تاریخ ارسال : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۲۳ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
در نامه آیت‌الله عرب خطاب به فقهای شورای نگهبان مطرح شد

اسلام دین دعوت است نه دین دعوی

کاشان نیوز: دو روز قبل در خصوص انتشار مطالبی در حاشیه بیانیه مجلس خبرگان آیت الله حاج حسین عرب نامه‌ای خطاب به اعضای مجلس خبرگان صادر نموده است، در این نامه آمده است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

آیات و حجج‌اسلام والمسلمین اعضای مجلس خبرگان رهبری ایدهم الله

پس از سلام و حفظ احترام و تبریک حلول ماه صیام گر چه شاید از جهاتی عدم ورود به مسائل و مناقشات سیاسی اولی باشد اما به‌عنوان یک شهروند و هم لباس شما مضطر به بیان برخی نکات در باب مسائل جاری پیرامون موضوع برجام هستم حداقل فایده‌ای که این‌گونه موضع‌گیری‌ها دارد این است که از حصول اجماع بر اظهاراتی که ازنظر اکثریت مردم محکوم است جلوگیری نماید:

۱ -اینکه بیانیه‌ای به نام کل مجلس خبرگان صادرشده و پس از اعتراضات گفته می‌شود این بیانیه از شخص رئیس آن مجلس بوده است بسیار نگران‌کننده است. شما که نماینده مردم برای تصمیم‌گیری درباره مهم‌ترین منصب یعنی رهبری مردم ایران هستید تکلیفی بسیار خطیر بر دوشتان نهاده شده است و قدرتی که قانون به شما سپرده است ازنظر نقش آن در سرنوشت ملت بی‌نظیر است. چگونه یک شخص ولو به‌عنوان رئیس چنین مجلسی به خود جرئت می‌دهد به‌جای شما و برای شما تصمیم گرفته و نظر خود را به نام شما منتشر سازد ملت ایران که شمارا برای چنان مسئولیتی برگزیده است با این حرکت چگونه مطمئن شود که اگر روزی نیاز باشد که شما به مسئولیت مورداشاره خود عمل کنید شبانه دیگران برای شما و به‌جای شما تصمیم نگیرند و شما عزیزان را در برابر عمل واقع‌شده قرار ندهند لذا مقتضی است بالاتفاق اعضای محترم موضوع را برای مردم کاملاً منقح و روشن سازند و وظیفه تاریخی خویش را جامه عمل پوشانده تا به جایگاه و شأن آن مجلس خدشه‌ای وارد نشود و اطمینان مردم به شما برای انجام آن مسئولیت بزرگ آسیب نبیند.

البته باید متذکر شوم که چنین حرکتی این برداشت را نیز در اذهان مردم تقویت می‌نماید که پس در شورای نگهبان نیز که سال‌ها دبیری آن به عهده حضرت آقای جنتی بوده است تصمیم به‌طور عمده در باب رد و تائید صلاحیت‌ها را شخص ایشان می‌گرفته و دیگر اعضا را متقاعد و یا حتی در مقابل عمل انجام‌شده واقع می‌ساخته است.

۲ -کسانی که مطالعات اندک از محتوای ادیان آسمانی و به‌ویژه دین مقدس اسلام داشته باشند تا چه رسد به شما علمای بزرگوار می‌دانند که این دین، دین دعوت است و نه دین دعوی؛ دعوت به‌سوی خدا و عدالت و اخلاق همان‌طوری که خداوند به حضرت رسول صلی‌الله علیه و اله و سلم خطاب فرموده یا ایها النبی انا ارسلناک شاهدا و مبشرا و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجا منیرا. آنچه روح دین اقتضای آن را دارد این است که صلح و امنیت و ثبات و آرامش برای کل بشر یک اصل ثابت و ضرورت دائمی است و جنگ و درگیری و نزاع و مناقشه یک اضطرار موقت است آن یکی از ذاتیات ادیان و این جزء عرضیات آن محسوب می‌شود اما متأسفانه امروزه که دنیا طالب بیان جلوه‌های رحمانی دین و شریعت است عده‌ای اصل را در عکس قضیه نهاده و به‌گونه‌ای به نمایندگی از دین و شریعت سخن می‌گویند که گویی اصل بر جنگ و ماجراجویی است و صلح یک امر استثنایی و نادرالاتفاق است و تصمیم بر اساس این دو نوع نگاه و اتخاذ مواضع، بسیار می‌تواند متفاوت باشد. بدیهی است که حفظ اصول و ثبات بر آن با بهانه دادن به دست دیگران نظیر آنچه درگذشته برای مرگ پادشاه عربستان تبریک گفته شد و هم‌چنین آتش زدن پرچم یک کشور که نماد ملیت آن است تفاوت آشکار دارد و نیز روشن است که اصل مذاکره منافاتی با حفظ اصول نداشته و نمی‌تواند مذاکره به سازش با دشمنان ترجمه گردد.

۳ -حقیر یک شهروند عادی و عاری از مسئولیت‌های سیاسی و غیره هستم و اخبار محرمانه نظام را در اختیار ندارم اما آنچه رسماً توسط شخصیت‌های معروف سیاسی و برخی از معروف‌ترین امیران نظامی در رسانه‌های رسمی و حتی صداوسیما اظهارشده است این است که گفته‌اند اگر برجام نبود گزینه بعدی جنگ مستقیم بود، موضوعی که آقایان دلواپس و برجام ستیزان اصلاً به آن اشاره‌ای نکرده و نمی‌کنند بنابراین اظهارات صریح، اگر برجام هیچ فایده‌ای نداشته است همین فایده کافی نیست که سایه شوم جنگ را از سر مردم ایران کم و کوتاه کرده و فرصت را از دیگران سلب نموده است؟

۴ -متأسفم که با صراحت بگویم به بسیاری از مسائل مستحدثه ازجمله برجام صرفاً بر اساس منافع سیاسی و جناحی نگاه می‌شود. کاملاً محسوس و آشکار است که با عوض شدن دولت، ادبیات بعضی از عزیزان حتی در خطب نماز جمعه که باید در آن انصاف و بی‌طرفی اصل باشد عوض می‌شود. هیچ‌گاه فراموش نکرده و نخواهیم کرد که در زمان دولت احمدی‌نژاد وقتی‌که بحث مسائل معیشتی مطرح می‌شد بعضی مردم را توصیه به قناعت و کم خوری و آمادگی برای یک وعده غذا خوردن می‌نمودند و عزیز دیگری مردم را به یاد زمانی انداختند که غذاهایی مانند اشکنه و امثال آن می‌خوردند اما وقتی‌که دولت آقای روحانی روی کار آمد اعتراض به وضع معیشتی به یک فضیلت تبدیل شد نتیجه می‌گیریم که آنچه مطرح نیست منافع و مصالح این ملت بیچاره است و آنچه اهمیت بالذات برای برخی از ماها دارد همان حیات سیاسی و جناحی خودمان است روزی در حمایت از دولتی و روزی با معارضه با دولتی دیگر؛ در قضیه برجام نیز کاملاً همین وضعیت را مشاهده می‌کنیم.

آنان که موقع به نتیجه رسیدن برجام در مجلس گریه کردند و گفتند آبرویمان رفت دقیقاً بر رفتن فرصت‌های جناحی خاص خود گریستند و نه بر منافع ملی. بدون شک اگر در زمان احمدی‌نژاد مذاکرات به نتیجه می‌رسید بعضی از برجام ستیزان امروز موضع دیگری داشتند.

۵ -جالب است که در بیانیه مذکور از رئیس‌جمهور محترم خواسته‌شده است که بابت برجام از مردم عذرخواهی کند اگر به عذرخواهی باشد عزیزانی که نقش تعیین‌کننده در روی کار آوردن احمدی‌نژاد و تغییر اوضاع و گرفتار نمودن هزاران نفر مستقیم و غیر مستقیم داشته‌اند و نیز در طول مدت مسئولیت خود به رد صلاحیت‌های گسترده آن‌چنانی غیرقابل‌دفاع دست‌زده‌اند به درگاه حضرت حق جل و علا و ملت ایران باید عذرخواهی نمایند؛ و شگفت‌انگیزتر آنکه درحرکت جدید آقای احمدی‌نژاد و پدیده نوظهور بست نشینی او که با همراهان، چیزی باقی نگذاشته و موجودیت و مشروعیت نظام را نفی ابد کرده و صریحاً از بالاترین نهادهای نظام سلب عدالت نموده‌اند عزیزان و ازجمله حضرت آقای جنتی که اینک مطالبه عذرخواهی از رئیس‌جمهور محترم دارند مهر سکوت بر لب زده و حتی اشاره‌ای در محکومیت این حرکت نداشته‌اند و این در حالی است که ایشان و برخی دیگر از دوستانشان برای بعضی از رویدادهای دیگر حکم محاربه صادر کرده‌اند و هنوز هم کمترین اظهارنظر در نقد مسائل مستحدثه از بزرگان و نویسندگان اصلاح‌طلب را تحمل نمی‌کنند؛ چگونه باید این تناقض آشکار را حل کرد و تا کی مردم ایران باید شاهد این مواضع ناسازگار و متهافت باشند خدا می‌داند. توفیق آقایان محترم را در راستای وظائف شرعی و قانونی خود از درگاه حضرت حق خواستارم.

حسین عرب ۲۷/۲/۱۳۹۷»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71170
مطالب مرتبط

  • علی اکبر شاهمیری جانباز70در صد/ اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ - ۹:۲۷ ق.ظ - پاسخ دادن

    با سلام مگر نه اینست که مسئولین گرامی در هر پایه و سمت جوابگوی امت ارجمندمی باشند؟پس چگونه ریاست و دبیر محترم دو نهادمهم و هسته مرکزی حکومتی(مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان)پاسخ گوی عالمی بزرگوارنمی باشند؟!

    (1)(3)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: