تاریخ ارسال : ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۳۶ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

امسال پروانه شکار برای کاشان و ۹ استان کشور صادر نمی‌شود

کاشان نیوز: بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط‌زیست، امسال برای ده استان کشور شامل اصفهان، البرز، تهران، بوشهر، ایلام، خراسان رضوی، قم، کاشان، هرمزگان و قزوین پروانه شکار پرندگان وحشی صادر نخواهد شد. همچنین در سراسر استان فارس به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان، به صیادان اجازه فعالیت داده نمی‌شود.

به گزارش جام جم؛ هرساله فصل پاییز، پروانه شکار برای پرندگان صادر می‌شود. در سال‌های اخیر به دلیل خشک شدن تالاب‌ها، کوچک شدن زیستگاه‌ها و شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، صدور پروانه شکار برای پرندگان محدودتر می‌شود. بخشی از فعالان محیط‌زیست بر این باورند که به‌طورکلی صدور پروانه شکار باید متوقف شود، اما مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست معتقدند، باید با ظرفیت سنجی، برای مناطقی که امکان شکار وجود دارد، پروانه صادر کرد. اگرچه امسال هم نظیر سال‌های گذشته، دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار برای پرندگان وحشی صادر و به استان‌ها ابلاغ‌شده است، اما به دلایل مختلف برای ده استان کشور پروانه شکار صادر نخواهد شد.

دستورالعمل تدوین‌شده توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست ده آبان‌ به استان‌ها ابلاغ خواهد شد. بر اساس این دستورالعمل چهار گروه برای صدور پروانه شکار در نظر گرفته‌شده است.

گروه یک شامل کبک و تیهو، قیمت هر یک پروانه ۱۶۰ هزار تومان و تعداد مجاز شکار پرنده در هرروز، حداکثر چهار پرنده و اعتبار پروانه تا ۱۵ دی سال ۹۶ خواهد بود.

گروه دو شامل کبک چیل، باقرقره، باقرقره شکم سیاه و بلدرچین است که قیمت هر پروانه ۱۶۰ هزار تومان و تعداد مجاز پرندگان قابل شکار در هرروز حداکثر چهار پرنده است. اعتبار پروانه شکار برای این گروه،‌ ۱۵ دی سال ۹۶ خواهد بود.

گروه سه،‌ شامل «ابیا» است که قیمت هر پروانه ۱۶۰ هزار تومان و تعداد مجاز شکار برای هرروز حداکثر چهار پرنده اعلام‌شده است. اعتبار پروانه نیز تا تاریخ ۳۰ بهمن سال جاری اعلام‌شده است.

گروه چهار شامل غاز خاکستری، چنگر، اردک سرسبز، خوتکا، فیلوش، آنقوت و تنجه است. قیمت پروانه، ۲۲۰ هزار تومان و تعداد مجاز شکار پرنده در هرروز حداکثر چهار پرنده است. اعتبار پروانه شکار نیز تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۶ اعلام‌شده است.

این دستورالعمل در ده استان اصفهان، البرز، تهران، بوشهر، ایلام، خراسان رضوی، قم، کاشان، هرمزگان و قزوین اجرا نمی‌شود و پروانه شکار پرندگان وحشی در این ده استان صادر نخواهد شد.

اعلام ممنوعیت‌ شکار پرنده در مناطق مختلف

بر اساس دستورالعمل‌ تدوین‌شده، شکار در مناطق چهارگانه (پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت‌شده)، مناطق شکارممنوع و پنج منطقه که به‌عنوان قرق اختصاصی پیشنهادی به شورای عالی محیط‌زیست اعلام‌شده است، ممنوع بوده و دریافت‌کنندگان پروانه، صرفاً مجاز به شکار در مناطق آزاد طبق ضوابط مربوطه هستند. استفاده از پروانه شکار فقط روزهای دوشنبه و جمعه امکان‌پذیر است. هر شکارچی، فقط مجاز به دریافت پروانه در سه عدد از چهار گروه فوق است و دارنده پروانه از هر یک از گروه‌ها مجاز به شکار گونه‌هایی از سایر گروه‌ها نیست. هر شکارچی فقط مجاز به دریافت پروانه دریکی از استان‌هاست و دارنده پروانه از یک استان نمی‌تواند از استان دیگری پروانه شکار دریافت کند. تعداد پروانه‌ها نامحدود نیست و هر استان بر اساس صلاحدید فنی می‌تواند تعداد معینی پروانه صادر ‌کند. (در صورت اعمال محدودیت از سوی استان‌ها در تعداد پروانه، حداقل ۵۰ درصد پروانه‌های صادره به شکارچیان بومی تخصیص می‌یابد.) جوامع محلی محروم که وابستگی معیشتی به شکاردارند، در اولویت دریافت پروانه شکار قرار دارند. شکار پرنده به‌وسیله اسلحه بادی (PCP) ممنوع است و برای این گروه از سلاح‌ها پروانه شکار صادر نخواهد شد.

صدور پروانه بر اساس سلیقه شخصی

به اعتقاد فعالان محیط‌زیست، نخستین شرط برای صدور پروانه شکار یک یا چندگونه جانوری، دسترسی به اطلاعات درست و قابل استناد در مورد آن‌گونه‌هاست، اما سازمان حفاظت محیط‌زیست بر اساس حدس و گمان یا گاهی سلیقه اقدام به صدور پروانه شکار کرده و برای جمعیت پایین از ظرفیت پرندگان، دستور قتل‌عام صادر می‌کند. این مسئله زیستگاه پرندگان را نابود و نسل آن‌ها را منقرض می‌کند.

کنشگران محیط‌زیست بر این باورند که واگذاری تصمیم‌گیری در خصوص صدور پروانه شکار پرنده به استان‎ها، پای مصالح و سلایق شخصی را به این تصمیم درباره حیات پرندگان بازکرده و سبب شده است استان‌ها بدون هرگونه بررسی کارشناسی، اقدام به صدور پروانه شکار پرنده کنند.

شیوع بیماری خطرناک آنفلوانزای فوق‌العاده پرندگان ـ که احتمال انتقال آن از طریق گوشت پرندگان مهاجر به انسان وجود دارد و تلفات زیادی در بین آن‌ها ایجاد می‌کند ـ عامل دیگری است که فعالان محیط‌زیست با تکیه‌بر آن، صدور پروانه شکار برای پرندگان را غیرمنصفانه بدانند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68777
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: