تاریخ ارسال : ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ ۳ نظر
Print Friendly

اندر احوال برج مدخل شهر کاشان

کاشان نیوز- جواد جهان‌آرایی: سال‌ها پیش که برج مدخل شهر را ساختند یکی از کسانی که به اعتراض برخاست و با سرودن شعری نسبت به این برج کپی شده از میدانی بسیار بزرگ در ابوظبی اعتراض کرد بنده‌ی حقیر بود. در آن زمان تا توانستم این شعر را در محافل ادبی و عمومی خوانده و تکثیر کردم. آن زمان مثل الآن فضای مجازی نبود تا بشود از آن استفاده کرد و به اطلاع عموم مردم رساند. خوب به خاطر دارم روزی به سراغ مهندس ملکی پور که آن زمان معاون شهردار بود رفتم و از ایشان پرسیدم آیا فضای میدان برای ساختن چنین بر جی متناسب بود؟ گفتند؛ نه!!! ولی تصمیم داریم در آینده فضای اطراف میدان را توسعه بدهیم!!!! (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل)!!!!

ای‌کاش شهردار آن زمان ساختن نمادی برای ورودی شهر را به مناقصه می‌گذاشت و از طریق هنرمندان، معماران، مهندسان ساختمانی بهره می‌برد و سازه‌ای متناسب با ورودی شهر و فضای موجود می‌ساخت.

البته آن زمان‌ها شورای شهری نبود و شهرداران به اختیار و سلیقه خود هر تصمیمی که مایل بودند می‌گرفتند و به کسی هم پاسخگو نبودند.
نزدیک به ۵۰ سال از ساختن برج آزادی تهران می‌گذرد و این برج زیبا که هم نماد تهران است هم نماد ایران است را یک مهندس جوان ایرانی به نام حسین امانت که خوشبختانه کاشانی هم هست، از طریق شرکت در مناقصه و برنده شدن از میان ده‌ها شرکت خارجی انتخاب شد که الحق یک اثر جاودانه است و نمادی از شکوه و عظمت ایران.

چه اشکالی داشت که در آن زمان طرح میدان ورودی شهر را به مناقصه می‌گذاشتند و ساختمانی درخور شهر کاشان می‌ساختند.

ساختمانی که در مدخل شهر ساخته شد هیچ سنخیتی نسبت با شهر کاشان نداشت و فقط ورودی شهر را کور کرد.

حال که به لطف خدا و همت شورای شهر و شهردار جدید این ضایعه‌ی نامتناسب را از میدان ورودی شهر برمی‌دارند، باید به مردم کاشان و شهردار آن تبریک گفت و امیدوار بود با ساخت زیر گذری که سال‌هاست برای آن برنامه‌ریزی‌شده است با موفقیت هر چه تمام پایان بپذیرد.

البته انجام چنین کارهای بی هزینه و مخالفت هم نبوده و نیست و شنیده‌ها حاکی از آن است که یکی از معترضین چنین پروژه‌ای، آقای علی هاشمی طاهری، یکی از اعضای شورای شهر است که معمولاً در کارهای اجرایی و فرهنگی رفتار پوپولیستی از خود نشان می‌دهد و عجیب اینکه معلوم نیست ایشان بر چه اساس!!! نسبت به شهرداران قبل (پدر و پسر) این‌قدر متعهد هستند!! که فریاد برمی‌دارند چون این بنا کار خاندان رضوی است می‌خواهند نابود کنند!!؟
خاندان رضوی کیان‌اند آقای طاهری؟

یک شهر گرفتار ترافیک سنگین شده است و نتیجه کارشناسی بدان جا رسیده است که باید این برج خراب شود و راهی برای عبور و مرور و معضل ترافیک گشوده شود. شما به‌عنوان عضو شورای شهر باید از چنین کاری استقبال کنید که مشکلی از مشکلات شهر حل شود. اگر مخالف هم هستید به احترام رأی اکثریت لطفاً سکوت کنید:

شهرداری که بود شهره‌ی دهر
برجکی ساخته در مدخل شهر
من ندانم به چه می‌ماند آن
نسبتش چیست به شهر کاشان
شهر ما شهر گل و فرش بوَد
بر سرش سایه‌ای از عرش بوَد
زان همه پول که بادآورده است
خرج بسیار در آنجا کرده است
پول آن را همه مردم دادند
با زکات جو و گندم دادند
شهر پاریس که ایفل دارد
برجکی سالم و خوشگل دارد
مرکز گردش توریست شده
نمره‌اش در همه‌جا بیست شده
ولی این برجک بی‌خاصیت
با جهانگرد کند ضدیت
اول شهر توی ذوق زند
طعنه بر مردم خوش شوق زند
زیرکی علت آن را پرسید
فکرها کرد و بدین جای رسید
با زبانی که بیان هنر است
گفت برگشت به عصر حجر است!!!

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72837
مطالب مرتبط

 • سلام ودرود خدا بر پیامبر و اهل بیت طیب و طاهرش صلوات الله علیهم اجمعین و بندگان خوب وآفریدگانش که همه فطر پاک و الهی دارند البته در بدو تولد که انشاالله این امانت و هدیه و گنج الاهی را تا پایان عمر همگی حفظ کرده و در شکوفائیش تا آخر در تلاش باشیم و این هدیه مهم و با ارزش را به ثمن کم بهای دنیای مذموم و نفس اماره نفروشیم و نیز سلام بر جمیع همشهریان بزرگواروبه ویژه استاد ارجمند جناب آقای جهان آرائی از مطالب خوب و پسندیده اشان و بهتر آز آن شعر بسیار خوب و جذابشان و مهمتراز اینکه آن بزرگوار اشاره به برج میدان آزادی و باعث افتخار که سازند ه اش بوده یک کاشانی لیک این افسوس را به کجا باید برد چند سالیست که بیشتر مسئولین این شهر مهم وبا عظمت یا غریبه اند و یا اگر بومی بعضا گرفتار نفسانیات و عدم کا رائی لازم البته همانگونه که عرض شد بعضا زیراکه بسیاری هم چه از بلاد و شهرهای محترم دیگر و یا از خود کاشان و حومه دلسوزندو پر تلاش خلاصه همه مخصو صا آنهائی که سمتی اعم از مذهبی کشوری لشگری سیاسی اجتماعی اقتصادی در دست با کفایتشان دارندبه داد مردم به ویژه مستضعفین چه مستضعف فکری و ایمانی و اقتصادی و…و این مرز و بوم برسندبا توجه به دشمنان و مخالفان داخلی و خارجیمان والسلام و التماس دعا:

  (1)(0)
 • ناشناس آذر ۲۴, ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام به نظر من به جای تخریب بنای مدخل ، شهرداری ابتدا باید زمین های دیگر را که نیاز این
  پروژه هست را از ابتدای بلوار مادر تا میدان مدخل آزاد می کردند بعد وقتی می رسیدند به میدان در صورت اجبار میدان را تخریب می کردند این جوری بهتر بود نه که هیچ کاری انجام نداده اول اومدن دست به تخریب میدان زدن

  (3)(3)
 • ناشناس آذر ۲۳, ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  جناب جهان آرایی
  درود بر شما، این برج ناموزون یک مشعل هم در بالای خود داشت که بعد از روشن شدن توسط یکی از مسئولین تراز اول کاشان به دلیل تشبه به آتش پرستی بر اساس اعتباری که دیانت زرتشتی برای نور و آتش قائل هستند روشن شدن آنرا در شأن مردم کاشان ندانست! و از روشن شدن آن جلوگیری کرد.
  طرفه آنکه شهرداری این دوره نیز برای اصلاح این برجک بی خاصیت نمادی از بادگیرهای خانه بروجردی‌‌ها را بر بالای آن نصب کرد که واقعاً مصداق یک ضرب المثل عامیانه بی ادبانه شد که از نوشتن آن خودداری میکنم.
  بر آقای هاشمی طاهری هم خرده نگیرید، ایشان باید از رضوی‌های پدر و پسر (خداندان رضوی!) دفاع کند چرا که ایشان و خیلی‌های دیگر از قِبل همین دو نفر از فرش به عرش رسیدند!

  (5)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: