تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ ساعت : ۵:۲۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گزارشی از ۶ سال فعالیت‌

انجمن ادبی بانوان کاشان

۶ سال پیش چهارشنبه ۸۷/۱/۱۵ با برگزاری همایش «عقیله صبر» به مناسبت شهادت حضرت زینب کبری (س) در تالار فرهنگ کاشان «انجمن ادبی بانوان کاشان» رسما اعلام موجودیت و حضور کرد.
انجمن ادبی بانوان کاشانکاشان نیوز ــ فاطمه حسن‌زاده: در کاشان در حال حاضر بیش از ۱۰ کانون و انجمن که در حوزه شعر و داستان و بیشتر شعر کار می‌کنند، فعال است. حضور بانوان و دوشیزه‌گان در هیچ‌کدام از این انجمن‌ها که اغلب دست‌کم هفته‌ای یک نشست ادبی برگزار می‌کنند، با مانعی رو‌به‌رو نیست. حتی در بعضی از این انجمن‌ها که با هیئت‌مدیره اداره می‌شود (مثل انجمن شاعران جوان کاشان) بعضی از بانوان در ترکیب هیئت‌مدیره گا‌هی حضور دارند.
 با این‌حال اما ۶ سال پیش چهارشنبه ۸۷/۱/۱۵ با برگزاری همایش «عقیله صبر» به مناسبت شهادت حضرت زینب کبری (س) در تالار فرهنگ کاشان «انجمن ادبی بانوان کاشان» رسما اعلام موجودیت و حضور کرد.
 «زهرا رسول‌زاده» شاعر و دبیر مدارس راهنمایی کاشان که مسؤلیت دبیری این انجمن ادبی را بر عهده دارد می‌گوید: «تاسیس این انجمن به هیچ روی اضافه کردن یک مجموعه ادبی به مجموعه‌های ادبی موجود کاشان، داشتن هدفی متفاوت از اهداف انجمن‌های ادبی و یا انجام کار موازی یا خدای ناکرده رقابت منفی نبوده و نخواهد بود. اغلب اعضاء این انجمن عضو سایر انجمن‌ها و کانون‌های ادبی، فرهنگی و هنری دیگر شهر هم هستند. هدف‌های متعددی را مدنظر داشته و دنبال کرده‌ایم اما مهم‌ترین آن شاید این بوده که جمعی از بانوان علاقه‌مند به شعر و داستان و ادبیات کمی راحت‌تر و کم‌دغدغه‌تر دور هم بنشینند و از هم‌دیگر بیاموزند.»
انجمن ادبی بانوان کاشان با رویکرد داستان و شعر کار خود را از ۶ سال پیش شروع کرده است. اما خیلی از محدودیت‌ها و مشکلات باعث شده فعالیت‌ها بیشتر با محوریت شعر دنبال شود و طی ۶ سال گذشته عملا داستان از دستور کار خارج بوده است.
رسول‌زاده اضافه می‌کند: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها شاید کشف استعدادهای ادبی و هنری در بین دختران و حتی بانوانی بود که هنوز فرصت محک زدن آثار خود در سایر انجمن‌های ادبی را به دلایل خاص نیافته و تنها می‌توانستند در چنین فضایی استعداد خود را محک زده و آن را باور و بارور نمایند. با توجه به این‌که نشست‌های انجمن ادبی پروین اعتصامی با مدیریت سرکار بانو «خرمشاهی» و همچنین انجمن ادبی «سپیده کاشانی»با مدیریت سرکار بانو «حاجی‌خانی» با فاصله زمانی زیادی تشکیل می‌شد و نیاز به وجود چنین نشست‌هایی با فاصله زمانی کمتر احساس می‌شد، با این هدف از نخستین روزهای کار اطلاع‌رسانی کرده و فعالیت‌‌های‌مان را با کمترین امکانات و غالبا با هم‌راهی و همکاری بسیار خوب اعضا آغاز کردیم.»
این انجمن در سال اول، فعالیت ادبی خود با نشست‌های شعرخوانی و نقد آن در منازل شخصی اعضاء و در کنار آن حافظ‌خوانی پی‌گیری کرد.
برگزاری مراسم چهارمین سال‌گرد فعالیت انجمن در خانه تاریخی احسان

برگزاری مراسم چهارمین سال‌گرد فعالیت انجمن در خانه تاریخی احسان

 نشست‌های هفتگی از‌‌ همان سال اول در بعدازظهرهای یک‌شنبه و هفته‌ای یک‌بار به طور منظم تا کنون برگزار شده‌است. در سال‌های اخیر نشست‌های دوره‌ای این انجمن دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود.
«مرضیه‌سادات طباطبایی» شاعر و دانشجوی کارشناسی‌ارشد زبان و ادب فارسی و ریس هیئت‌مدیره انجمن می‌گوید: در ادامه برنامه‌ها و در سال‌های بعد در نشست‌های هفتگی، علاوه بر شعرخوانی و نقد و بررسی آن، خوانش و بررسی اشعار شاعران معاصر مثل «فروغ فرخزاد»، «مهدی اخوان ثالث»، «سهراب سپهری» و … در سال‌های اخیر نیز در دستور کار انجمن بوده است.
وی تاکید می‌کند: در تمام نشست‌های سال‌های گذشته، شعرخوانی اعضاء و نقد و بررسی آن و همچنین خواندن متون اشعار حافظ، فروغ، اخوان، سپهری و … بررسی آن فقط با حضور بانوان برگزار می‌شده، اما طی یک‌سال گذشته با نظر مثبت همه اعضاء اشعار و اندیشه سهراب سپهری با حضور یک استاد بازنشسته دانشگاه خوانش و مورد توضیح و تفسیر قرار گرفته است.
انجمن ادبی بانوان کاشان، از سال دوم فعالیت یک رسم نیک، که اگرچه شاید بی‌سابقه نباشد، اما حتما کم‌سابقه بوده و طی سالیان اخیر رو به فراموشی می‌رفت را در دستور کار قرار داده و هرازگاهی با هماهنگی و قرار قبلی تعدادی از اعضای انجمن با یکی اساتید پیش‌کسوت شعر و ادب و فرهنگ کاشان و آران بیدگل دیدار و ضمن درس‌آموزی از محضر آن استاد، از وی با اهداء لوح تقدیر تبجیل و تقدیر می‌کردند.
به گفته دبیر انجمن ادبی بانوان کاشان در اجرای این برنامه در سال اول با حضور در منزل مرحوم استاد «عظیمی آرانی» در سال 88 از آن استاد برجسته و کم‌نظیر تبجیل و تقدیر شد.
 دیدار انجمن ادبی بانوان کاشان با مرحوم استادعظیمی

دیدار انجمن ادبی بانوان کاشان با مرحوم استادعظیمی

وی اضافه کرد: در ادامه همین برنامه انجمن با حضور در منزل آقایان: استاد علی شریف، استاد شهاب تشکری، استاد سید ناصر سرافرازی، و ظنزپرداز نامی آران و بیدگل استاد ستاری ضمن ادای احترام به سابقه علمی و ادبی آن‌ها، با اهداء لوح تقدیر، همراه با اهدا‌ء کتاب‌ها و آثار منتشر شده اعضای انجمن از آن‌ها تبجیل و تقدیر به‌عمل آمد.
 نشست‌های هفتگی انجمن ادبی بانوان کاشان در سال اول در بقعه «خواجه تاج‌الدین» جنب مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان برگزار می‌شد. سال دوم با محدودیت‌های اعمال شده به منزل اعضاء و به صورت چرخشی نقل مکان کرد. سال سوم چند ماه موقتا در «خانه فرهنگ سلامت» در ابتدای خیابان زیارتی برگزار شده و مجددا به خانه اعضا برگشته و تا کنون نیز به‌‌ همان شکل چرخشی در خانه اعضا برگزار می‌شود.
 «رسول‌زاده» با گلایه از بعضی عدم همکاری‌ها و کم‌لطفی‌ها نسبت به انجمن در سه سطح مسؤلین، بعضی از اعضای سایر انجمن‌ها و کم‌کاری بعض اعضا به موفقیت‌های انجمن طی ۶ سال گذشته اشاره و می‌گوید: کتاب‌خانه انجمن بیش از ۶۰۰ جلد کتاب دارد که نزد اعضا در گردش مطالعاتی است و منتخبی از سرودهای آیینی زنان شاعر کاشان با عنوان «آیینه بانو» که تمامی مراحل آماده‌سازی آن برای چاپ توسط انجمن صورت گرفته به‌زودی چاپ و منتشر خواهد شد.
انجمن ادبی بانوان کاشان از نخستین روزهای آغاز به‌کار برای دریافت مجوز رسمی از سازمان‌های مسؤل اقدام کرده، اما با توجه به تغییرات شرایط اخذ مجوز این امر با تاخیر روبه‌شده‌است. در حال حاضر تمامی مراحل اولیه ثبت و اخذ مجوز انجام شده و مدارک آن در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و مجوز نهایی آن به زودی صادر خواهد شد.
این انجمن روز یک‌شنبه 93/1/17 به برگزاری اولین نشست دوره‌ای خود در سال جدید و با بررسی اتفاقات گذشته و ترسیم چشم‌انداز آینده هفتمین سال فعالیت خود را در کاشان از سر گرفت.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=29974
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: