تاریخ ارسال : ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت : ۱۰:۳۰ ب.ظ ۵ نظر
Print Friendly
گفتو با اولین بانوی ورزش اتومبیلرانی کاشان

فراز و فرودهای عشق سرعت

من در بین آقایان و خانم‌های فعال در ورزش اتومبیلرانی کاشان اولین کسی هستم که ضمن فعالیت به طور علمی و تخصصی مدرک این رشته را نیز کسب کرده‌ام و سال‌ها فعالیت در پیست‌های تهران و اصفهان و رقابت با ورزشکاران حرفه‌ای ریز و درشت آنقدر مرا باتجربه کرده که توان آموزش این رشته به زنان و دختران شهرم را داشته باشم.

کاشان نیوز– زهرا رسول زاده: جالب‌ترین قسمت گفتگو با اولین بانوی ورزش اتومبیلرانی در کاشان در‌‌ همان قسمت اول ماجراست. جائی که در مختصات فرهنگی و اجتماعی خاص شهر کاشان در حالی که عاشق و شیفته سرعت و علاقمند به رشته اتومبیلران هستی، هم باید همسر نمونه و عاشق زندگی مشترکت باشی و هم نقش مادری را به نحو احسن ایفا کنی. هم باید در بیرون از منزل شاغل باشی و گاهی هم در حال و هوای شعر و شاعری قدم بزنی. باور تجمیع همه این علایق و الزامات یک زندگی امروزی در وجود یک زن پای ما را به پیست اتومبیلرانی و موتورسواری کاشان کشاند. وعده دیدار ما با زهرا ویدوجی و همسر و فرزند خردسالش در میان همهمه ویراژ مدل‌های مختلف اتومبیل در این پیست در صبح یک جمعه سرد زمستانی عملی شد.
بانوی شاد و بشاش ورزش اتومبیلرانی کاشان که الزامات این رشته را با پوشیدن لباس کامل یک اتومبیلران به هنگام گفتگو رعایت کرده بود در ابتدا از خود و راز علاقه‌اش به رشته پر هیجان اتومبیلرانی این چنین گفت: زهرا ویدوجی هستم، متولد ۱۳۵۷، متاهل و دارای مدرک لیسانس مدیریت دولتی و کارمند بانک تجارت، جدا از علاقه‌ام به اتومبیلرانی به ادبیات هم دلبستگی دارم و گهگاه شعر هم می‌گویم. از کودکی عاشق هیجان ورزش اتومبیلرانی بودم. پنج سال پیش و به طور اتفاقی پایم به پیست این رشته در اصفهان باز شد و بعد از ورودم به پیست با تشویق مربیانم آقای شاه زمانی و خانم پیکان‌پور فعالیت جدی خود را در اتومبیلرانی پی گرفتم، بصورتی که تمرینات مداومم روز به روز باعث پیشرفتم شد. بعد از بازگشتم به کاشان سعی کردم به این ورزش ادامه بدهم اما متأسفانه در مقطعی شرایط برای بانوان اتومبیلران کاشان مهیا نشد و موانع زیادی در این راه برایشان ایجاد کردند. من نیز مجبور شدم در پیست اتومبیلرانی تهران ادامه فعالیت بدهم. علیرغم تمرینات خوبی که در تهران و در کنار ورزشکاران حرفه‌ای دنبال کردم اما سختی رفت و برگشت به تهران و شرایط شغلم اجازه نمی‌داد که بیش از یک سال در تهران فعالیت کنم حالا اما مدتی است که بخاطر بهبود شرایط تمرین و مسابقه برای بانوان اتومبیلران در شهر کاشان به زادگاهم برگشته‌ام._MG_0116
اولین بانوی ورزش اتومبیلرانی در کاشان سپس درباره داشته‌ها و پتانسیل‌های رشته مورد علاقه‌اش در این شهر و بخصوص در حیطه بانوان و انگیزه‌هایش برای بازگشت به کاشان و ادامه رشته اتومبیلرانی در اینجا چنین می‌گوید: خوشبختانه کاشان بزرگ‌ترین پیست اتومبیلرانی استان را در اختیار دارد و کاشان از این لحاظ از اصفهان جلو‌تر است. البته باید تاسف خورد که نمی‌دانیم چطور باید از این امکان استفاده کنیم. با این حال اما در طول سال‌های گذشته تاکنون تلاش‌های زیادی برای بهبود زیرساخت‌های این رشته در کاشان شده است که قابل کتمان نیست اما تا شرایط آرمانی فاصله زیادی داریم. دغدغهٔ من ایجاد تیمی حرفه‌ای از اتومبیلران‌های حرفه‌ای متشکل از آقایان و خانم‌ها در کاشان است که امیدوارم با حضور آقای زارع در رأس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی کاشان این اتفاق عملی شود و بخصوص در حیطه خانم‌ها ما شاهد استقبال آن‌ها از این ورزش در کاشان باشیم. ورزش اتومبیلرانی در میان بانوان کاشانی پتانسیل بالایی دارد. خانم‌های رانندهٔ خوب زیادی داریم که در پی تخلیه هیجانات متراکم و انباشته شده در درون خود هستند و به دنبال فضائی سالم و شاداب برای ارضای علاقمندی‌های درونی خود دارند. جامعهٔ افسردهٔ بانوان در کاشان نیاز به هیجان دارد. زندگی مدرن و ماشینی و خانه نشینی زنان را به ورطه افسردگی و بی‌انگیزگی کشانده و اگر جائی برای احیای شادابی و نشاط مسکوت مانده آن‌ها هست چرا نباید از آن استفاده کنند؟؟! با وجود اینکه در راه اثبات بودن زنان و توانمندی درخشش آن‌ها در همهٔ زمینه‌ها تاکنون مرارت و سختی زیادی متحمل شده‌ام اما آمده‌ام که به جامعه زنان شهرم بباورانم که من هستم و باید باشم تا این حضور نقطه شروع محکمی باشد و ستونی که بتواند جای پای دختران و زنان جویای شادابی و نشاط این شهر را محکم کند و باعث تثبیت حضورشان در عرصه ورزش شود. ناگفته نماند که تغییر مدیریت هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی کاشان که یکسالی از آن می‌گذرد به افزایش انگیزه‌های من برای کمک به ورزش بانوان آن هم در رشته‌ای که به آن علاقه دارم کمک زیادی کرد.
مشکلات و معضلات رشته اتومبیلرانی در کاشان و بویژه در بخش بانوان و کمک هائی که زهرا ویدوجی می‌تواند در راه رفع بخشی از آن‌ها آستین همت را بالا بزند پرسش دیگری است که او چنین پاسخ می‌دهد: عدم آگاهی و شناسانده نشدن این رشته در شهر ما بزرگ‌ترین مشکل ماست. آگاهی در مورد اینکه با رعایت قوانین و بالابردن ضریب ایمنی می‌توان به راحتی در این رشته فعالیت کرد. می‌توانم مستند بگویم در ۵۰ سال گذشته در این رشته تلفات جانی نداشته‌ایم. البته ورزش اتومبیلرانی رشته پرخرجی ست و تأمین مخارج وسیله نقلیه چون به عهدهٔ ورزشکار است خود این مساله می‌تواند از جذب رانندگان خانم به این رشته بکاهد. و این نکته در مورد خانم‌هایی که در خانواده استقلال مالی ندارند یا اینکه توسط خانواده باور نشده‌اند پرنگ‌تر به نظر می‌رسد. من به عنوان مسئول کمیته بانوان در هیئت اتومبیل رانی و موتور سواری کاشان آماده‌ام تا با زیر پوشش قرار دادن تعدادی از بانوان علاقمند این رشته برای آموزش‌های مقدماتی و آموزش نکات ایمنی ورزش اتومبیلرانی دینم را به دختران و بانوان شهرم ادا کنم. من در بین آقایان و خانم‌های فعال در ورزش اتومبیلرانی کاشان اولین کسی هستم که ضمن فعالیت به طور علمی و تخصصی مدرک این رشته را نیز کسب کرده‌ام و سال‌ها فعالیت در پیست‌های تهران و اصفهان و رقابت با ورزشکاران حرفه‌ای ریز و درشت آنقدر مرا باتجربه کرده که توان آموزش این رشته به زنان و دختران شهرم را داشته باشم. در ضمن امیدوارم که در آینده نزدیک ضمن برپائی کلاسهای آموزشی ورزش اتومبیلرانی در مسابقاتی نیز که به نمایندگی از کاشان و یا استان در آن‌ها شرکت خواهم کرد بتوانم در کسب مقام و عنوان نیز موفق باشم. درباره معضلات و مشکلات این رشته در بین بانوان نیز از یاد نبریم که حضور بانوان علاقمند به این رشته در همه جای ایران کم است، شاید یکی از دلایل آن پرهزینه بودن این رشته باشد که به نظر من تنها مشکل این رشته همین پرهزینه بودن آن است که البته مشکل بزرگی نیست. ما در یک ماه اخیر و پس از ورود جدیمان به ورزش اتومبیلرانی بانوان موفق شدیم کمتر از ۱۰ نفر از بانوان علاقمند به این رشته را جذب کنیم و در پی آن کلاس‌های آموزشی مقدماتی و آموزش قوانین خاص این رشته را نیز برای آنان شروع کرده‌ایم و برای برپائی مسابقه آماتوری هفته‌های آینده در بخش اتومبیلرانی بانوان نیز آمادگی داریم که البته همه این‌ها به موازات نظم دهی و ایمن سازی پیست و مجهز کردن موانع پیست از کارهایی بوده که انجام شده است.
زهرا ویدوجی درباره حداقل‌های یک رقابت سرعت در اتومبیلرانی می‌گوید: پرهزینه‌ترین رشته در این ورزش ریس یا‌‌ همان سرعت است که من در همین رشته کار کرده‌ام که با خرید یک پراید سالم حتی با قیمت ارزان و تجهیز آن در حدود یک میلیون تومان که شامل رول بال و کپسول آتش نشانی و لباس و کلاه ایمنی است در این ورزش فعالیت کرده‌ام. کلاس پراید پرتوان‌ترین وبهترین کلاس ماشین هاست برای تمرین و مسابقه است. شرکت کننده‌ها با این حداقل می‌توانند در کنار آموزش و تمرین به حد نصاب قابل قبول برای شرکت در مسابقات سطح بالا که در تهران برگزار می‌شود برسند و مقام بیاورند._MG_0115
او درباره اینکه آیا کاشان توانائی برگزاری مسابقات بزرگ اتومبیلرانی دارد یا نه و اینکه برای آینده ورزش اتومبیلرانی کاشان در بخش بانوان چه برنامه هائی دارد چنین می‌گوید: ما جدیدأ مسیرهای پیست کاشان را شبیه پیست تهران طراحی کرده‌ایم تا شرکت کنندگان برای مسابقات سراسری و بزرگ مشکل عدم شناخت راه را نداشته باشند. پیست بزرگ و مجهزی در کاشان داریم که با کمی رسیدگی نظیر مرمت قسمتی از آن با آسفالت به استانداردهای ملی می‌رسد. برای چینش نقشه و موانع و مراحل تخصصی نیز مربیان و کارشناسانی از تهران دعوت شده‌اند. ما حتی می‌توانیم بعد از آموزش بانوان ورزشکارمان آن‌ها را برای مسابقات ملی به تهران معرفی کنیم. امکانات سخت افزاری ما در حدی هست که بتوانیم به ورزشکاران شهرستان‌های اطراف نیز امکانات و سرویس بدهیم، حتی در آموزش و این پتانسیلی قوی برای استان شدن کاشان نیز به حساب می‌اید. با بهترین بانوی ورزش اتومبیلرانی ایران خانم لاله صدیق صحبت کرده‌ایم و از ایشان دعوت کرده‌ایم تا در آینده نزدیک برای آموزش تخصصی بانوان اتومبیلران کاشان به شهر ما سفر کنند.
او درباره تحرک یک سال اخیر هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری کاشان معتقد است: خوشبختانه اداره ورزش و جوانان کاشان درباره این هیئت دست به ۲ کار ارزنده زد، اول اینکه زیر سازی و آماده سازی پیست را انجام دادند و سپس به انتخاب شایسته ورزشکاران این رشته برای مسؤلیت‌های این هیئت اقدام کردند. و البته از حمایت‌های معنوی و مالی و در حد توان نیز دریغ نکرده‌اند.
بانوی بر‌تر رشته اتومبیلرانی در کاشان که در طول مصاحبه، همسر و فرزند خردسالش در گوشه‌ای نظاره گر حرف‌های او هستند درباره دلایل موفقیتش در این رشته و البته عواملی که باعث شده او با همه مشغله‌های زندگی به رشته مورد علاقه‌اش بپردازد چنین می‌گوید: نقش اصلی این پیشرفت را مدیون حضور دلگرم کننده و صمیمی همسرم هستم که مشوق اصلی من در این رشته بودند که با روشنفکری عمیق خود اجازه حضورم را در عرصه‌ای که معمولأ مردان در آن می‌درخشند داد. او در کنار شاغل بودن و وظایف همسری و مادری برای فرزندم به من اعتماد کرد و این باعث اعتماد به نفس من شد و من هم در راستای تشکر از اعتماد و امیدی که به من بخشید همیشه با موفقیت‌هایم از او تشکر می‌کنم. به دلیل شغلم و فرصت کمی که در خانه هستم اینکه در روزهای تعطیل کنار خانواده‌ام باشم برایم بسیار مهم است اما همسرم ضمن احترام به علایق من با من همراهی می‌کند. حتی پسر ۳ ساله‌ام آرتین نیز همیشه مشوق من در این رشته است. سال گذشته و در مسابقاتی که در تهران برگزار شد و من در آن شرکت داشتم آرتین نقاشی‌ای از من کشیده بود که من را بر سکوی اول وقهرمان اتومبیل رانی را بر سکوی دوم! نشان می‌داد. او حتی در تمریناتم حضور دارد و دائم مرا به برنده شدن تشویق می‌کند و همیشه از من می‌خواهد برنده باشم! 
زهرا ویدوجی با یادآوری موفقیتی که با کمک همسر و فرزندش برای او حاصل شده ادامه می‌دهد: حرفم با همسران بانوان علاقمند به ورزش اتومبیلرانی این است که به همسرانتان اعتماد کنید تا این حضور و درخشش احتمالی در میدان مسابقات به استحکام خانواده شما کمک کند. ایمنی این ورزش تایید شده است و در صورت رعایت قوانین اتفاقی برای شرکت کننده‌ها نمی‌افتد. زنان خود را از این ورزش نترسانند که اعتماد به نفس آن‌ها زندگی را شیرین‌تر می‌کند. من به نوبه خود سختی‌ها و فراز و نشیب‌های برخورد‌ها و نگاه‌های خاص جامعه به ورزش زنان را پشت سر گذاشته‌ام و به افق آینده ورزش بانوان در کاشان بسیار مثبت نگاه می‌کنم. ورزش اتومبیلرانی و پیست آن مکانیست برای تخلیهٔ صحیح هیجانات مثبت برای جوانان و این تخلیه صحیح به داشتن جامعهٔ سالم کمک بسیاری می‌کند. 
او در پایان درباره نقش ورزشکاران این رشته و همچنین مسؤلان و رسانه‌ها در گستراندن ورزش اتومبیلرانی در بین خانواده معتقد است: اگر راننده بفهمد که خوب رانندگی می‌کند و این را به دیگران هم بفهماند اسپانسر‌ها و تعمیرگاه‌ها و افرادی که مایلند تلاش‌های اقتصادی آن‌ها در مسابقات دیده شود به این ورزش رو می‌آورند و رسانه اینجا نقش حیاتی را بازی می‌کند. شناساندن پتانسیل پیست و شرکت کننده‌ها به کل کشور به شناساندن توانمندی‌های شهر کمک می‌کند و شهر می‌تواند برتری‌اش را بر استان و کشور دیکته کند و در صدر باشد، مسئولین و صاحبان صنایع هم با حمایت تبلیغاتی از این ورزش هم به رشد آن کمک می‌کنند و هم برای رشد اقتصادی محصولات خود راهکار درستی را برای تبلیغات انتخاب کرده‌اند. پیست موتورسواری و اتومبیلرانی کاشان می‌تواند برای رشته‌ای که در آن برگزار می‌شود درآمدزائی داشته باشد و میزبان مسابقات منطقه‌ای و ملی باشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=40118
مطالب مرتبط

 • خ. ک خرداد ۲۴, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  با شناختی که من از ایشون دارم، ایشون برای هر کاری پشتکار خوبی دارند با توجه به اینکه هدفشون از زندگی رشد و بالندگی است نه فقط توی این رشته ورزشی بلکه در هر رشته ای میتونند موفق باشند.

  (1)(0)
 • ناشناس فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  خوب بود

  (1)(2)
 • ازاده فروردین ۵, ۱۳۹۴ - ۱:۰۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  فقط میتونم بگم عالی بود خانم ویدوجی مثل همیشه.

  (2)(2)
 • زینب پورسعیدی اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  خانم ویدوجی نه تنها در زمینه فرهنگ و ورزش بلکه از نظر اخلاقی هم بینظیر هستند.ایشون بانویی سخت کوش باانگیزه و مهربانند و من به دوستی با ایشون افتخار میکنم .

  (3)(0)
 • ناشناس اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ - ۴:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  مصاحبه برنامه شناسنامه باخانم معصومه ابتکارواقعاجالب بود-واقعا ایشان الگوی ارزنده ای برای بانوان در زمان ما متوانند باشند-تحصیلات عالی و مسولیت اجرایی بالاصاحب تحلیل های منصفانه احسنت بچنین بانوی مسلمان انقلابی که مسایل زمانه رابخوبی درک وعمل مکند-

  (4)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: