تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۰۲ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل گفت:

برداشت صیفی‌جات از مزرعه‌های آران و بیدگل آغاز شد

کاشان نیوز: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل گفت: برداشت صیفی‌جات از سطح یک هزار و ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغازشده است.
حسین فتاحی روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: صیفی‌جات کاشته شده شامل طالبی، خربزه، هندوانه، بادمجان، خیار و گوجه بوده که کشت آن از نیمه دوم اسفند انجام‌شده است.
وی با بیان این‌که بیشترین سطح زیر کشت صیفی‌جات مربوط به طالبی و خربزه با ۶۶۰ هکتار است افزود: هندوانه با ۱۴۰ هکتار، بادمجان با ۱۰۰ هکتار، سبزی با ۱۰۰ هکتار و خیار با ۵۰ هکتار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
وی با بیان این‌که صیفی‌جات به‌صورت زیر پلاستیکی کاشته شده است گفت: سفیدشهر، یزدل، ابوزیدآباد و نوش آباد بیشترین سطح زیر کشت صیفی‌جات را به خود اختصاص داده‌اند.
وی میانگین برداشت صیفی‌جات را به‌طور میانگین ۳۰ تن در هر هکتار برشمرد و افزود: امسال به علت گرمازدگی، باد و آفت کاهش ۲۰ درصدی برداشت در این شهرستان پیش‌بینی می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل با اشاره به‌ضرورت اصلاح الگوی کشت در این شهرستان افزود: اقلیم کویری، ماهیت گرم و خشک و وقوع خشک‌سالی‌های اخیر در این شهرستان شرایط محدودکننده‌ای برای رشد گیاهان زراعی و باغی ایجاد کرده است و ازاین‌رو لزوم رسیدن به الگوی مناسب کشت که نیاز آبی کم، سازگاری با اقلیم آب‌وخاک و به‌خصوص شوری و تنش رطوبتی و گرمایی مصرف آب را دارا باشد ضروری است.
وی تصریح کرد: کشت پسته، گل محمدی و زعفران به‌عنوان محصولی استراتژیک با نیاز آبی کم می‌تواند جایگزین خوبی برای کشت محصولات با مصرف آبی بالا باشد.
وی بیان کرد: در بین محصولات زراعی کشت گیاهانی با طول عمر کوتاه‌تر، نیاز آبی کمتر و بازار مناسب به‌جای کشت‌های پرمصرف آبی مانند صیفی‌جات و پنبه در کشت‌های بهاره و نیز کشت گیاه کنجد در دستور کار اداره جهاد کشاورزی شهرستان قرار دارد.
وی گفت: تکنیک‌های در اختیار قرار دادن آب در مواقع لازم در منطقه ریشه، آبیاری قطره‌ای و استفاده از پوشش مناسب در کنار گیاه به‌منظور کاهش تبخیر آب نیز می‌تواند ازجمله راهکارهای مناسب باشد.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی‌ترین نقطه استان اصفهان دارای سه هزار هکتار زمین باغی و ۱۱ هزار هکتار زمین زراعی است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67194
مطالب مرتبط

 • 123 خرداد ۲۴, ۱۳۹۶ - ۶:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  هر یک کیلو صیفی جاتی که از کاشان و آران و بیدگل برداشت می شود
  کلنگی است بر ساختمان نیمه خراب زندگی در این منطقه
  چقدر منابع آبی داریم که به برداشت صیفی مینازیم

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: