تاریخ ارسال : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۵۷ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

از کشت غیر قانونی«پالونیا» در کاشان چه خبر

کاشان نیوز-علی خالوئی*: خبر کوتاه بود و دقیق، هرچند دیرهنگام بود، ولی انتظارش می‌رفت. دکتر حسین آخانی در اینستاگرامش آورده: «تبریک، تبریک؛ کشت پالونیا ممنوع شد.» این را کارشناسان سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، موسسه تحقیقات جنگل‌ها، سازمان محیط‌زیست کشور باور داشتند، ولی منتظر نظرات پخته‏‌تر و کارشناسی‏‌تر سازمان‏های تحقیقاتی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بودند.
دکتر حسین آخانی استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران؛ را شاید کمتر کسی از اهالی محیط‌زیستی و منابع طبیعی نشناسد، او متخصص گیاه‎شناس، صاحب‌نظر، مؤلف برجسته ایرانی و استاد دانشگاه ‏ست.
آخانی در صفحه‏ اینستاگرامش آورده: «مدیرکل دفتر پایش و تحلیل خطر سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه پالونیا گونه وارداتی است و مهاجم؛ کشت آن در کشور ممنوع شده است.» البته علت مهاجم بودنش را به وجود برگ‏های بزرگ و پهنش مرتبط دانسته که به گونه‏های گیاهی زیراشکوبش اجازه کمترین رشد را می‏دهد.
آخانی از قول مدیرکل گفته؛ «هرگونه واردات بذر، قلمه و نهال درخت پالونیا در کشور ممنوع است؛ کشت این محصول غیرقانونی است.»
آخانی معتقد است؛ وزارت کشاورزی آمریکا در کنار منابع معتبر علمی جهانی، بر مهاجم بودن این گونه گیاهی تأکیددارند.
لازم به یادآوری است که سازمان جنگل‌ها و موسسه تحقیقات کشور نیز کشت این گونه گیاهی را بدون مطالعه و بررسی‏های دقیق بیشتر اصلاً به صلاح کشور نمی‏دانند.
آخانی ذکر می‏کند؛ آیا ما از کشت گونه‏های گیاهی خطرناک و ناگوار همچون «کهور آمریکائی» در خوزستان و «آزولا» درس‏های لازم را نگرفته‏ایم که مجدداً دست به دامان گونه‎های ناشناخته و مهاجم دیگر می‏زنیم که «تنوع زیستی» کشور را به مخاطره بیندازیم.
البته کارشناسان بخش «زراعت چوب»، نگاه اقتصادی قابل‌بحثی با این تازه‌وارد دارند که با «پساب‏های شهری» و «اراضی ایزوله‏ای» می‏توان این اقدام صورت پذیرد؛ که نظر متقابل کارشناسان سازمانی منابع طبیعی-زیستی؛ معتقدند: «حفاظت از اکولوژی و تنوع زیستی اولویت ست که آن‏هم بسیار به مخاطره می‏افتد.»
حال سؤال اینجاست، آیا این گونه گیاهی مهاجم که بگفته کارشناسان کشت آن نیازمند به مطالعه بسیار بیشتر است، در کاشان در سال‏های اخیر راه‌یافته یا خیر؟
آیا مراکز دانشگاهی و دولتی متولی، اقداماتی درخور، به‌منظور جلوگیری از کاشت و گسترش این گیاه نموده‏اند؟
آیا لازم نیست مراکز تحقیقاتی منابع طبیعی شهرستان در این بخش بیش‌ازپیش فعال باشند و چشم و گوششان به حفاظت از داشته‏های باارزش ایران عزیزمان خاصه دشت کاشان باشد؟
آیا دشت کاشان اقبالی در سنوات گذشته به پالونیای مهاجم داشته است؟
* کنشگر حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72512
مطالب مرتبط

  • لیفتراک دست دوم آبان ۱۳, ۱۳۹۷ - ۴:۲۲ ب.ظ - پاسخ دادن

    واقعا حرفی واسه گفتن میمونه؟ نه والا !!!

    (1)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: