تاریخ ارسال : ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۴:۰۷ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
سخنی با عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان اصفهان؛

انتخاب‌های استاندار، نشان عیار اوست

کاشان نیوز-اعظم السادات مسعودی علوی*: بیش از چهار ماه از حضور دکتر محسن مهر علیزاده، به‌عنوان استاندار اصفهان در این استان می‌گذرد. انتخاب وی نقطه عطفی در تاریخ انتخاب استانداران بعد از انقلاب در این استان است.
در فضای مه‌آلود و پر از ابهام برای انتخاب گزینه استانداری، نام محسن مهرعلیزاده در حالی مطرح شد که وی در بین اسامی نامزد برای اصفهان نبود؛ اما هر چه بود این خبر موج امیدی در بین همه طیف‌ها ایجاد کرد بدین امید که استان اصفهان با مدیریت وی به جایگاه اصلی خود بازگردد چراکه محسن مهر علیزاده بیش از آن‌که به‌عنوان استاندار بخوانیمش یک مدیر شناخته‌شده ملی است.
استاندار اصفهان در گردهمایی فرمانداران، معاونان و مدیران کل استانداری، به موضوعات مختلفی اشاره‌کرده است. مهر علیزاده در این نشست خطاب به فرمانداران گفته است که «بیشترین تفویض اختیار ممکن به فرمانداران انجام خواهد شد.»
این اتفاق رویه‌ای درست و بجا برای اداره صحیح شهرستان‌ها از سوی فرمانداران است؛ اما نکته مهم و قابل‌تأمل اینکه؛ به‌جز معاونان استانداری، هنوز تغییری محسوسی در مدیریت شهرستان‌ها و حتی در خود استانداری صورت نگرفته است.
در پاسخ به این مطلب، شاید چنین گفته شود که استاندار با آمدنش با کوهی از مشکلات مواجه شده است و اتفاقات پی‌درپی فرصت تغییر و جابجایی مدیران را از وی گرفته است اما حقیقت این است که از مدیری ملی، انتظاری فراتر است و می‌طلبد فارغ از همه دغدغه‌ها دست به تغییر زده و مدیرانی برگزیند که همسو و همراه با وی باشند.
این جمله را بارها شنیده‌ایم که؛ «ما در انتخاب پدر و مادر خود نقشی نداریم اما در انتخاب دوست، همکار و مدیر حتماً نقش داریم».
انتخاب، یک اتفاق مهم در زندگی است. انسان همواره در حال گزینش کردن و یافتن بهترین‌ها برای خود است، چراکه راه فلاح و رستگاری، درگرو انتخاب‌های درست ماست.

  • انتخاب، عیار ما را نشان می‌دهد و به دیگران می‌نمایاند

در مقوله مدیریت و برای انتخاب مدیر شاخصه‌هایی تعریف می‌شود؛ اما متأسفانه در کشور ما برای انتخاب مدیران معیارها و استانداردهای لازم رعایت نمی‌شود؛ و روابط جای ضوابط می‌نشیند. دوستی‌ها و سفارش‌ها در این زمان چنان سنگین می‌شود که عنان انتخاب را از مدیر ارشد می‌گیرد.
می‌گویند قدیمی‌ها، بر اساس سنجش سخن گفته‌اند و این ضرب‌المثل قدیمی که «سلام با خویش، سودا با بیگانه» شاید بهترین تعبیر و توضیح برای مطلب فوق باشد.
ازآنجاکه انتخاب، منزلت و شخصیت مدیر را نمایان می‌کند این اندیشه که؛ مدیران میانی هر چه فروتر، موجب برتری مدیران ارشد می‌شود را مردود می‌سازد.
ازآنجاکه مدیریت یک علم است، برای این امر علاوه بر دانش؛ داشتن تخصص، تعهد، مردم‌داری، اخلاق نیک، کلام نیکو، پوشش زیبا و آراستگی لازم را نیز طلب می‌کند.
استاندار اصفهان اکنون در جاده هزار راه انتخاب قرار دارد. انتخابی که سرنوشت خود را با آن رقم خواهد زد.و از وی به‌عنوان مدیر موفق یا ناموفق نام‌برده خواهد شد.
مدیران استان ‌که جزو مدیران میانی و پایه به شمار می‌روند هرقدر متخصص‌تر باشد و معیارهای مدیریت را با خود داشته باشند در پیروزی و موفقیت استاندار نقش خواهد داشت.
زمانی مهرعلیزاده را در قامت گزینه رئیس دولت جمهوری اسلامی می‌شناسیمش، پس این امید هست تا شاهد بهترین انتخاب‌ها از وی باشیم و بالاتر این‌که؛ استان اصفهان بیش‌ازپیش بر تارک توسعه کشور بدرخشد و نور افشاند.
* روزنامه‌نگار

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70231
مطالب مرتبط

  • م اسفند ۱۲, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

    کجای دنیا قاعده مدیریت بر تغییر و جابجایی مدیران پاییه دستیه؟!!! یعنی عیار یک مدیر به میزان تغییرات سنجیده میشه؟!! دولت دوازدهم در ادامه دولت یازدهمه. مسلما وضعیت در دولت قبل فرق میکرد و انبوه مدیران ناکارآمد دولت احمدی نژاد باید کنار میرفتن اما امروز عموما مدیران انتخاب شده دولت تدبیر و امید هستن. درسته که همیشه باید برای ارتقا نظام مدیریتی تلاش کرد ولی این که یه عده فردای انتخابات مدعی تغییرات میشن باید دلیل رو در منافع خودشون جستجو کرد تا مصالح مردم

    (0)(1)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: