تاریخ ارسال : ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۶:۳۱ ق.ظ ۳ نظر
Print Friendly

برخی با ساختن درمانگاه و بیمارستان به فکر ثروت‌اندوزی هستند

کاشان نیوز: نماینده ولی فقیه در کاشان، فرهنگ طبابت را مبتنی بر مبانی توحیدی دانست و از اینکه عده ای از پزشکان به جای خدمت به مردم و بیماران با ساختن درمانگاه و بیمارستان به فکر ثروت اندوزی هستند، ابراز تاسف کرد.
به گزارش خبرگزاری «حوزه»، آیت الله نمازی روزگذشته در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و انجمن خیرین سلامت کاشان، سلامت را از مباحث معرفت شناسی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه بر اساس آیات و روایات، سلامتی و تندرستی مورد تاکید بسیار واقع شده، دست اندرکاران سلامت کشور باید توجه ویژه به این موضوع داشته باشند.
عضو خبرگان رهبری تأکید کرد: باید در نظام آموزشی سلامت کشور برنامه ریزی وجود داشته باشد و تجویز داروی فراوان دلیل حاذق بودن پزشک نیست.
امام جمعه کاشان با بیان اینکه بیمار، طبیب، دارو و درمان به عنوان سه عنصر اصلی سلامت در جامعه باید مورد مطالعه و پژوهش قرارگیرد، به هزینه های کمرشکن بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه کار خیرین سلامت در جامعه از کارهای خیر و حسنات به حساب می آید، باید با کمک دانشگاه های علوم پزشکی با ساخت بیمارستان و درمانگاه به افراد بیمار و بی بضاعت کمک کرد.
آیت الله نمازی با بیان اینکه در نظام توحیدی درکنار کمک به بیمار باید فرهنگ سازی در حوزه سلامت کشور نیز مورد توجه قرارگیرد، به برنامه ریزی و تلاش مضاعف در حوزه تغذیه جامعه اشاره کرد و گفت: مردم در برنامه ریزی زندگی، معاش و تغذیه خود باید طوری برنامه ریزی کنند که بیمار نشوند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عدم آگاهی والدین و جامعه به بخش تغذیه را از معضلات اصلی حوزه سلامت کشور عنوان کرد وگفت: با توجه به اینکه بهبود سلامت جامعه در سایه تغذیه سالم و از طرفی علت بیماری جامعه نیز در سایه تغذیه ناسالم شکل می گیرد، مسئولین حوزه سلامت کشور باید فرهنگ سازی لازم در این زمینه داشته باشند.
آیت الله نمازی با بیان اینکه در نظام توحیدی باید به نحوی برنامه ریزی شود که انسان ها «کی»، «کجا» و «چه موقع» باید غذا بخورند، گفت: با توجه به اینکه دستگاه گوارش محل هر نوع بیماری است، نباید بیش از یک نوع غذا مصرف شود.
وی پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و گفت: همانطور که پیشگیری از وقوع جرم در جامعه مقدم بر برخورد با جرم می باشد، در بخش تغذیه نیز نباید چندین نوع غذا را که موجب ایجاد بیماری های مختلف می شود، مصرف کنیم.
وی بالابردن سطح آگاهی های افکار عمومی جامعه در بخش تغذیه سالم را از کارهای جهادی خیرین سلامت عنوان کرد و گفت: انواع غذاهای گیاهی، حیوانات دریایی، پروتئین، سبزیجات، میوه و لبنیاتی که بر اساس آیات قرآن و روایات اهل بیت (ع) سفارش شده، باید مصرف کنیم تا بیمار نشویم.
نماینده ولی فقیه درکاشان با تاکید بر ترویج فرهنگ استفاده گیاهان سنتی و طب اسلامی توسط خیرین سلامت گفت: خیرین سلامت باید تمام تلاش خود را در اطلاع رسانی افکار عمومی جامعه و خانواده ها در مصرف غذاهایی که موجب بیماری نمی شود، بکار گیرند .
وی با بیان اینکه طبابت از نگاه توحیدی شغل نیست؛ بلکه یک نوع مسئولیت است، گفت: طبابت عاملی برای ثروت اندوزی نیست؛ همانطور که وظیفه روحانیت در جامعه آموزش، تربیت و هدایت مردم می باشد، یک پزشک هم باید به جای ثروت اندوزی به فکر سلامت جامعه باشد.
وی فرهنگ طبابت را مبتنی بر مبانی توحیدی دانست و با ابراز تاسف از اینکه عده ای از پزشکان به جای خدمت به مردم و بیماران با ساختن درمانگاه و بیمارستان به فکر ثروت اندوزی هستند، گفت: اگر پزشک در راستای خدمت به جامعه بیمارستان بسازد، کار درست و توحیدی را انجام داده است؛ در غیر این صورت به دنبال پول جمع کردن است.
آیت الله نمازی در پایان با اشاره به اینکه مصرف دارو در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا بیشتر بوده و در نظام درمانی کشور هنوز این مشکل برطرف نشده است، ابراز داشت: با توجه به اینکه داروی زیاد برای بیمار مضر است، باید این مشکل در نظام خدمات پزشکی اصلاح شود.
بر پایه این گزارش، در ابتدای این دیدار دکتر کوچکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با ارائه گزارشی از حوزه سلامت این شهرستان از ساخت بیمارستان جدید با کمک خیرین در بلوار امام رضا (ع) این شهرستان خبر داد و گفت: بخش ام آر آی بیمارستان بهشتی کاشان نیز با هزینه بالغ بر ۶ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
در ادامه دکتر نیکزاد، مدیرعامل انجمن خیرین سلامت شهرستان کاشان از ساخت ۴۴ پروژه درمانی با کمک خیرین و همکاری دولت از ابتدای تشکیل این انجمن در منطقه کاشان خبر داد و گفت: در حال حاضر علاوه بر شروع عملیات اجرایی بیمارستان ۲۸۰ تختخوابی امام رضا (ع)، ساخت ۴۸ پروژه درمانی و بهداشتی دیگر نیز در سطح شهرها و روستاهای کاشان و آران و بیدگل با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال اجراست.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67760
مطالب مرتبط

 • علی اکبر شاهمیری جانباز مرداد ۶, ۱۳۹۶ - ۱:۲۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام وعرض ادب و احترام محضر آیت الله نمازی و مهمانان ارجمند وگرانقدرشان در این نشت:اولا دغدغه های به جای حضرت آقا صحیح لیکن با عرض معذرت و به عنوان درس پس دادن به عرض مبارک می رساند همانگونه که حضرتعالی و هموطنان عزیز وگرامی مستحضرند با دعای خیر علما وصلحا وبه برکت انقلاب اسلامی ایران و خون شهداو… در دانشگاه علوم پزشکی که متولی بهداشت. درمان وآموزش پزشکی می باشد معاونت درمان ونیز معاونت بهداشت وهمچنین معاونت غذا ودارو بحمدالله به نحو احسن مشغول انجام وظیفه می باشندکه بجاست امت مسلمان جهت موفقیتشان دعانموده وتشکر کنندانشاالله.ثانیا خیرین محترم نیز تمامی اموراتشان مجانی وبه طور وقف می باشد!وچنانچه عزیزی نیز به قصد اجر ومزدمادی هم بیمارستانی ویا هر جائیکه که درراستای این امورمهم باشد تاسیس نماید به دلیل اینکه هر فرد کاری که انجام می دهد چنانجه قانونی وشرعی باشدبابت آن فعل اجر مزدی دریافت خواهد کردبنا بر این شرکت در امر خصوصی نیز پسندیده می باشدوتعاونوعلی البرانشالله شامل حالشان خواهد بودثالثاومهمتر از معظم له مستدعیست به این بنده خدا(علی نامی) که اظهار نظر کرده وقدم در عرصه بی ادبی وحریم شکنی گذاشته نصیحت فر مائیدکه امثال اینگونه افرادمتوجه باشندکه چون شما ها یا نا آگاهید یا صلاحیت وظرفیت دانستن خیلی از امور را ندارید دلیل عدم شفاف بودن آن موضوع یا آن فعل نیست بنا بر این فرد مورد نظر چنانچه نا آگاه یا خدای ناکرده مغرض ویا به هر دلیلی چنین گستاخی را مر تکب شده وبه جای شکر وسپاس کفران نعمت کرده وحرمت بیتی را که هفتصد سال خلق الله ازدرب آن بیت فیض معنوی ومادی برده اند را شکسته توصیه فرمائیدتوبه نموده وبر سر مزار آن عالم جلیل القدر وخدوم رفته ونزدفرزندان عالم و معظم ومعززشان رسیده وعذر خواهی نماید.در غیر این صورت طولی نخواهد کشیدکه حرمتش شکسته وخسارت دنیا وآخرت نصبش خواهد شد!ولسلام التماس دعا:

  (0)(0)
 • محمد مرداد ۱, ۱۳۹۶ - ۷:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  اقای … تو بیمارستان بساز هرچی هم درامد داشت مال خودت تو بساز ……

  (1)(3)
  • علی مرداد ۳, ۱۳۹۶ - ۹:۲۷ ق.ظ - پاسخ دادن

   فعلا که آقای …. یه بیمارستان ساخته که منابعش هم نامشخص است و نیاز به شفاف سازی دارد…. مثل هتل مشهد و …

   (2)(1)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: