تاریخ ارسال : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۵:۲۵ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

اعتراض انجمن پزشکان عمومی کاشان به تبعیض در دانشگاه علوم پزشکی

کاشان نیوز: پزشکان شاغل در موسسات سوء مصرف مواد مخدر درکاشان از وجود تبعیض در سهمیه مراکزسوء مصرف مواد مخدر کاشان، به قائم مقام معاونت درمان در امور سلامت روان پناه بردند.

انجمن پزشکان عمومی کاشان طی نامه‌ای از تبعیض موجود در سهیمه دارو و عدم رعایت ظرفیت پذیرش به قائم مقام معاونت درمان در امور سلامت روان شکایت کرده و ضمن درخواست رسیدگی اعلام نموده است که در صورت عدم رسیدگی به مراجع قضایی شکایت خواهند کرد.

در بخشی از این نامه در سه بند آمده است:
۱-با توجه به ابلاغ دستورالعمل مراکز درمان سوءمصرف مواد مبنی بر ظرفیت پذیرش حداکثر ۱۰۰ بیمار در هر شیفت متأسفانه چند سالی است که در دانشگاه علوم پزشکی کاشان سهمیه‌های ۵۰ و ۷۵ بیمار به مراکز اختصاص داده‌شده است و علیرغم فعالیت مناسب و خارج از اشکال اکثر مراکز در سال دوم هیچ‌گونه اقدامی در جهت افزایش ظرفیت مراکز و اهدای سهمیه دوم داده نشده است، با توجه به عدم ابلاغ تعرفه سالیانه توسط وزارت متبوع و از طرفی افزایش سنگین هزینه‌های جاری مراکز از قبیل اجاره مطب، هزینه دارو، هزینه‌های پرسنلی، برق، آب، تلفن و … و همچنین ابلاغ دستورالعمل‌های متعدد آن وزارت مبنی بر تکمیل سامانه‌های متعدد فعالیت جهت مراکز با سهمیه زیر ۱۰۰ بیمار در یک شیفت عملاً امکان‌پذیر نمی‌باشد. معمولاً این فشار سنگین اقتصادی سبب اختلال در انجام وظایف درمانی مناسب از قبیل اقدامات روانشناسی و مددکاری مراکز گردیده است و بعضاً مراکز از پذیرش بیماران بی‌بضاعت و نیازمند خودداری می‌کنند که این عملکرد مراکز و خروج این بیماران از چرخه درمان آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر سلامت جامعه خواهد گذاشت و عملاً جامعه را از دستی بابی به اهداف مشخص‌شده دور خواهد کرد.

۲-اخیراً کمیسیون ماده ۲۰ این دانشگاه در اقدامی عجیب، غیرقانونی و غیرقابل‌توجیه اقدام به کاهش سهمیه مراکزی نموده است که مستقیماً توسط مؤسس اداره نمی‌شود و برخی مؤسسین مراکز که به علت برخی مشکلات با استخدام مسئول فنی قانونی طبق پروتکل ارسالی آن وزارت محترم فعالیت می‌نمودند با کاهش سهمیه پذیرش بیمار مواجه شده‌اند ابلاغ چنین مصوبه‌ای نقض صریح و آشکار پروتکل ابلاغی آن وزارت بوده و بشدت مورد اعتراض پزشکان و این انجمن می‌باشد، با توجه به ابلاغ مصوبه مذکور توسط معاونت درمان دانشگاه به معاونت غذا و داروی دانشگاه جهت اعمال کسر سهمیه دارویی مراکز در ماه آینده مستدعی است در اسرع وقت دستور بررسی و اقدام به نقض مصوبه مذکور را ابلاغ فرمایید در غیر این صورت این انجمن در دفاع از حقوق صنفی خود نسبت به طرح شکایت و پیگیری از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد نمود.

۳-از دیگر موارد مشکلات موجود اعمال محدودیت‌های توزیع داروی بویرکسین و شربت اپیوم می‌باشد که علیرغم توصیه پروتکل ابلاغی مبنی بر تشویق بیماران به مصرف این نوع داروها بجای متادون ایجاد این محدودیت‌ها برخی مراکز را دچار مشکل کرده است.

در پایان این نامه آمده است: در پایان، این انجمن اعلام آمادگی مشارکت در حل مسائل و مشکلات و دغدغه‌های آن وزارت محترم در مراکز تحت پوشش خود، آمادگی کامل خود را در جهت همکاری و هماهنگی با دانشگاه علوم پزشی کاشان اعلام نموده و اعتقاد دارد تنها راه‌حل تمام مسائل و مشکلات بررسی کارشناسی با لحاظ کلیه جوانب کار و ارائه راهکارها و اقدامات عملی با لحاظ کلیه موارد قانونی می‌باشد.

شنیده شده است در این خصوص نیز تعدادی از این پزشکان تصمیم گرفته اند برای بیان مشکلاتشان در برابر ستاد دانشگاه علوم پزشکی حضور به هم رسانیده و اعتراض خود را اعلام نمایند.

گفتنی است انجمن پزشکان عمومی کاشان، ۳۱ اردی‌بهشت سال جاری بعنوان شعبه ای از انجمن پزشکان عمومی ایران در کاشان تشکیل شده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=65013
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: