تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۸:۲۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
دسترسی اعضای محله هم به این کتابخانه‌ها آزاد است

امضا تفاهم‌نامه برای ساخت کتابخانه‌های چند منظوره خیر ساز در مدارس کاشان

کاشان نیوزسعید غلامیان: روز گذشته با حضور مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان تفاهم‌نامه‌ای برای تقویت و افزایش فضای کتابخانه‌ای و تشویق دانش آموزان و شهروندان برای کتاب‌خوانی امضا شد.
محمد کتابچی بعنوان رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز در این نشست با اعلام همکاری و هماهنگی این مجمع با مجموعه آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد کاشان درواقع محور این نشست بود.

در این جلسه که به مدد قرار گرفتن کاشان در فهرست نامزدهای پایتخت کتاب تشکیل شده بود، مقرر گردید که این مجمع در مدارس احداثی فضایی برای کتابخانه نیز در نظر گرفته و مدارس ساخته‌شده نیز به جانمایی این فضا بیندیشد.
در پایان جلسه محمود خدمتی در گفتگوی کوتاهی گفت: با توجه به اینکه کاشان نامزد پایتخت کتاب شده است از ابتدای سال تحصیلی با ارتباطاتی که با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار شد تصمیم گرفتیم که در این زمینه در جهت توسعه و ترویج کتاب‌خوانی داشته باشیم و بر همین اساس تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردیم که در آن مقرر شد در هفته یک روز به عنوان صبحگاه کتاب مشخص گردد و با دعوت از ناشران، نویسندگان، فرهنگیان دوستان دعوت شود تا در این صبحگاه کتاب و کتاب‌خوانی مطرح شود. خوشبختانه این طرح ابتکاری که منحصر به کاشان بود به سرعت مورد استقبال قرار گرفت و روز به روز به تعداد این مدارس اضافه می‌شود و ما باشگاه‌های کتاب‌خوانی را در این مدارس تأسیس کردیم.
رئیس اداره آموزش و پرورش کاشان افزود این جلسه برای استفاده از ظرفیت مجمع خیرین مدرسه‌ساز بود، خوشبختانه خیرین مدرسه‌ساز هم اعلام آمادگی کردند و به عنوان نمونه در مدرسه طالبیان مقدم که یک مدرسه خیر ساز در خیابان امام است توسط دختر این خیر اقدام به تجهیز یک کتابخانه از جهت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گردید که این کتابخانه به نام این بانوی خیر نام‌گذاری شده است.

مصطفی جوادی مقدم نیز در این گفتگو شرکت کرده و گفت وقتی صبحگاه کتاب اجرا شد ما هم برای ارتقاء فرهنگ مطالعه ورود پیدا کردیم؛ و دیدیم که در مدارس کتابخانه‌های خوبی وجود ندارد، اگرچه اکثر معلمان و بسیاری از دانش آموزان علاقه‌مند به مطالعه هستند ولی کتاب‌های خوبی نبود و فضای مناسبی وجود نداشت بنابراین ذهن ما به این‌طرف رفت که شروع شود به طرحی برای تجهیز و ساخت کتابخانه‌های مدارس، اما در کتابخانه‌های دولتی با امکاناتی که وجود دارد این کار امکان‌پذیر نبود و از طرفی ما یک سری مدارس خیر ساز داریم که ماهانه هم یک مدرسه به این روش ساخته می‌شود لذا موضوع را بردیم به طرف مدارس خیر ساز و قرار شد از این به بعد با خیرین مدرسه‌ساز گفتگو شود و با توجه به هزینه‌ای که برای تحصیل دانش آموزان کرده‌اند قدمی هم برای کتاب خواندن آن‌ها بردارند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان تاکید کرد؛ در این جلسه مقرر شد در معماری مدارسی که از این به بعد توسط خیرین ساخته خواهد شد جانمایی هم برای کتابخانه انجام شود و خیرین در این زمینه نیز اقدام کنند.
وی گفت، تصمیمی که فی‌البداهه گرفته شد این بود وقتی کتابخانه‌ای برای مدارس دولتی ساخته می‌شود عملاً در بعدازظهرها و تابستان و تعطیلات مدارس آن‌ها هم تعطیل می‌شوند ولی امروز مقرر شد که این کتابخانه‌ها این امکان را داشته باشند که به عنوان کتابخانه محله هم تعریف شود و دسترسی محلی هم داشته باشد.

از هردو نفر سؤال شد که بودجه‌ای دولتی یا عمومی برای این کار در نظر گرفته‌شده یا فقط متکی به خیرین مدرسه‌ساز است هر دو سؤال یک پاسخ داشت، هیچ بودجه‌ای برای این طرح نداریم و تنها متکی به مجمع خیرین مدرسه‌ساز هستیم.

گفتنی است مجمع خیرین مدرسه‌ساز در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و تاکنون دارای ۲۰۰ عضو است و با هیئت‌مدیره‌ای انتخابی اداره می‌شود؛ که مدیریت آن را مهدی کتابچی به عهده دارد.
اعضای ده‌نفره هیئت‌مدیره این مجمع عبارت‌اند از آقای مهدی کتابچی، جواد شبانی، محمد کتابچی، محمد امیر، یزدانپور، احمد فرهی، مرتضی کاشانی پور، خانم کتابچی، مهندس عظیمی و رئیس آموزش و پرورش کاشان محمود خدمتی.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=63740
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: