تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۲:۱۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

بازدید رییس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه کاشان از محوطه باستانی جوشقان و استرک

%d8%a8%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-2کاشان نیوز: رییس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه کاشان سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه از محوطه باستانی جوشقان استرک بازدید کردند.

عضو هیات علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه کاشان در این بازدید، با اشاره به این‌که این محوطه باستانی حد فاصل بین دو روستای جوشقان و استرک واقع شده است گفت: با توجه به شناسایی‌های سال قبل میراث فرهنگی شهرستان و انجام تخریب‌های گسترده و حفاری‌های غیرمجاز آسیب‌های زیادی به این محوطه وارد شده بود که بر این اساس انجام یک برنامه گمانه‌زنی باستان‌شناسی با هدف  شناسایی بهتر این محوطه،سامان‌دهی وضعیت آن و انجام اقدامات و پوشش حفاظتی بهتر و ثبت آن در فهرست آثار ملی در دستور کار قرار گرفت.

محسن جاوری اظهار داشت: بر این اساس، پس از هماهنگی‌های انجام شده و اخذ مجوز از پژوهشکده باستان‌شناسی این برنامه پژوهشی به سرپرستی این‌جانب و دو نفر از اساتید دیگر این دانشگاه آقایان دکتر سید جواد حسین‌زاده و دکتر مجید منتظر ظهوری و تعدادی از دانشجویان کارشناسی‌ارشد و کارشناسی دانشگاه انجام و به مدت یک ماه و نیم به اجرا گذاشته شد.

وی با بیان این‌که در طی این برنامه یک گور دوره آهن مورد حفاری قرار گرفت و داده‌های جالب‌توجهی به دست آمد افزود: بر اساس این برنامه پژوهشی مشخص گردید که این محوطه متعلق به دوره آهن و گورستانی از دوره مربوطه با قدمت سه هزار سال است.

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: داده های به دست آمده از گور مذکور که داده‌های معماری خاصی است مورد مطالعه یکی از اعضای مدعو گروه از دانشگاه ورشو قرار گرفت که نشان از انجام تدفین‌های متعدد در این مکان داشت.

جاوری افزود: نکته حایز اهمیت این تدفین‌ها، انجام مرده‌سوزی و جسد‌سوزی و انتقال داده‌ها به داخل این گور حکایت داشت و در پایان این برنامه خوشبختانه تمامی هدف‌های پیش‌بینی شده تامین گردید.

به گفته وی،  انجام مرده‌سوزی در دوره آهن یک رسم کمتر معمولی است که در این دوره  سراغ داریم و این نشان می‌دهد که منطقه کاشان در دوره آهن یک سنت‌های بومی و محلی را در خودش داشته است.

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان اظهار امیدواری کرد: در برنامه آتی بتوان پس از انجام سامان‌دهی و حفاظت با انجام یک برنامه پژوهشی گسترده‌تر این برنامه را ادامه داد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=63083
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: