تاریخ ارسال : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت : ۶:۳۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
بی‌توجهی متولیان حوزه مرمت آثار تاریخی:

بادگیرِ آب‌انبار پاچنار راوند در آستانه تخریب

2کاشان نیوز: آب‌انبار تاریخی «پاچنار راوند»، با قدمتی بیش از 200 سال وضعیت بسیار نابسامانی دارد. این اثر تاریخی که متعلق به دوران قاجار است،  این روزها در اثر بی‌توجهی متولیان حفاظت از آثار تاریخی با مشکلات جدی فراوانی روبه روست.
یک دوستدار میراث فرهنگی راوند در گفت‌وگو با کاشان نیوز، با اشاره به مشکلات این بنای تاریخی گفت: یکی از بادگیر‌های این آب انبار مقداری به سمت راست منحرف شده و ترک بزرگی بر روی آن پدیدار شده است.
«رضا نبی راوندی» با اعلام این‌که این موضوع بارها به میراث فرهنگی کاشان یاد‌آوری شده، ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است، افزود: حتی یک‌روز از طرف میراث برای بازدید آمدند، ولی باز خبری نشد.
وی بخش دیگری از مشکلات این اثر تاریخی را  نداشتن تابلو و معرفی‌نامه _ به طوری که دیواره‌ی کناری آن محل نصب اعلامیه و  یادگارنوشته‌هایی شده است که بسیار چهره ی آب انبار را مخدوش کرده است _ و انباشت زباله در راه رو آن عنوان کرد و گفت: با گذشت پنج سال از ثبت این بنا در فهرست آثار ملی، هنوز هیچ کار مرمتی در آن انجام نگرفته‌است.
آب‌انبار پاچنار رواند اثر تاریخی متعلق به دوران قاجار در محله پاچنار، یکی از محله‌های قدیمی راوند واقع شده است. این بنا در تاریخ دوم مرداد1387به شماره ی 23014در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شایان ذکر است که محله‌ی تاریخی پاچنار راوند دارای چند بنای تاریخی ملی از جمله خانه ی عاشورا،  مسجد تاریخی پاچنار،  آب انبار، و خانه‌ی عمارت می‌باشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=18519
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: