تاریخ ارسال : ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۵۸ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly

برای مختصر سخن گفتن و مربوط عمل کردن تمرین کنیم

کاشان نیوز-امضا محفوظ: در چندین روز پیش علی مطهری که به گلپایگان دعوت‌شده بود حاشیه‌ساز شد! علت این واقعه نیز اعتراض یک شهروند به موضوع سخنرانی وی بود.
شهردار کاشان هم که به مراسمی در روز عید سعید غدیر رفته و در برنامه‌ای موسوم به شمیم علوی به ایراد سخنرانی مبسوطی در به مناسبت این روز پرداخت.
روز عید غدیر یک نماینده مجلس قانونگذاری به یک شهرستان دعوت‌شده است و طبق عرف معمول و مرسوم سخنرانی اولین و آخرین گزینه‌ای است که پیش روی است اما شهروندی از اینکه وی از «غدیر» و نه از مشکلات جامعه و گرانی و علل آن صحبت نکرده است شاکی و گله‌مند‌است و مطهری هم وی را نادان می‌نامند چراکه باید این روز فقط در مورد «غدیر» صحبت کرد!
نفس اینکه در چه روز در مورد چه چیزی باید صحبت کرد موردنظر نگارنده نیست. چون ازجمله مناقشه برانگیز ترین مسائل مبتلابه جامعه است.
اما نفس سخنرانی کردن و اینکه چه کسی باید سخنرانی کند سال‌هاست جامعه را حساس و خسته کرده است. عادت مدیران و حتی معممین به اظهارنظردر خصوص همه مسائل جامعه آشفته بازاری بوجود آورده سراسر حیرت و سرگشتگی و سوء استفاده!
دعوت شدن یک معمم یا مسئول یا مدیر به یک برنامه بدون سخنرانی به‌عنوان کسر شأن تلقی می‌شود! و بر همین اساس مرسوم شده که مسئولین به فراخور جایگاه خود حتماً سخنرانی کنند هرچند تعدادشان زیاد باشد.
اینکه مسئولی چند کلمه در جمعی سخن بگوید نکوهیده نیست و در دید اهل نظر -کوتاه و گزیده و مختصر سخن گفتن بخصوص اگر در حد چند جمله عمومی و کلی باشد- پسندیده و نشان‌دهنده ادب و درک گوینده و هم هست.
اما وقتی در کاشان شهردار در مراسمی به مناسبت عید مبارک غدیر شرکت می‌کند آیا موظف است سخنرانی غرایی خصوص «غدیر» ایراد کند؟ یا بهتر است فرصت را مغتنم شده و پس از تبریک مختصری به به مسائل تخصصی شهر بپردازد؟ مسلماً او صاحب‌نظر و غدیرشناس نیست، در این زمینه دارای تألیف و تصنیف و کتاب و مقاله و تحقیق تخصصی نیست باید از دیدگاه صاحب‌نظران مطالبی را برداشته و در سخنرانی‌اش برای مستمعین بخواند، این‌که یک مهندس جوان در خصوص غدیر به تکرار سخنان دیگران بپردازد –صرف‌نظر از عدم امکان رعایت حقوق مالکیت معنوی- در جامعه‌ای که بیشترین سخنرانی را در رادیو، تلویزیون، مسجد، مدرسه، مراسم مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و…تجربه کرده است چه اثری بجای خواهد گذاشت؟
متاسفانه رسانه‌های خبری نیز به کلیشه‌ای خاص مبتلا شده‌اند که یک خبر را بدل کرده است به:«وی گفت…وی اظهارکرد… ایشان خاطرنشان کرد…» نه نشانی از عناصر و ارکان خبر و رعایت از الزامات فنی خبری و نه اثری از نمایش هنر خبر نویسی و روزنامه نگاری!
آیا بهتر نیست شروع به تمرین کوتاه کردن سخن در مراسم و تخصصی حرف زدن کنیم؟
اگرچه در جامعه ما به‌جای کم کردن از «تعارف» و بر «مبلغ» افزودن آداب متعدد، رسوم مختلف و برنامه‌های بدیع هرروز فزونی میابد. روی سخن مراسم تبریک تولد شهردار در جلسه شورای شهر کاشان نیز هست که اگرچه اقدامی ناپسند نیست اما این رفتار به‌حکم ادب-که شهردار کاشان آراسته و متصف به این صفت است- مستلزم این است که شهردار هم روز تولد اعضای شورا را پیداکرده و در مراسمی تبریک بگوید و ادامه ماجرا… .
بهتر نیست احوال شخصیه را در حریم شخصی نگه‌داشته و بجای تحریک عده‌ای منتظر فرصت و حساس کردن چشم‌هایی موشکاف و دقیق از تعارف کم کنیم و بر مبلغ افزاییم؟
و از اینکه خود را ملزم به اظهار فضل که در نظر دانایان نکوهیده است برای گزیده و مربوط سخن گفتن و عمل کردن تمرین کنیم؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71992
مطالب مرتبط

  • شهروند شهریور ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

    سپاس از این نکته سنجی
    امیدوارم اونایی که موردنظر هستند به این نکات در متن توجه کنند

    (1)(2)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: