تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۲۵ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

افتتاح دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری در حوزه هنری کاشان

کاشان نیوز: به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزه هنری یکی از قدیمی ترین دفاتر این سازمان و البته فعال ترین دفاتری است که در عرصه جمع آوری و ثبت و ضبط خاطرات ایثارگران، رزمندگان و جانبازان و شهدای دفاع مقدس فعالیت دارد و باتوجه به اهمیت تاریخ شفاهی سال های دفاع مقدس پس از مستندسازی به تدوین مطالب به صورت کتاب خاطرات، داستان کوتاه و رمان می‌پردازد.

به دلیل اهمیت این واحد و همچنین نقش مهم استان اصفهان و شهرستان کاشان، دفتر حوزه هنری کاشان مبادرت به ایجاد دفتر مطالعات و ادبیات پایداری در این مجموعه خواهد کرد.

در همین زمینه محمد قاسم‌زاده، سرپرست دفتر حوزه هنری کاشان، افزود: این دفتر با حضور رزمندگان، ایثارگران و جانبازان کاشان با محوریت برگزاری سه برنامه شب خاطره، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی جنگ و جمع کردن آرشیو صوتی، تصویری و مستند مدارک و مستندات رزمندگان و ایثارگران به صورت یک مجموعه متمرکز و منسجم در قالب نمایشگاه در دفتر حوزه هنری کاشان افتتاح می‌شود.

وی ثبت و ضبط تاریخ شفاهی جنگ از زبان رزمندگان و ایثارگرانی را که در طول جنگ تحمیلی در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند رویدادی فرهنگی اجتماعی در ماندگاری و انتقال وقایع تاریخ پرافتخار دوران دفاع مقدس به نسل های آینده دانست و گفت: بازگویی وقایع دوران جنگ و رشادت مردی و دلیری های رزمندگان و ایثارگران وسیله هدایت و نجات نسل جوان در شرایط خطیر و حساس فرهنگی فعلی است.

وی تصریح کرد: اقدامات فرهنگی هنری بویژه در حوزه دفاع مقدس یکی از اولویت های کاری حوزه هنری در بازگویی و شناسایی تاریخ دفاع مقدس از زبان یادگاران جنگ در این شرایط کنونی است تا عامل هدایت، سازندگی و بصیرت افزایی و بیدارگری به نسل جوان در رویارویی با مشکلات و تهاجمات جبهه فرهنگی شود.

سرپرست دفتر حوزه هنری کاشان، در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز گفت: برگزاری نشست های ادبی تحت عنوان انجمن ادبی صبح قلم ویژه شعرای فارسی زبان افغانستان، حلقه ادبی شعر آیینی به صورت هفتگی، برگزاری کارگاه هفتگی داستان‌خوانی و برپایی نمایشگاه های فصلی تعدادی برنامه های در حال اجرا یا اجرا شده حوزه هنری کاشان در سال جاری است.

قاسم زاده تأکید کرد: برگزاری شب خاطره تاریخ شفاهی جنگ ماهیانه با حضور رزمندگان دفاع مقدس، پخش فیلم مستند اجتماعی ۱۰۰ ثانیه ای از جمله جشنواره های ملی و بین المللی عمار، حمایت از اجرای نمایش های روی صحنه در طول سال و ثبت و ضبط خاطرات شفاهی رزمندگان اسلام از دیگر برنامه های اجرایی حوزه هنری کاشان است.

وی درخصوص خانه تاریخی رزاقیان که از ابتدای سال ۹۰ در اختیار دفتر حوزه هنری کاشان قرار گرفت و کار بازسازی و تعمیر و مرمت آن از همان سال آغاز شد، گفت: روند کار مرمت و ساخت آن با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومانی از محل اعتبارات دولتی که تاکنون هزینه شده است تا نیمه دوم سال ۹۵ ادامه داشت.

به گفته وی، دفتر حوزه هنری کاشان از نیمه دوم سال ۹۵ به صورت رسمی در این خانه تاریخی کار خود را آغاز کرد و حق بهره برداری خانه تاریخی رزاقیان به این حوزه واگذار شد.

قاسم زاده در پایان از برگزاری نخستین نمایشگاه گروهی عکاسان جوان کاشان نیز با عنوان شور سرخ در محل حوزه هنری کاشان خبر داد و گفت: این نمایشگاه با نمایش ۴۷ تابلو عکس روی شاسی چوب و موضوع مراسم آیینی محرم کاشان تا پایان روز دوم آذرماه همه روزه صبح و عصر پذیرای علاقه مندان است.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69396
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: