تاریخ ارسال : ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۷:۴۵ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

اهمیت رسانه در تعیین سرنوشت یک جامعه

کاشان نیوز :محمد رضا جمالی*: دنیای امروز به عنوان دنیای ارتباطات  و رسانه به سرعت در حال پیشرفت و تغییر می باشد به صورتی که , جهان بزرگ دیروز در زمان امروز , بصورت یک دهکده در امده و با وسائل ارتباطی امروزی و پیشرفت تکنولوژی به دهکده جهانی تبدیل شده است. در همه زمینه های مثبت یا منفی می توان این اطلاع رسانی و یا به نوعی جنگ رسانه ای را مشاهده کرد حتی در زمینه اعتیاد و مصرف مواد مخدر.

تبادل اطلاعات در زمینه تهیه و توزیع مواد مخدر , عرضه مواد مخدر جدید که به نوعی متناسب با سلیقه گروه هدف یا مصرف کننده باشد , شیوه های مصرف  و روش های محتلف دیگر در دنیای حقیقی و مجازی بسیار آسان و به فراوانی وجود دارد.برای نمونه  اگر به ماهها و یا سالهای قبل برگردیم , دوره ای بود که ماده مخدر کراک دیگر با قیمت بسیار پائین و فراوانی زیاد و به همراه ناخالصی زیاد , در دسترس مصرف کنندگان  و بیماران معتاد بود . آثار تخریبی بسیار زیادی را از خود برجای می گذاشت. عوارض جسمانی شدید مصرف ماده مخدر باعث شد موج تبلیغاتی گسترده ای علیه این ماده مخدر مهلک به راه بیافتد. با افزایش تبلیغات رسانه ای علیه مصرف ماده مخدر کراک و شیوع پوستر ها یا فیلم هایی در شبکه های مجازی و گوشی های تلفن همراه از عوارض واثرات مخرب ماده کراک نظیر قطع شدن دست و یا پای بیمار معتاد ,  پیداشدن اجساد مختلف در حومه شهر بابدنهای متلاشی و متعفن , وجود حشرات مختلف در اجساد قربانیان ماده مخدر کراک و بسیاری از موارد مختلف دیگر که با کمک افراد خدوم و صبور در عرصه خبر و اطلاع رسانی همراه بود , باعث شد در کنار اقدامات مفید فایده دستگاههای دیگر , خود بیماران معتاد به سطحی از آگاهی و بینش برسند که از مصرف این ماده هراس داشته باشند و برای مقطع زمانی کوتاهی به مواد مخدر سنتی روی بیاورند و یا تصمیم به ترک و درمان اعتیاد بکنند , بصورتیکه کسانی که در زمینه درمان اعتیاد فعالیت دارند شاهد موج گسترده ای از گرایش به درمان در بین بیماران معتاد بودند و همزمان با این تغییر نگرش  در بین گروه هدف , مافیای ماده مخدر تغییر رویه داد و با کم کردن و در مقطعی قطع تولید ماده مخدر کراک , ماده مخدر هروئین را وارد بازار عرضه کرد ( همچون گذشته ). البته این مباحث بسیار گسترده و تخصصی می باشد که شاید مجال در این زمان و مکان نباشد.

کلا منظور از ارائه این بحث نقش مهم رسانه و تبلیغات در پیشگیری و درمان یک معضل و پدیده شوم اجتماعی می باشد. اگر یک عزم راسخ و ملی در بین همه سطوح مدیریتی یک جامعه باشد آن موقع با پرچمداری گروه خبر و خبرنگار بعنوان نوک پیکان اطلاع رسانی و حمله به یک ناهنجاری اجتماعی می توان شاهد نتایج مثبت و کارسازی بود . از آنجا که این روزها با نام محترم و سختکوش خبرنگار همراه است خواستم با طرح این موضوع و پیگیری آن در مجال دیگر هم روز خبرنگار را به قشر فرهیخته , سختکوش , صبور و بسیار محترم خبرنگار تبریک گفته  و به اهمیت نقش این افراد در تعیین سرنوشت یک جامعه و یا حداقل در محدود کردن و محو کردن یک پدیده یا ناهنجاری اجتماعی اشاره ای کوتاه بنمایم. امید است تا تمام دستگاهها و ارگانهای یک جامعه به اهمیت نقش خبر , اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی درست و سالم پی ببرند که عنصر مهم این عرصه خبرنگاران محترم می باشند. این روز و این هفته را به تمامی خبرنگاران و تمام دست اندرکاران بسیار صبور و محترم مخصوصا دوستان کاشان نیوز تبریک می گویم.

*درمانگر و مشاور درمان اعتیاد

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=45161
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: