تاریخ ارسال : ۰۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۵:۵۲ ب.ظ ۳ نظر
Print Friendly

امیدواریم نتیجه حضور تولیت آستان قدس تکمیل و اتمام حوزه آیت‌الله مدنی هم باشد

کاشان‌نیوز: هم‌زمان با سالگرد آیت‌الله مدنی که به‌رسم هرساله امسال نیز در ۴ تیرماه برگزار می‌گردد، اخباری مبنی بر حضور ریاست آستان قدس رضوی حجت‌الاسلام رئیسی در بنرهایی در سطح شهر کاشان منتشر شد.

نظر به اینکه تاکنون چنین دعوتی در این مراسم از اشخاصی که سبقه سیاسی داشته‌اند بعمل نیامده بود و نیز  با توجه به اینکه حجت‌الاسلام رئیسی از سبقه و جهت‌گیری‌های خاصی در امور سیاسی برخوردار است و از طرفی در اینستاگرام دکتر پورمدنی مدیر انتشارات مرسل مطلبی در خصوص اختلاف‌نظرهایی با شکل برگزاری این مراسم در بیت آیت‌الله مدنی اشتراک‌گذاری شد. لذا برای بررسی موضوع با مسئول برگزاری سالگردهای آیت‌الله مدنی که در ۲۵ سال گذشته این مسئولیت را به عهده داشته است در این خصوص گفتگویی انجام دادیم.

سلام جناب پورمدنی از کاشان‌نیوز تماس می‌گیرم و سؤالی داشتم در مورد سالگرد آیت‌الله مدنی در کاشان که به‌رسم هرساله برگزار می‌شود. شما چه برنامه‌هایی تدارک دیده‌اید و هماهنگ‌کننده‌ی مراسم چه کسانی بودند؟

پور مدنی: سلام‌علیکم، افرادی بودند که برای ساخت حوزه ‌آیت الله مدنی از آقای ساداتی نژاد کمک گرفته بودند.

دقیقاً سؤال بعدی من هم همین است که چه ارتباطی بین سالگرد آیت‌الله مدنی که اساساً شخصیتی غیرسیاسی بود با آستان قدس و آقای رئیسی که اخیراً نام ایشان در گروهی خاص از سیاسیون بخصوص در انتخابات اخیر ریاست جمهوری دیده می‌شود هست؟
پورمدنی: ایشان (حاج محمد آقا مدنی) برای ساخت حوزه علمیه از خیلی افراد استفاده می‌کنند ولی از ابتدا نظرشان این نبود که از آستان قدس هم استفاده کنند. ازآنجاکه یکی از اعضای دفتر آقای ساداتی نژاد در حوزه‌ایت‌الله مدنی تحصیل می‌کنند، طی جلسه‌ای که با نماینده کاشان داشتند برای جمع‌آوری وسایل ورزشی و جمع‌آوری مبالغی که برای تکمیل حوزه علمیه آیت‌الله مدنی نیاز هست خواستند از پتانسیل نماینده کاشان استفاده کنند.

البته من در جلسه نبودم که جلسه‌ای به‌اتفاق هیئت‌امنای ساخت حوزه گذاشتند ازجمله مهندس درستکار و آقای ساداتی نژاد و افراد دیگری از دفتر آیت اله صحبت می‌شود که برای ساخت حوزه چه کمکی می‌توانید انجام دهید؟ نماینده شهر پیشنهاد می‌دهند که از آستان قدس کمک گرفته شود. فرزند آیت اله هم قبول می‌کنند. البته قبلاً در دوره آقای واعظ طبسی هم درخواست کمک کرده بودند ولی آقای واعظ طبسی معتقد بودند که نمی‌شود پول آستان قدس را صرف ساخت حوزه‌ای در کاشان کرد. ولی ساداتی نژاد گفتند امکان‌پذیر است و من پیگیری می‌کنم؛ و بر همین اساس فرزند آیت الله نامه‌ای در خصوص کمک به حوزه علمیه به آستان قدس نوشتند.
به‌هرحال برنامه‌های پیش‌آمده به این سمت‌وسو رفت که ایشان گفتند که آقای رئیسی را به کاشان دعوت می‌کنیم تا از نزدیک بازدید کنند و بعد هم برنامه‌ریزی می‌کنند برای سخنرانی در حوزه و مراسم سالگرد.
درواقع این‌جور نبوده که خود حاج‌آقا مدنی مستقیماً از ایشان دعوت کنند تا در مراسم سالگرد سخنرانی کنند تا جایی که من اطلاع دارم.

در اینستاگرام شما مطلبی بود مبنی بر اینکه که خانواده آیه اله با این موضوع موافقتی ندارند.
پورمدنی: خانواده آیت الله از دخترها و پسرهای آیت الله مدنی یکی والده من هست که خودشان موافق نیستند ولی آقازاده‌های آقا مهندس مهدی موافق‌اند. ولی حاج‌آقا محمد نظرشان این‌طور نبوده.
البته از نوادگان آیت اله جمعی موافق هستند و بعضی مخالف ولی اکثراً موافق نیستند. مسئله این است که کسی با شخص مخالف نیست. ولی اگر قرار باشد از اشخاص برای رسیدن به منافع خودشان استفاده کنند خوشایند نیست. من که از اول در ستاد برگزاری مراسم بودم و از ابتدا هم مسئولیت داشتم یعنی تا ۲۵ سال مسئول ستاد برگزاری مراسم سالگرد بودم ولی خب امسال به دلایلی که بالاخره خود من نمی‌توانم پاسخگوی بعضی مسائل باشم خودم را کنار کشیدم. البته کسانی هستند که در حال پیگیری هستند.

درواقع می‌فرمایید دعوت از آقای رئیسی پیشنهاد آقای ساداتی نژاد بوده؟
پورمدنی: من در آن جلسه نبودم ولی احتمالاً همین‌جوری بوده است.

شما از شخص موثقی این موضوع را شنیدید؟
پورمدنی: عرض کردم طوری نبوده که مستقیماً از دفتر حاج محمد آقا مدنی اقدام شود. ابتدا درخواست کمک برای ساخت حوزه و بعد دعوت‌شده برای بازدید و نهایتاً به سخنرانی در حوزه کشیده شد.
البته قبلاً هم جلسات زیادی که در خصوص ساخت حوزه با افراد زیادی در شهر داشته‌ایم ازجمله آقای کتابچی و خیرین مدرسه ساز و جلساتی با آقای رسول‌زاده و آن جلسات برای کمک به ساخت حوزه به نتیجه نرسید. چون خود حوزه‌ها کمک‌های مردمی دارند و از خیلی از مردم کمک هم می‌گیرند.
نظر من این است که اتفاقی افتاده است و باید گذشت و ما مسلماً نمی‌خواهیم تشنج‌آفرین شود. بااین‌حال شکی نیست که بعضی از روش‌های به کار گرفته‌شده قبلاً به این شکل نبوده که عکس سخنران را روی بنر بزنیم. شاید اطلاع‌رسانی می‌کردیم ولی اینکه بنر بزنیم و عکس سخنران بزنیم این‌طور نبوده است. مثلاً دریکی از بنرهای تبلیغاتی عکس سخنران هست ولی هیچ تصویری از خود آیت اله مدنی نیست. کلاً با بعضی از روش‌هایی که انجام‌شده مخالفیم. بعضی از روش‌ها با ما و روحیات ما سازگاری ندارد

بهر حال ازآنجاکه مبنای دعوت اولیه و انگیزه اصلی آقای آیت‌الله زاده حاج‌آقا محمد مدنی مسئله کمک به پروژه مجتمع فرهنگی و حوزه علمیه واقع در پارک آیت‌الله مدنی بوده است انتظار این را داریم که ایشان که تشریف میاورند به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی به تکمیل و اتمام حوزه علمیه آیت‌الله مدنی نیز اقدام نمایند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71477
مطالب مرتبط

 • سلمان صاحب هنر تیر ۴, ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  منظور جناب آقای پورمدنی دقیقا سیاسی است و گرنه در آن جلسه ای که من حضور داشتم هیچ گونه ربطی بین آمدن حاج آقای رئیسی و ساخت حوزه علمیه وجود نداشت.
  کلا دو تا بحث بود
  ۱٫ ساخت حوزه علمیه
  ۲٫ دعوت از آیت الله رئیسی در مراسم سالگرد
  بحث اول که خیلی به جایی نرسید و قرار شد آقای درستکار شروع کند و آقای ساداتی نژاد خیرین و راههای کمک به این موضوع را پیدا کند که یکی از آن ها هم آستان قدس بود
  این بحث که تمام شد گفتند خواسته دوم ما از شما دعوت از آیت الله رئیسی هست.
  جناب دکتر ساداتی نژاد از اول هم خیلی کار را سخت و دشوار می دانست چرا که آمدن ایشان با مشغله های زیاد آن هم در تاریخ مشخص و با فاصله زمانی کمی که بود شاید غیرممکن بود ولی در عین حال به آقای بختیاری قائم مقام آستان تماس گرفت و گفت که خبر آن را بدهد..
  جلسه در آن موقع به ذکر صلواتی پایان یافت و همین قدر می دانم که شخصیت جناب آیت الله رئیسی اجل از این است که برای تسویه حساب سیاسی به کاشان بیاید و آن هم شهری که تعداد آرایش بیشتر از رغیبش بوده است.

  (7)(0)
  • مدیر سایت تیر ۴, ۱۳۹۷ - ۶:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

   اشاره ظریفی کردید به نکته‌ای باریک‌تر از مو، اگر قرار باشد کسی روی شهری سرمایه‌گذاری کند برای تبلیغات، شهری باید انتخاب شود که درصد موفقیت در آن بیشتر باشد، حالا که رای ایشان در کاشان بیش از روحانی بوده چه بهتر که برای بیشتر شدن آن تلاش کنند. این بد نیست اما پنهان شدن در پس اتفاقات نامربوط است که این احساس را منتقل میکند که مردم را احمق فرض کرده‌اند. شخصی در انتخابات چند دهه قبل در برابر پاسخ به انگیزه شرکت در انتخابات گفت من دوست دارم نماینده مجلس باشم. این صادقانه‌ترین پاسخی بود که تا کنون از یک نامزد مجلس شنیده شده. صداقت داشته باشید و برای هدفی که دارید راست بگویید کسی هم ایرادی نمی‌گیرد.

   (1)(7)
 • دکتر محمد حسین مدنی تیر ۳, ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام بر مخاطبان عزیز سایت کاشان نیوز
  برنامه های سالگرد مرحوم آیت الله العظمی مدنی کاشانی هرساله با حضور شخصیتهای برجستهٔ علمی حوزه و دانشگاه برگزار میگردد
  که امسال هم بر همان منوال عمل شده است
  اگر نگاهی به شخصیتهای دعوت شده در سالهای ۲۵گانه انداخته شود، به فراجناحی بودن و تنوع سخنرانان پی برده خواهد شد.

  (7)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: