تاریخ ارسال : ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۱:۱۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
با اعتباری بالغ بر۹۳۰میلیون ریال

خلوت نظام‌الدوله باغ تاریخی فین مرمت شد

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از اتمام مرمت خلوت نظام‌الدوله در مجموعه جهانی باغ تاریخی فین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی کاشان «محسن جاوری» به قدمت خلوت نظام‌الدوله در باغ تاریخی فین اشاره کرد و گفت: در سال ۱۲۴۲ ه. ق علی‌محمد خان نظام‌الدوله صدر اصفهانی داماد فتحعلیشاه به حکومت کاشان منصوب گردید و باغشاه را برای سکونت برگزید. نظام الدوله با اجازه شاه در محوطه خارج از حد و حصار شمالی باغ، عمارت جدیدی احداث کرد، مشتمل بر حیاطی وسیع و باغچه که چهار جانب آن دارای اتاق و تالارهای کوچک و بزرگ بود که به خلوت نظام‌الدوله معروف گردید که بعد‌ها به دلیل شرایط نابسامان سیاسی دوره مظفر‌الدین شاه و ضعیف شدن حکومت مرکزی در منطقه کاشان متروکه و سپس تخریب گردید.

جاوری اضافه کرد: در سال ۱۳۳۷ ه. ش با حضور افراد سر‌شناس و فرهنگ‌دوست کاشانی و نطنزی انجمنی بنام انجمن حفاظت آثار تاریخی کاشان ایجاد گردید و در این انجمن تصمیم گرفته شد موزه‌ای به منظور معرفی فرهنگ اصیل و پیشینهٔ کهن منطقه کاشان در مجموعهٔ تاریخی فرهنگی باغ فین بر روی خرابه‌های بنای خلوت نظام‌الدوله در محوطه خارج و حد و حصار شمالی باغ فین عمارت جدیدی احداث گردد. پیرو این تصمیم، بنای موزه در سال ۱۳۴۶ ه. ش رسما گشایش یافت.

وی گفت: در سال جاری با هزینه‌ای بالغ بر۹۳۰میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی، بقایای خلوت نظام‌الدوله مرمت و احیا شد.

مدیر مجموعه جهانی باغ تاریخی فین نیز در این باره گفت: از جمله اقدامات مهم مرمتی این بنا، می‌توان از سامان‌دهی و مرمت کف‌فرش و بدنه‌های داخلی و اجرای کاه‌گل بدنه‌های بیرونی، اجرای تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، ساخت درب‌ها و پنجره‌های سنتی چوبی داخلی، مرمت درب ورودی، اجرای سنگ‌فرش با قلوه در هشتی ورودی، مرمت سکوهای پیرنشین ورودی مجموعه مذکور، نام برد.

مجموعه باغ فین حدود ۲۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد که در تیرماه ۱۳۹۰ به همراه ۸ باغ ایرانی در در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=49718
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: