هم عملاً به همراه داشت فضای سیاسی بین دو شهرستان را به بهانه پسوند آرانی که منصوری داشت چنان مشوش کرد که عنان کار از دست عقلای طرفین خارج شد و کسانی دست به آتش‌افروزی زده و بی‌توجه به درک تاریخی نتایج زیان‌بار اختلافات بین این دو شهرستان شعار جدایی آران و بیدگل از کاشان را سر دادند!
این شعار نگران‌کننده نبود، چراکه هر عقل سلیمی می‌داند که این جدایی عملاً امکان‌پذیر نیست و در عالم واقع صورت واقعی به خود نخواهد گرفت.
اما هیچ اهل‌فنی از مضرات و زیان‌های دوطرفه این شعار و جدایی دل‌های آنها بی‌اطلاع نیست! و هرکسی می‌داند که جدا نشدن جغرافیا اما قطع اعتماد و درانداختن دشمنی چه لطمات وحشتناکی به منافع این دو شهرستان خواهد زد. عقلای دو شهرستان باید تلاش می‌کردند که این اختلافات را به حداقل رسانده و به سطح عامه نکشانند؛ اما متأسفانه غمض عین سست عنانان به فریب غمزه چشم و دلبری مناصب سیاسی منافع محلی دو شهرستان را به مسلخ مصلحتی تصنعی کشاند که؛ نماینده کاشان باید کاشانی باشد!! و از آن‌طرف هم آهنگ جدایی در تقسیمات کشوری را ناآگاهانه دامن زدند و آتش این سطحی‌نگری حتی به شورای شهر کاشان هم رسید و کاشان نیوز را که سعی در سعی خود را بر پایه بیان اشتراکات این دو شهرستان نهاده بود آران نیوز نام نهادند-این اگرچه سندی پرافتخار است برای کاشان نیوز اما مستندی برای کوته اندیشی هم هست-… .
متأسفانه عده‌ای نان به نرخ روز خور در کاشان و عده‌ای فرصت‌طلب در آران و بیدگل برای رسیدن به منافعی کوتاه‌مدت که به آن دست هم یافتند به این اختلافات بسیار سطحی و عوامانه به دامن زدند.
حال‌آنکه چنانچه هر یک از این دو شخص نشسته در یک قایق فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی و سیاسی هر جا که زیان ببینند طرف دیگر از نتایج این زیان و بلیه فارغ و ایمن نخواهد ماند؛ اما این مهم برای کسانی که به منافع شخصی و کوتاه‌مدت خود می‌اندیشند و قصد پله ساختن مناصب در این شهرستان‌ها را دارند کمترین اهمیتی ندارد!
مدتی است که انتخاب شهردار کاشان به منافع سیاسی‌کاران کاشانی گره‌خورده و مضرات و زیان‌های آن به عینه گلوی شهروندان کاشانی را گرفته و منابع و منافع مردم این شهر را به‌سرعت رو به تحلیل برده است.
نمایش‌های بزرگ و پروژه‌های دهن پرکن و دل بردن از مسئولان بالادستی با القاب شعارگونه بدل به روشی شده است برای آینده‌نگری شخصی!
در کاشان بحران آب رمق از سفره‌های آب زیرزمینی و بحران ترافیک شهری رمق از شهروندان بریده است اما در این دو زمینه اقدامات داوطلبانه و سیاست‌گذاری شهرداری را ببینید. در عوض پروژه زیان ده فرودگاه را هم ببینید. دامن زدن به مشکلات یک کنارگذر ساده را ببینید و سرمایه‌گذاری در جاده قم به اردهال و جاده توریستی درین برزک را در کنار آنها بگذارید.
هزینه به سامان رساندن به دو بحران فوق که الا و لابد باید از جیب شهروندان امثال من پرداخته شود وجه‌المصالحه شهرت شهرداری شده است که قسمتی از توان شورا هم بجای سیاست‌گذاری برای شهر را صرف مهار کردن اقدامات وی نموده است.
بگذریم که هدف این وجیزه نقد شهردار کاشان نبود که گفتنی‌ها را گفته‌ایم، بلکه اعلام‌خطری بود که این روزها دارد شهرداری آران و بیدگل را نیز به ورطه سیاسی‌کاری می‌کشاند!
شنیده‌ها حاکی از اصرار و فشارهای فراوان برای انتخاب مدیر دفتر نماینده شهرستان کاشان و آران و بیدگل برای شهرداری آران و بیدگل است! قطعاً قصد این قلم نقد شخص موردنظر نیست بلکه مرسوم شدن این نحوه انتخاب و دخالت سیاست‌مداران در مدیریت شهری تجربه تلخی برای شهر ببار خواهد آورد، گمان اینکه شهرداری تهران رئیس‌جمهور می‌سازد این روزها بلای جان تهران و مردم آن شده است و تصور اینکه شهرداری کاشان نماینده می‌سازد باعث شده است برای ابقا شهردار از وزرا و نمایندگان سابق گرفته تا متنفذین محلی و فعالان اجتماعی تا کانال‌های تلگرامی را ابزار و واسطه قرار دهند بدون اینکه حتی ذره‌ای اعتماد به شعارهای خودشان نموده و حاضر باشند در یک مصاحبه از فعالیت‌های خود دفاع کرده و به قضاوت مردم دل ببندند!
ظاهر آران و بیدگل آشکارا نشان از مدیریت موفق شهرداری در این شهر دارد، پویایی و طراوتی که بسیار از کاشان عقب‌تر بود و الان جلوتر است با سرعتی بسیار بیشتر.
اما شنیده شدن اخبار اختصاص نماینده مستقل به آران و بیدگل کسانی را به صرافت برنامه‌ریزی برای آینده سیاسی خود داده است!
سرنوشت کاشان تجربه‌ای روشن است برای آران و بیدگل که از سیاسی شدن انتخاب شهردارشان با تمام قوا جلوگیری کنند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67837
مطالب مرتبط

 • منصف مرداد ۸, ۱۳۹۶ - ۹:۵۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  واقعا” دیدن پیشرفت کاشان چشم باز می خواهد و با چشم بسته یا معیوب نمی توان نگاه کرد پس چشمها را باید شست و جور دیگری نگریست . البته برای افراد تنگ نظر و کوچک بین باید جغجغه و عروسک خرید چون فرودگاه و کمربندی و ۷۰۰۰۰ متر بلوار و خیابان از درک ایشان خارج است . !!!!!

  (0)(0)
  • مدیر سایت مرداد ۹, ۱۳۹۶ - ۸:۱۷ ق.ظ - پاسخ دادن

   منظورتان ار ۷۰۰۰۰ هزارمتر بلوار و خیابان، بلوار مادر است که دوباره افتتاح شد یا خیابان الهیه که زمین‌های آن متعلق به از مابهتران شد؟
   و فرودگاهی است که اجاره آن دارد از ۳۰ میلیون تومان در ماه به ۸۰ میلیون تومان در آخر دوره شهردار محترم افزوده میشود با هزینه ماهانه بیش از ۳۰۰ ملیون تومان با هزینه ساخت ۲۶ میلیاردی در ملک دیگران؟

   (0)(0)
 • کاشی مرداد ۵, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام مقاله جالبی بود همین تفرقه که پدر خانواده بین بچه ها انداخته حالا دامن خودشو گرفته الان دیگه دیره باید راه پیشرفت این دو شهر ستان از هم جدا بشه تا ضریب نفوذ یکدیگر را کم کنند و انوقت مبنای رشد بدون ساز دشمن داری را شروع کنند والا در زمان اینده کاشان از نظر جغرافیایی باز هم کوچکتر و خوردتر خواهد شد

  (1)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: