تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۲۸ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

اساتید و دانشجویان نمونه پژوهشی و آموزشی دانشگاه کاشان تجلیل شدند

کاشان نیوز: آیین بزرگ‌داشت هفته پژوهش و تقدیر از اساتید و دانشجویان نمونه پژوهشی و آموزشی در دانشگاه کاشان برگزار شد.

رییس دانشگاه کاشان در این آیین با تبریک هفته پژوهش و قدردانی از مهندس جوکار حامی پژوهشی دانشگاه، تحقیق و پژوهش را رمز توسعه‌یافتگی جامعه دانست و گفت: پژوهش، خلاقیت و نوآوری، اساسی‌ترین نیاز یک جامعه برای رسیدن به پیشرفت، توسعه و رفاه اجتماعی است.

عباس زراعت معضل اصلی جامعه امروزی را بی‌سوادی سفید دانست و افزود: در جامعه‌ای که محقق و استاد و معلم توان استفاده بهتر و ارتباط اجتماعی و دانشجوپروری را نداشته باشد، بی‌سوادی سفید رخ می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که در کشور آمریکا حدود ۳۰۰ میلیارد دلار در یک‌سال به امر پژوهش اختصاص می‌دهند خاطر نشان کرد: به ازای هر یک میلیون نفر در کشور آمریکا ۵ هزار محقق وجود دارد در حالی‌که در کشور ایران ۱۰۰محقق به ازای هر یک میلیون نفر وجود دارد.

زراعت با بیان این‌که در برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه، برنامه دانشگاه این بوده که سه درصد از تولید ناخالص ملی، به امر پژوهش اختصاص دهند افزود: این در حالیست که در حال حاضر زیر نیم درصد از درآمد تولید ناخالص ملی به امر پژوهش اختصاص می‌یابد که این میزان بودجه جواب‌گوی نیاز تحقیقاتی پژوهش‌گران نمی‌باشد.

وی به قرارگرفتن دانشگاه کاشان جزء یک درصد بر‌تر دانشگاه‌های جهان و سطح دو در بین موسسات آموزش عالی کشور اشاره کرد و افزود: معرفی دکتر مسعود صلواتی و دکتر محسن نیازی به عنوان پژوهشگران بر‌تر و کسب عنوان بر‌تر طرح دکتر فاطمه مشکانی در جشنواره خوارزمی از افتخارات و نشان مجاهدت علمی و تلاش پژوهشگران این دانشگاه است.

رییس دانشگاه کاشان ایجاد ۱۲ شرکت دانش‌بنیان را از مهم‌ترین سیاست‌های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: با مشارکت و توان علمی استادان و مجموعه کارکنان دانشگاه می‌توان اهداف و سیاست‌های دانشگاه را محقق ساخت.

محمد الماسی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاشان نیز در این آیین با تبریک هفته پژوهش، گزارشی از نحوه انتخاب استادان و دانشجویان نمونه آموزشی این دانشگاه را ارائه نمود.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه نیز در این نشست به قرار گرفتن این دانشگاه در سطح دو دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه غیرمرکز استان بود که به این موفقیت نایل شد.

مجید منعم‌زاده کسب عناوین بر‌تر در جشنواره‌های نانو، جشنواره خوارزمی، کسب عنوان پرکار‌ترین دانشمند جهان اسلام از بین استادان را از افتخارت پژوهشی این دانشگاه بیان کرد و افزود: باید پژوهش‌های کاربردی، تولید صنعت و اشتغال‌زایی و کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در وضعیت کنونی تحقیقات جوابگوی نیاز بازار و اشتغال جوانان نیست اظهار داشت: تنها موردی که می‌تواند رشد صنعتی و توسعه علمی و اقتصادی را تامین کند، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد مبتنی بر دانش است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=63750
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: