تاریخ ارسال : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۷:۰۲ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
بازار کاشان ثبت جهانی می‌شود

بازاریان کاشان را در کدام دفتر و کتاب بجوییم

این یادداشت در قسمت دیدگاه‌ها توسط فرزند یکی از نام‌‌آورترین مردان کاشان درج شده بود که به لحاظ ظرافت و دقت در نکاتی که امروزه مغفول مانده است در این قسمت منتشر می‌گردد.

کاشان نیوز-سیدعلی طباطبایی: بازار کاشان ثبت جهانی می‌شود. چه خوب. ولی بازاریان کاشان را در کدام دفتر و کتاب بجوییم. گرچه جلوهای بصری از نگاه هنر معماری بازار کاشان بی‌تردید باارزش است ولی آن مردمانی که قرن‌ها در زیر این قوس‌های کمان درکمان باشکوه بهترین سمفونی کسب و پیشه را نواختند و برای این مکان نام و اهمیت بسیار فراتر از حدومرز این شهر تحفه آوردند را در کجا جستجو کنیم.

برای نگارنده هنگامی‌که شروع به جمع‌آوری مکتوب خاطرات پراکنده کودکی به زیر سقف بازار بودم نیافتن هیچ مرجعی از واکاوی مردمانی که همین چند دهه پیش به این مجموعه زیبا جان می‌دادند مایه شگفتی بسیار بود.

چرا هیچ‌کس نخواست نگاهی به انبوه یهودیانی که در این بازار عمر به سر کردند بیندازد. چرا هیچ آماری از ده‌ها کارگاه‌های باشکوه رنگرزی بازار در دست نیست. چرا همین امروز در بازار کاشان کسی نمی‌داند که بهترین و فاخرترین نخ ابرشم در این حجره‌های امروز موریانه گرفته پالایش و به دنیا عرضه می‌شد. چرا کسی دیگر در این بازار نامی و یادی از محمد دبیرالصنایع و ده‌ها نوابغ نقاشی در خاطر ندارد. بازار کاشان به ثبت می‌رسد مبارک است ولی بازار کاشان تنها جلوه‌ای است در آیینه جلال انسان‌هایش.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=55738
مطالب مرتبط

 • سعید اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵ - ۸:۲۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام خدمت آقای طباطبایی عزیز
  چند سالی هست که جناب آقای ساطع از پژوهشگران شهرمون دارن روی همین موضوع کسبه و پیشه وران شهرستان کاشان تحقیق میکنن و امیدوارم هرچه زودتر چاپ بشه…ما که بی صبرانه منتظر چاپ این اثر هستیم

  (1)(0)
 • سیدعلی طباطبایی اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ - ۸:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  جنابان اقایان
  از ابراز لطف وبلند اوری نام پدرم سید محمد طباطبایی سپاس گذارم

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: