تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۴۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
چرا صندوق حفظ و احیاء، سرمایه‌گذاری را منصوب می‌کند که توانایی مالی ندارد

برای خسارت پیمانکار اقدام شد، تخریب کاروانسرای گبرآباد چگونه جبران خواهد شد

سال گذشته کاروانسرای گبرآباد برای دومین بار در اختیار یک سرمایه گذار قرار گرفت که در مدت چند ماه فعالیت و برگزار کردن یک جشنواره رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: بهره‌بردار کاروان‌سرای تاریخی «گبرآباد» قمصر کاشان به‌علت عدم اجرای تعهداتش خلع ید شده است. در این خصوص مکاتبات و مطالب متعددی در کاشان نیوز منتشر شد و مطلب حاضر آخرین نامه در این نوع می‌باشد که توسط «علی ادهمی بیدگلی»، «مدیرعامل شرکت شکوه تابان پارسی» که پیمانکار و مشاور آخرین سرمایه‌گذار، «مهدی مزرعتی» بوده ارسال گردیده است.

کاشان نیوز: روز گذشته، مدیرعامل شرکت شکوه تابان پارسی در خصوص گزارش ذکرشده در کاشان نیوز در مورخ پنجم آبان ماه سال ۱۳۹۵ با موضوع «خلع ید کاروانسرای گبرآباد صحت ندارد» مواردی را برای روشن نمودن برخی مسائل و اطلاع‌رسانی به مردم به کاشان نیوز ارسال کرده است.
علی ادهمی بیدگلی در نوشته‌ای تصریح کرده است که آقای مهدی مزرعتی که خود را سرمایه‌گذار کاروانسرای گبرآباد می‌نامید حدود دو هفته پس از انتشار مطلب مذکور در آبان ماه سال گذشته، توسط صندوق حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور خلع ید شده و کاروانسرای گبرآباد از او تحویل گرفته شد و در اقدامات بعدی، به دلیل سوء مدیریت و عدم پایبندی وی به تعهداتش اقدامات قانونی توسط صندوق حفظ و احیای میراث فرهنگی انجام گرفت.
وی اذعان نموده است که به دلیل عدم آشنایی سرمایه‌گذار مخلوع، به قوانین حقوقی و قراردادی، وی نه‌تنها درصدد رفع مشکل و پرداخت حق‌الزحمه شرکت برنیامد بلکه از تحویل اموال شرکت شکوه تابان پارسی نیز خودداری نمود، که عذر بدتر از گناه است، و در این رابطه با مراجعه به داور و اخذ رأی، کلیه خسارات مربوط به عدم تعهدات مالی ایشان و عدم تحویل اموال منقول شرکت مشخض و برای اجرا به مراجع قضایی ارسال گردیده است.

آقای ادهمی بیدگلی در نامه ارسالی اهم اختلافات وی و سرمایه‌گذار را به‌تفصیل و این‌گونه بیان کرده و آورده است:
«۱- بهتان به استفاده از مهرهای نامعتبر و جعلی و به عبارتی فاکتورسازی، این در حالی است که در بررسی فاکتورها توسط داور مرضی‌الطرفین، صحت‌وسقم تمامی فاکتورها تائید شد و حتی رسید دریافت وجوه بالای یک‌میلیون تومان هم به دستور داور تهیه و تحویل ایشان شد.
۲- بهتان به تخریب و برداشتن ختایی فرش قسمتی از پشت‌بام که با امضاء و تائید کتبی ایشان در دستور کار کارگاهی پیش از شروع انجام کار به مرحله انجام رسیده و به داور مرضی‌الطرفین تحویل داده شد.
۳- بهتان به فاکتورسازی حمل با نیسان و پرداخت‌های نامتعارف به راننده که اسناد مربوط به عدم صحت این موضوع به داور ارائه‌شده و مورد تائید ایشان قرار گرفت.
۴- بهتان به عدم صحت حق‌الزحمه شرکت به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان که در رأی صادره مبلغ ۴٫۷۷۹٫۸۸۳٫۴۸۶ ریال توسط رأی دادگاه تبیین و به ایشان ابلاغ و لازم‌الاجرا شده است.
اینکه چگونه صندوق حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور، سرمایه‌گذاری بی‌پول را به مرحله تائید و انعقاد قرارداد رسانده اولین و بزرگ‌ترین معضلی است که نه‌تنها سبب بروز آسیب و خسارت بر پیکره کاروانسرای تاریخی گبرآباد گردید بلکه موجب سردرگمی و خسران مالی به این شرکت و بسیاری از کارگران و پیمانکاران جزء مرتبط با سرمایه‌گذار مورد تائید ایشان هم شده است. چرا صندوق حفظ و احیاء، سرمایه‌گذاری را منصوب می‌کند که توانایی مالی ندارد و در همان چندماهه اول پس از تحویل بنا، از ادامه کار ممانعت کرده و حتی توان پرداخت قبض برق کاروانسرا را هم نداشته باشد.
قابل‌ذکر است که مطابق رأی صادره از مبلغ ۴٫۷۷۹٫۸۸۳٫۴۸۶ ریال حاصل تجمیع صورت‌وضعیت‌ها، حدود ۶۸ میلیون تومان نقدی و ۱۱۰ میلیون تومان چک پرداخت‌شده که متأسفانه علاوه بر عدم تأمین چک‌های ایشان و سیر مراحل قانونی و اجرای احکام، مانده بدهی حدود ۳۰۰ میلیون تومان، همچنان درگرو تعهدات سرمایه‌گذاری دروغین است که هیچ‌گونه ملک و املاکی نداشته و با نهایت قساوت قلب و نادانی محض، زندگی و کاسبی کارگران و پیمانکاری جزء را به‌سختی و مشقت کشانده است.»
گفتنی است تمامی اسناد مربوط به آرای صادره توسط داوران و احکام محکومیت صادره از شعبه سوم و هفتم دادگاه حقوقی کاشان در اختیار کاشان نیوز قرارگرفته است.

لازم به ذکر است که پس از خلع‌ید آخرین سرمایه‌گذار کاروانسرای گبرآباد هنوزخبری در مورد مرمت پشت بام کاروانسرا که خطایی‌های آن برچیده شده بود منتشر نشده است و چنانچه در زمستان گذشته مرمتی صورت نگرفته باشد، ورود خسارت به این سازه که از دوران صفوی سرپا مانده است قابل تخمین نخواهد بود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67570
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: