تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

بجای افزایش تعطیلات برای چابک سازی ادارات و افزایش انگیزه کارکنان چاره‌اندیشی کنید

کاشان نیوز- محمد نظافتی: در دنیای پرشتاب کنونی که به قول پیتر دراکِر پدر علم مدیریت در سال ۲۰۲۰ هر هفتاد روز مجموع اطلاعات بشری دو برابر خواهد شد، کمتر کشوری را می‌توان یافت که به‌اندازه‌ی کشور ما از تعطیلات مختلف برخوردار باشد.

خطوط قرمز بسیار در تقویم رسمی کشور یا همان تعطیلات رسمی با اهداف برنامه‌های توسعه و سند چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ در تضادی آشکار است.
سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، ایران را کشوری توسعه‌یافته با جایگاه نخست اقتصادی؛ علمی و فناوری در کشورهای منطقه (افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، گرجستان، ایران، عراق، اردن، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، عمان، پاکستان، قطر، عربستان، سودان، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات، ازبکستان، یمن) تصویر کرده است حال‌آنکه ترکیه که به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب ایران در این امر است چشم‌انداز خود را برای سال ۲۰۲۳ که یکصدمین سال شکل‌گیری این کشور است با جایگاهی جهانی و نه منطقه‌ای تعریف کرده است:
«ارتقای ترکیه به کشوری توسعه‌یافته و انطباق ارزش‌افزوده اقتصادی، جمعیت، تجارت، توسعه‌ی انسانی و فناوری با شرایط جهانی و دستیابی به جایگاه جهانی برمبنای ترکیه‌ی چندجانبه ».

اما متأسفانه آنچه در کشور ما کمتر بدان پرداخته می‌شود کار و فرهنگ کار در جامعه است تا جایی که بر اساس آمار به‌دست‌آمده در کشور هر فرد بین ۲۵ دقیقه تا ۲ ساعت در روز کار مفید انجام می‌دهد یعنی بین ۹۰ تا ۵۳۰ ساعت کار مفید در سال.

و این در حالی است که این رقم در کشورهای پیشرفته به ۷ ساعت در روز می‌رسد. ضمن اینکه در ایران به ازای هر ۴ نفر یک نفر و در غرب به ازای هردو نفر یک نفر شاغل هستند.

طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور از مجلس ششم تاکنون مطرح است که قرار بود درصورتی‌که به تصویب برسد چند روز از میزان تعطیلات رسمی کشور کاسته شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پاییز ۸۹ نتایج تحقیقات خود را بر روی ۱۹۰ تشکل رسمی اقتصادی کشور منتشر کرد که طبق آن زیاد بودن تعطیلات رسمی در صدر مشکلات فعالان کسب‌وکار و موانع اصلی بهبود فضای کسب‌وکار در ایران اعلام‌شده است.

همچنین ازآنجاکه یکی از اهداف برنامه‌ی سند چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ رسیدن ایران به جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری منطقه با نرخ رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد است نتیجه تحقیقات در خصوص توسعه‌یافتگی در ایران و مقایسه آن با کشورهای منطقه نشان می‌دهد ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به ترتیب در جایگاه‌های هجدهم؛ نوزدهم و هفدهم قرارگرفته و این سطح توسعه در مقایسه با کشورهای منطقه و با احتساب شاخص‌های اساسی در سطحی قابل‌قبول نبوده و با گذر زمان این جایگاه نیز چندان بهبود نیافته است.

گرچه برخی منتقدان تعطیلات را برای رفتن به سفر و تجدیدقوای کارمندان مفید می‌دانند اما از نگاه واقع‌گرایانه در وضعیت بسیار بد اقتصادی کنونی کارمندان ترجیح می‌دهند برای پائین آوردن هزینه‌های زندگی؛ در خانه بمانند.

بنابراین به نظر می‌رسد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بجای بحث در جلسات رسمی و علنی برای افزودن بر تعطیلات رسمی کشور می‌بایست نسبت به ارائه‌ی طرحی برای کاهش تعطیلات رسمی و تصویب آن اهتمام ویژه داشته باشند و شورای عالی اداری هم با ارائه‌ی برنامه‌ای جامع در راستای چابک سازی ادارات و بالا بردن انگیزه‌ی کارکنان دستگاه‌های اجرایی کشور چاره‌اندیشی کند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69463
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: