تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۵۸ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

افتتاحیه هفته جهانی فضا در منطقه فرهنگی کاشان

کاشان نیوز- فهیمه استادیان: هفته جهانی فضا یک مناسبت بین المللی علوم و فناوری‌ست که هدف آن کمک به بهبود شرایط زندگی انسان‌ها است. براساس قطعنامه‌ای که در سال ۱۹۹۹ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هر سال از ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۳ تا ۱۹ مهر) هفته‌ی جهانی فضا نامیـده می‌شود. به نقل از وبگاه رسمی هفته‌ی جهانی فضا علت انتخاب کردن این روزها به عنوان هفته فضا، گرامیداشت دو نقطه‌ی عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است.

۴ اکتبر ۱۹۵۷: پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 که راه را برای اکتشاف در فضا باز کرد.

۱۰ اکتبر ۱۹۶۷: امضای معاهده‌ای در مورد اصولی که مشخص کننده حدود دولت‌ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است.

در ایران نیز هر ساله در این هفته برنامه‌های متنوعی از سوی سازمان فضایی ایران اجرا می‌شود.

افتتاحیه هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۷ برای نخستین بار به منظور تمرکز زدایی این هفته از تهران، روز پنج شنبه ۱۲ مهر در کاشان با دو همایش گرامی داشته شد. اولین همایش با عنوان «نجوم و گردشگری فضاپایه نیاسر» از ساعت ۹ تا ۱۶ در هتل سبز نیاسر برگزار شد. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری ریاست سازمان فضایی ایران و علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهمانان ویژه‌ی این همایش بودند. محمد جعفر محمدی دبیر هفته‌ی جهانی فضا شعار این هفته را «فضا جهان را متحد می‌کند» اعلام کرد و نامگذاری روزهای هفته را به این ترتیب عنوان کرد:

۱٫  فضا، جوانان و ایده‌های نو

۲٫  فضا و توسعه‌ی گردشگری

۳٫  فضا و توسعه‌ی ارتباطات

۴٫  فضا و ارتقاء کیفیت زندگی

۵٫  فضا و مدیریت منابع زمین

۶٫  فناوری‌های فضایی و توسعه اقتصادی

۷٫  حقوق فضا و همکاری‌های بین المللی

جواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و علی اکبر مرتضایی قهرودی فرماندار کاشان نیز در این همایش سخنرانی کردند. در پایان این مراسم از تمبر افتتاحیه هفته‌ی جهانی فضا رونمایی شد.

از برنامه‌های جنبی این همایش رصد خورشید در محوطه‌ی بیرونی سالن همایش و برپایی غرفه‌ی کتب و محصولات نجومی توسط انجمن نجوم سپهر کاشان و برگزاری مسابقه عکاسی نجومی با محور زیبایی‌های آسمان نیاسر و آلودگی نوری و برگزاری نمایشگاه از برگزیدگان این مسابقه توسط رصدخانه‌ی دانشگاه کاشان بود.

همایش دوم با عنوان «تسبیح ستارگان» از ساعت ۱۶ الی ۲۳ در کاروانسرای مرنجاب برگزار شد. در این همایش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نماینده‌ی مردم کاشان و آران و بیدگل و بایبوردی، فرماندار آران و بیدگل سخنرانی کردند. همچنین سیف الله امینیان درباره سوابق تاریخی منطقه مرنجاب و پتاسیل‌های آن در جذب گردشگر سخن گفت. پایان بخش این برنامه اجرای برنامه رصد آسمان شب توسط انجمن نجوم سپهر کاشان و انجمن نجوم اختران آران و بیدگل در پشت بام کاروانسرای تاریخی مرنجاب بود.

 

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72171
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: