تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
آغاز بارش‌های پاییزی استان اصفهان از هفته آینده

امسال دما و بارش در کاشان نسبت به نرمال تمایل به کاهش جزئی دارد

کاشان نیوز: مدیرکل هواشناسی اصفهان با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود بارش‌های پاییزی از دهه سوم آبان آغاز شود، گفت: بارش برای نواحی مرکزی و شرقی رطوبت زیادی ندارد و کمبود بارش را جبران نمی‌کند.
به نقل از روزنامه نصف جهان، مجید بیجندی با بیان اینکه با توجه به شرایط بارش و دمای استان اصفهان در سال زراعی ۹۶- ۹۵ در اکثر نقاط استان اصفهان شاهد درجاتی از خشک‌سالی بوده‌ایم، اظهار داشت: در این بازه زمانی بارندگی‌ها نسبت به استانداردهای تعریف‌شده به‌جز در نواحی غربی استان اصفهان کاهش داشته است. وی با تأکید بر اینکه در مهرماه در هیچ نقطه‌ای از استان اصفهان بارش گزارش نشده است، تصریح کرد: ازاین‌رو در این ماه مناطق غربی و سرچشمه‌های آبی استان بارشی را دریافت نکردند و با توجه به کمبود بارش سال‌های گذشته، روند کاهش ذخایر آب زیرزمینی و خشک‌سالی هیدرولوژیکی کماکان ادامه دارد. بیجندی با بیان اینکه ازنظر دمایی نیز در بیشتر نواحی استان افزایش جزئی دما را نسبت به نرمال داشتیم، افزود: بیشترین افزایش دما در استان مربوط به نجف‌آباد، اصفهان، ورزنه و فریدون‌شهر بود اما در برخی نواحی ازجمله شرق اصفهان و کاشان هم دما نسبت به نرمال کاهش جزئی داشته است. وی گفت: مرکز پر ارتفاع که تاکنون اجازه عبور سیستم‌های بارش زا را در سطح استان اصفهان نداده است، در اوایل نیمه دوم کمی ضعیف شده و امکان بارش را به‌تدریج بر روی استان به شکل محدودی فراهم می‌آورد.

بارش سرچشمه‌های استانی، به حدی که لازم است نمی‌رسد
بیجندی با تأکید بر اینکه بارش سرچشمه‌های استانی به حدی که لازم است نمی‌رسد، افزود: سایر شاخص‌های اقلیمی نشان می‌دهند که شرایط بارشی پاییز امسال تمایل به کمتر از نرمال دارد. وی با اشاره به اینکه خروجی مدل‌های بارش پاییز امسال کمتر از نرمال خواهد بود، گفت: تمایل به کمتر از نرمال بودن به نسبت در نواحی غربی بیشتر است.

مدیرکل هواشناسی اصفهان در خصوص وضعیت دمایی استان در فصل پاییز نیز بیان داشت: میانگین دما در فصل پاییز به‌طور میانگین در سطح استان اصفهان در حد نرمال و در برخی نواحی تا حدود یک درجه نسبت به نرمال افزایش خواهد داشت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69160
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: