تاریخ ارسال : ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۴۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

اویی نوش‌آباد تنها شهر زیرزمینی ایران نیست!

کاشان نیوز– فاطمه حسن‌زاده: شهر زیرزمینی نوش‌آباد همراه با دیگر دستکندهای کشف‌شده در ایران برای علاقه‌مندان به حوزه تاریخ و گردشگری در نخستین نشست شهرهای زیرزمینی ایران معرفی شد.

این نشست عصر یکشنبه ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۹ به میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی، در سالن فردوسی بوستان ورشو برگزار شد.

یکی از مسئولان این نشست دلیل انتخاب موضوع شهرهای زیرزمینی ایران را ناشناخته بودن آن‌ها دانست و به ظرفیت بالای این مکان‌های تازه کشف‌شده اشاره کرد که می‌توانند به رونق گردشگری کشور کمک بسیاری کنند.

محمدجواد امینی که خود را دستیار دبیر این همایش معرفی کرد ادامه داد این نشست نخست است و با صحبتی که با سازمان میراث فرهنگی کردیم در مراحل بعد نشست‌های تخصصی در شهرهایی که دستکندهای زیرزمینی وجود دارد برگزار خواهد شد.

زهرا ساروخانی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش‌آباد نیز یکی از سخنرانان بود که به مدت ۱۰ دقیقه شهر زیرزمینی نوش‌آباد را با اسلاید برای مخاطبین معرفی کرد.

هنگامی‌که توضیحات کاوشگران را که کنار هم قرار می‌دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که شهر زیرزمینی فقط در نوش‌آباد نیست، استان‌های همدان، مرکزی و خوزستان هم در زیر شهرهای‌ خود دست کندهایی پیداکرده‌اند با مکشوفات ارزنده و حتی مستنداتی که بیشتر از نوش‌آباد مخاطب را به فکر می‌برد.

در دل صحبت‌های سخنرانان سؤال‌های زیادی وجود داشت که هنوز به جوابش نرسیده بودند و کاوش و تحقیقات ادامه دارد.

شاید خیال‌بافی باشد، ولی امکانش هست شهرهای دیگری در آینده‌ای نه‌چندان دور به این جمع بپیوندند و بعدها به‌جای شهر زیرزمینی بگویند: کشور زیرزمینی! اما باید توجه داشت این تاریخ غنی، تفکری پخته و متخصص می‌خواهد تا با روش‌های عقلانی این میراث ارزشمند و منحصربه‌فرد را به‌درستی به آیندگان منتقل کند.

ساروخانی و دیگر سخنرانان در میان توضیحات خود به‌سختی مراحل کاوش به خاطر وجود فاضلاب‌ها و خاک‌برداری اشاره کردند، موضوعی حیاتی که این واقعیت را گوشزد می‌کند که در تمام این مناطق، کاوش شهر زیرزمینی اولویت مسئولان شهری و استانی نیست و نیازمند یک اراده ملی است تا این بحران‌ها به شیوه‌ای کارآمد حل شود.

رییس و یکی از اعضای شورای شهر نوش‌آباد و گروهی از راهنمایان شهر زیرزمینی نوش‌آباد نیز در این نشست حضور داشتند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68826
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: