تاریخ ارسال : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۳۲ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly

باید از خطرات «چهارشنبه سوری» کاست و آن را زنده نگه داشت

کاشان نیوز- حوریه شیواپور: وجود آداب و رسوم و آیین‌های ملی در هر کشوری، ضمن اینکه عاملی است برای پیوند و وحدت بین مردم، فرآیندی است که با درگیر کردن و مشارکت مردم در آن و بازخوانی و جهت دادن آن به روش صحیح، می‌توان کارکردهای جدیدی برای آن تعریف کرد.
یکی از این آیین‌ها، مراسم «چهارشنبه‌سوری» است.
امسال با اتفاقی که متأسفانه در ساختمان پلاسکو افتاد، مردم طی یک تصمیم جمعی، عهد کردند که به حرمت خون شهدای آتش‌نشان، از مواد محترقه و آتش‌زا استفاده نکنند و یک چهارشنبه‌سوری بی‌خطر بسازند؛ اما متأسفانه باز هم در گوشه و کنار شهر، شاهد همان اتفاقات هرساله هستیم، سیگارت و ترقه به جای خود، وسایل محترقه‌ای که دست‌سازند و به مراتب خطرشان بیشتر است هم یک‌طرف.
چه خوب بود اگر مسئولین، زیرکی و ذکاوت به خرج می‌دادند و از این تصمیم مردمی پلی می‌ساختند برای برگزاری مراسمی سنتی ولی بی‌خطر. مراسمی که آتش، نور، تخلیه هیجان، مشارکت، شادی و نشاط را توأمان داشت و در کنار آن، امنیت و سلامت شهروندان هم تأمین می‌شد.
جامعه زنده و پویاست، با رسوم و آیین‌هایی نهادینه‌شده در بطن خود که نه‌تنها از بین نمی‌روند، بلکه هرروز شیوه‌هایی جدید برای ظهور پیدا می‌کنند و بازتولید می‌شوند. تذکر دادن و انذار و اخطار یا تلاش برای حذف کردن یک رفتار جمعی، به خصوص درزمینهٔ آیین‌های ملی، طبیعتاً نتیجه‌ای نخواهد داشت. چه خوب است این شورونشاط و هیجان، در فضایی ایمن و محافظت‌شده، با ایده‌هایی نو و جذاب، به خصوص برای نوجوانان و جوانان – که هر سال قربانی اصلی حوادث چهارشنبه‌سوری‌اند – باشد.
برگزاری مراسمی در ساعت مشخص، خارج شهر، با استفاده از لوازم آتش‌بازی هوایی، آبشارها، بالن‌های نوری، مشعل‌های شادی، فلاشر که کم‌خطرتر از نارنجک‌ها و سایر وسایل دست‌ساز هستند در کنار شعله‌های کوچک آتش و اجرای مراسم سنتی و پریدن از روی آن، ضمن آن‌که عقلانی‌تر است، می‌تواند عاملی برای نزدیکی مردم و مسئولین شهر به هم باشد و مردم بدانند و به عینه ببینند که آن‌طرف‌تر، کسانی هستند که دغدغه شادی و نشاط و سلامت آنها رادارند.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=65675
مطالب مرتبط

 • ب اسفند ۲۸, ۱۳۹۵ - ۷:۲۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  وقتی یه مراسم چیزی جز خطر نداره وایین خرافه پرستان بوده چی برا اصلاح داره تا نگاهبانش باشیم

  (1)(0)
  • مدیر سایت اسفند ۲۸, ۱۳۹۵ - ۸:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   مسلماً یا شما ایرانی نیستی یا از هویت و شخصیت چیزی نمیدانی!

   (0)(1)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: