تاریخ ارسال : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت : ۹:۲۱ ب.ظ ۱۸ نظر
Print Friendly
به دستور دادستان آران و بیدگل:

«اویی» شهر زیرزمینی نوش آباد تعطیل شد

اویی نوش آبادکاشان نیوز: بعد از ظهر روز جمعه شهر زیرزمینی نوش‌آباد توسط افراد  نیروی انتظامی پلمپ شد.
به گفته شاهدان عینی و راهنمایان گردش‌گری در«اویی»، نیروی انتظامی شهر نوش‌آباد با اعلام این‌که به دستور دادستان آران و بیدگل باید شهر زیرزمینی نوش‌آباد تعطیل شود، بدون ارائه دادن حکم قضایی اقدام به خارج نمودن گردش‌گران و راهنمایان نموده و سپس درب ورودی را قفل کرد.
بر اساس این خبر علت تعطیلی این اثر تاریخی که بزرگترین شهر زیرزمینی جهان نام گرفته است، عدم رعایت شئونات اسلامی وحجاب عنوان شده است.
شهر زیر زمینی نوش آباد که مشهور به  «اویی» است در واقع ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده‌ای چون دالان‌های باریک تودرتو و اتاق‌هایی با ابعاد کوچک ا ست، که از اعماق زمین تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده‌است.
مجموعه «اویی» در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته وتمامی محلات را به یکدیگر وصل کرده است تا در مواقع خطر از آن برای حفاظت از جان و مال مردم که در زمان‌های گذشته در معرض ناامنی قرار داشتند استفاده شود. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پی‌ سوز به چشم می‌خورد. در بعضی قسمت‌ها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده‌است که در بعضی از اتاق‌ها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیاء می‌شود.

گفتنی است «اویی» در سال‌های قبل نیز به علل مختلف محلی و حقوقی بارها تعطیل و بازگشایی شده بود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=18240
مطالب مرتبط

 • حسن بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ - ۲:۳۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  خیلی نارا حت شدم

  (1)(0)
 • بچه اصفهان اسفند ۱۰, ۱۳۹۲ - ۲:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  کلا این مشکل مملکت ماست از اونجایی که اسلام ودستاورد های اونو درست به مردم نشون نمیدن هرجا که احساس میکنند نقطه مقابل اسلام اونوبه راحتی حذف میکنن

  (0)(0)
 • شهروند نوش آبادی اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ - ۸:۵۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  مسیری که گردشگر برای بازدید در نوش آباد پیاده طی می کند صد الی دویست متر بیشتر نیست.جمعه صبح هم ما تور مختلط ندیدیم. مشکل جای دیگری است. حتی از زبان دادستان شنیده شده است که علی رغم میل باطنی اش و بر اساس فشاری که از جانب ……….به ایشان اعمال شده دست به چنین کاری زده است.حالا گردشگر بی حجاب مشکل شرعی وعرفی دارد.سانس والیبال خانوادگی در کانون ربانی زاده چه مشکل شرعی وعرفی داشت که تعطیل شد.خدا عاقبت نوش آباد را با این …[حذف نام یک مقام روحانی توسط مدیر سایت] به خیر کند.

  (0)(0)
 • شهروند نوش آبادي اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ - ۸:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  آقاي معلوم الحال كه به اسم جانم فداي رهبر و نوش آباديها خود را وكيل و وصي مردم نوش آباد معرفي كرده و …[حذف توسط مدیر سایت].تو كه وبلاگت قبلا فحش نامه بود و الان در دفاع از رهبر و دولت سينه چاك مي كني.تو كه تور هاي مختلط به مرنجاب ميبردي و مي بري و عكس و فيلم مي گرفتي تو كه همين تور ها در مفابلت مثل خواهر و برادر بودند و از دست تو غذاي سنتي مي گرفتند.تو كه در جلسات رحيم مشايي در تهران شركت مي كني ، تو كه هيچ كس تو را …[حذف توسط مدیر سایت]،تو كه منافعت قطع شده تو كه چند بار …[حذف توسط مدیر سایت]، تو كه انجمني تشكيل دادي تا هر كاري بكني و انجمنت در همين دولت منحل شد، تو كه سنگ گردشگري و ميراث به سينه مي زني و مدافع تخريب گنبد يك اثر ملي هستي ، تو كه زمين كوره …[حذف توسط مدیر سایت]، تو كه هيچ كس تو را قبول ندارد و هي دم از مردم مي زني ،تو كه شهرزيرزميني را مركز فساد مي نامي و دنبال تصرف آن هستي تا منافعش را كسب كني تو كه يك آدم بيكاري و حقوقي نداري ولي …[حذف توسط مدیر سایت]، تو كه هر چه بگويم كم گفته ام برو اگر حسن نيت داري جزو هيئت امناي اين امامزاده شو و توسعه‌اش بده.

  (0)(0)
 • نوش آبادیها اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ - ۱:۰۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  با خبر شدیم که روز جمعه توری مختلط برای بازدید به ورودی شهر زیر زمینی تجمع کرده و دختران بد حجاب با وضعیتی نامناسب در میدان ورودی ایستاده و روسری ها را بر داشته و موهایشان را شانه و اتوار می ریختند که روحانی سید مصطفی سادات الحسنی به آنها تذکر می دهد زنی گستاخ به ایشان توهین می کند و اقدام به پرخاشگری جانباز قطع پا بهرام شیخی به حمایت از آقای سادات وارد معرکه می شود به سمتش حمله ور می شوند و قصد شکستن شیشه خودرو اش دارند که در این میان جوانی هیئتی رادمهر به انها می گوید شما وارد شهر مذهبی و شهیدپرور شده اید این چه رفتاری است که از خود بروز می دهید و سپس به 110تماس می گیرد طی هماهنگی های انجام گرفته دستور پمپ مجموعه ها با توجه به هشدارهایی که قبلا به متولیان کار داده شده بود صورت می گیرد.در ایام فاطمیه هم درمقابل شبه مدینه در زمان شهادت حضرت زهرا(س)گروهی در پارک روبروی مراسم اقدام به پخش موسیقی و پایکوبی کرده بودند.
  انجمن دوستداران به صورت غیر قانونی به واسطه عضوشورای شهر اقدام به فعالیت اقتصادی که در اساسنامه انجمن ها فعالیت اقتصادی ممنوع است کرده و میلیونها پول بی زبان شهر را به جیب زدند.انجمنی که 8سال است در روند ساخت و ساز امامزاده شهر کارشکنی می کند 2روز است به دلیل بسته شدن شهر زیر زمینی زمین و زمان را به هم دوختند و متوسل به هر حربه ای شدند.
  کسانی که عفت عمومی و توهین به روحانی شهر نگرانشان نمی کند بسته بودن مرکز فساد اینهمه برآشفته شان کرده این مگر غیراز دست دادن سرمایه غیر قانونی است که به آن دسترسی پیدا کرده اند.
  لازم به ذکر است ساختمان شهرداری که به صورت غیر قانونی توسط مهره نفوذی شان در شورا در اختیار قرار گرفته بود به دستور سازمان بازرسی کشور تخلیه گردید.
  در ساخت و ساز و دخل و تصرف و تصرف گنبد امامزاده شهر و قرارداد با پیمانکار که در حیطه وظایفشان نیست و دخالت و دخل و تصرف در امورات میراث و بناهای تاریخی جرم است کاشی های تاریخی که هویت تاریخی گنبد بود را تخریب و به جایش از کاشی های جدید استفاده کردند.
  حال همین آقایان برای هیئت امنا امامزاده به اتهام تخریب میراث اصفهان را تحریک برای پرونده سازی کردند که تمامی پرونده های تشکیل شده به نفع هیئت امنا رای نهایی صادر شد.
  همین انجمن در نشریه ها و خبرگزاری ها گفته بودند قانون از تخریب ارتفاع ایوانهایی که هیئت امنا ساخته می گوید اما چیز دیگری شد و به حول و قوه الهی اولین ایوان کار کاشی کاری اش تا 70درصد انجام شده استآجری از ایوانها خراب نشد.
  این گروه مشکل فکری و اعتقادی دارند و با ترویج و هدایت تورهای مختلط و بد حجاب در صدد جریحه دار کردن عفت عمومی و سست کردن اعتقادات مردمی هستند که به دنبال همسو کردن افکار عمومی متوسل به این حرکات فریب کارانه هستند.
  امام جمعه محترم در سخنرانی اش گفته بود اگر این روند ادامه پیدا کند برای بستن شهر زیر زمینی پیگیری خواهیم کرد که یکی از این فردی کج اندیش گفته بود که در قبال چنین حرکتی مغازه داران را جلوی دفتر ایشان تجمع اعتراضی راه خواهیم انداخت.چون بسته بودن شهر زیر زمینی لطمه به اقتصاد شهر می زند.
  چقدر توصیه کردند و گوش نکردید شما که با نظام و رهبری مخالفید و بر عیله دولت جو سازی می کنید چطور به خود اجازه می دهید وارد فعالیت های اقتصادی شوید و میلیونها پول را که کارگرهای شهرداری چند ماه است حقوق نگرفته اند به نفع خودتان تصرف کنید.کسانی که یا بازنشسته یا حقوق بگیر آموزش و پرورش و دستگاههای دولتی اند عجب روزگاری است.به امید خدا قرار است نوش آباد در زمینه گردشگری الگوی دیگر شهرهای توریستی شود تا این مسئاله ثابت شود که با مدیریت و درایت درست امکان جذب تورسیت و احترام به فرهنگ دینی و مذهبی و بومی محل وجود دارد.
  بی بند و باری در قالب گردشگری در این شهر جایگاهی ندارد و مردم اجازه نخواهند داد سرنوشتی را دچار شود که گریبان مرنجاب و باغ فین کاشان را گرفته است.
  گردشگرانی که به اعتقادات و فرهنگ مردم هدف مقصد توهین کنند همان بهتر که پشت دربهای بسته بمانند.

  (0)(0)
 • فرهنگ اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  اینقدرسنگ شهیدان عزیز را به سینه نزنید اینقدر به خاطر عقده های محله بازیتان بشکن نزنید اینقدر از رهبر معظم وشهدای معزز مایه نذارید.اینقدر بار حربه فرهنگ مبتذل غربی آب به اسیاب دشمن نکنید.چطور زنان بدحجاب برای دعا گرفتن وسحر وجادو به نوش آباد میایند ودر صف طولانی می ایستند.اعتراضی نیست.شما مثل زیارت محمدهلال ع چادر رنگی در ورودیها بذارید کی مخالفه؟ این آدمها که از کره ماه نمیایند.از تهران واصفهان و…. میایند که دهها برابر شما شهید دادند

  (0)(0)
 • سرباز ولايت اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ
  سلام بر شهيدان درود بر دادستان

  (0)(0)
 • جانم فدای رهبر اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱:۵۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  آنهایی که بر توسعه امامزاده محمد شهرمان سنگ می زدند
  دیدی عاقبت با چه روسیاهی چطور بر این در و آن در می زنند.
  درب لانه فساد و …[حدف توسط مدیر سایت بعلت توهین آمیز بودن] کاری بسته شد.
  پاینده باد تاج افروز

  (0)(0)
 • جانم فدای رهبر اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱:۵۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  و اعدو مااستطعتم بالقوه
  سلام بر دادستان ایثارگر حامی و پیرو خط رهبر
  دل همه را شاد کردی جز دین زدگان دنیا پرست و هوس باز
  دلهایی شاد شد که عده ای نگران چی هستند؟منافع شهر ؟؟
  کسانی عربده می کشند که مرکز درآمدشان و بنگاه درآمدزایی شان بر هم خورد پولهایی که صرف مبارزه با ولایت و نظام و مردم می کردند.
  احسنت بر دادستان شجاع و دلیر و ولایتی هفته آینده شعارهای کوبنده و مردمی را در حمایت این بزرگ مرد در صفوف به هم پیوسته مردم همیشه در صحنه خواهید شنید تا بدانید یائه گویان اندکی بیش نیستند جایشان هم در این پیکار جز ذلت نخواهد بود.
  پاینده باد حزب الله حزب الله هم الغالبون

  (0)(0)
 • جانم فدای رهبر اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱:۳۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  به کوری مروجان فرهنگ مبتذل غربی شهر شهیدان اجازه زوزه کشی به شغالها را نخواهد داد.این شهر پایلوتی فرهنگی و مذهبی هست و خواهد بود دیگر شهرها باید اسلامی بودن را در آینده نزدیک از این سرزمین مهد کهن و اسلام یاد بگیرند.
  آنهایی که می گویند فلان شهر و همه جای کشور چنین است بدانند با این ترفندها راه به جایی نمی برند.ورود گردشگر همه جای دنیا احترام به فرهنگ بومی منطقه است.
  ما فرهنگ ایثار و شهادت و دین را به دیگران منتقل خواهیم کرد مشکل قرار داشتن امورات در دست کسانی است که با سالام و نظام و ولایت مشکل دارند که به حول و قوه الهی نسخه این یاوه گویان هم برچیده خواهد شد.ان شا الله

  (0)(1)
 • شهروندنوش آباد اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام تمام این ایرادات بر میگردد به مدیریت نمایندگی میراث فرهنگی.
  مدیریت قبلی میراث که اسمش خاطرم نیست . علی رغم مشکلات فراوان توانست در جلسات شورای تامین فرمانداری از بسته شدن کاروانسرای مرنجاب وشهر اویی جلوگیری نماید وتعامل کامل با دادستان ونهادهای امنیتی داشت. به هرحال یادش بخیر.وحتی اون مسئول آب انبار چاله سی را با اون همه مشکل مدیریت نماید وباجی به فرماندار وبخشدار فقید قبلی نمیداد .راستی چرا مدیر میراث فرهنگی آران وبیدگل با مدرک فوق دیپلم خطاطی؛ صرفا به سایت ویگل وچاله سنبک بیدگل می پردازد.و دقدقه ای برای مرنجاب ونوش آباد ندارد.باتشکر سربازسابق ناجای آران وبیدگل ساکن نوش آباد

  (0)(0)
 • علی اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ - ۵:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  خیلی جالب است یک زمانی شهری میسازند برای حفاظت مردم ! امروز همان شهر را برای هدایت مردم می بندند !!! مردم این وسط پس کجا هستند ؟!

  (0)(0)
 • کاشانی اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ - ۵:۰۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  درود بر مسئولین فهیم و کاربلد شهرستان کاشان و اران وبیدگل
  اگر مسئولین اینقدر که برای حفظ ظاهر دین تلاش می کنند تنها 5 درصد انرژیشان را صرف باطن دین و اسلام شناسی واقعی نه ظاهر سازی می کردند اکنون مردم اینقدر از دین داران گریزان نبودند
  چرا صورت مسئله را پاک میکنیم
  مگر نمی گویند لا اکراه فی الدین پس اجبار در دین چیست ؟
  توروبخدا بجای مردم فریبی به دادوضع اقتصادی و مشکلات بزرگ شهرستان برسید اینقدر اقتصاد خراب هست دیگر شما چوب لای چرخ رزق و روزی مردم نگزارید
  خدا عقل فهم وشعور و اخلاص به همه ما عنایت فرماید

  (0)(0)
 • سید امیرحسین اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  مشکل بدحجابی مربوط به یک مکان خاص نیست و امری ملی است. باید فکر دیگری کرد. بستن شهر بر روی گردشگران گزینه درستی نیست.

  (0)(0)
 • مهدی اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  خوب لااقل یک مشورتی هماز میرزاث فرهنگی می گرفتند؟؟؟ و تنها اوضاع شهر زیرزمینی اویی اینجوری نیست اگه به دلیل بی حجابی مسافران باشد که این مسافران به تمام اثار تاریخی ایران و حتی مساجد هم با همچین سروضعی و حتی بدتر می روند پس باید همه را پلمپ کرد؟ الان کویر مرنجاب را بستند مشکل حل شد؟؟ باید کار ریشه ای انجام بدهند و تا کی با حکم دادستان باید اقدام شود؟؟

  (0)(0)
 • شیخ آباد اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام بر تمام مسولان فهیم جامعه سلام براعتدال سلام بربصیرت سلام برعدالت سلام بر……………

  (0)(0)
 • تشکر اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  زنده باد دادستان همیشه شجاع بودید مردم شهر همه دوستت دارند

  (0)(1)
 • نوش آبادیها اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ - ۹:۵۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام البته جناب حاج آقا تاج افروز نوش آبادی است و به عنوان دادستان تشخیص مصلحت داده اند خدا برای نوش آباد نگهداری وحفظشان کند به امید روزی که ایشان صرفا دادستان نوش آباد باشد زیرا مقام ایشان بسیار بالاست وجا برای ترقی دارند.همه مردم نوش آباد برای حاج آقا دعا میکنند میتوانید به شهر مراجعه و شاهد ثنا گویی مردم باشید.حیف است در آران وبیدگل باشد ایشاله خدا حفظشون کنه……………………………

  (0)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: