تاریخ ارسال : ۲۵ تیر ۱۳۹۲ ساعت : ۹:۰۵ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در میزگرد اختصاصی کاشان نیوز با صاحب نظران مطرح شد:

بررسی فرصت‌ها و تهدیدها در استقلال «شهر راوند»

قدیمی‌ها معتقد بودند «با یک دست نمی‌توان دو هندوانه را برداشت» اما ظاهرا گوش پادشاهان دیروز و دولت‌مردان امروز، به این سخن حکیمانه بدهکار نبوده و نیست. «امیر کبیر» از دست پادشاهان می‌نالید که طاعون مملکت را برداشته، شاهان در فکر کشور‌گشایی هستند. از طرفی چندین سال است که کار‌شناسان و خبره فن مملکت‌داری و شهرداری، به این نتیجه دقیق علمی رسیده‌اند که یکی از راه‌های کاهش هزینه و مدیریت درست و بهینه در امور اداره شهر‌ها و مناطق و... «تمرکز زدایی» و کوچک کردن بدنه دولت و حکومت مرکزی و واگذاری امور مردم به خودشان است، اما در اغلب اداره‌های مرکزی متولی خدمات شهری، مثل استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها و حتی شوراهای شهر، هنوز اصرار بر سر این است که شهردار یک شهر مثلا با یک دست چندین هندوانه را بخواهد بردارد و توقع هم دارد که اگر هندوانه‌ای شکست، شهروندی، خبرنگاری، رسانه‌ای... اعتراض هم نکند. حالا خدا کند مسئله فقط شکستن یک هندوانه باشد، اما وقتی خسارت‌ها، جانی و مالی و آبرویی و عقب‌ماندگی و زیان‌های جبران‌ناپذیر دیگر باشد که واویلاست. یک نمونه دم‌دستی و بغل‌ِگوشی به قول دوستان، همین شهر «راوند» است که به‌رغم داشتن پتانسیل‌ها و مولفه‌های مشخص شهری، نزدیک به سه دهه تلاش‌ها و تقاضاهای اهالی آن برای ارتقاء به شهر شدن، ناکام مانده است. فقط و فقط به خاطر آ‌ن‌که مسؤلین شهری و اداری کاشان تلاش داشته‌اند چتر ریاستشان بر سر این منطقه هم باشد.

کاشان نیوز: بعد از افطار یکشنبه ۹۲/۴/۲۳ کاشان نیوز، میزبان ۴ نفر از شهروندان راوندی بود تا از نزدیک در جریان این تلاش‌ها و ناکامی‌ها و کامیابی‌های اخیر باشد. در میانه‌های این نشست رسانه‌ای «عباسعلی منصوری» نماینده مردم منطقه که شهر شدن راوند، با تلاش‌های وی به نتیجه نهایی رسیده است، از طریق تله‌کنفرانس در جریان جلسه و بحث‌ها قرار گرفت، و آخرین وضعیت پرونده «راوند» را اعلام و در پاسخ به این سؤال که احتمال دارد در این روزهای پایانی عمر دولت دهم، این مصوبه عملیاتی شود، با اشاره به مصوبه شهرستان شدن «آران و بیدگل» در آخرین روزهای عمر دولت ششم، و شهر شدن «مشکات» در آخرین روزهای عمر دولت هشتم، اظهار امیدواری کرد که این سومین هدیه‌ای باشد که اهالی منطقه در روزهای پایانی عمر یک دولت دریافت می‌نمایند.

 

جلسه با توضیحات کوتاه «عباس شافعی» عضو شورای سردبیری کاشان نیوز، که میزگرد به ابتکار او برگزار می‌شد آغاز شد.

«شافعی» ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان به جایگاه مهم رسانه در تعامل اجتماعی اشاره کرد و با مهم توصیف کردن نقش آن، پایگاه خبری «کاشان نیوز» را به‌عنوان نخستین پایگاه خبری دارای مجوز رسمی که تلاش می‌کند در تعامل مستقیم با شهروندان و مسولین منطقه فرهنگی کاشان باشد، معرفی کرد و افزود:

منظور از منطقه فرهنگی کاشان، منطقه‌ی وسیعی است در گستره‌ی جغرافیایی بین اردستان تا مشکات از یک‌طرف، و از آران و بیدگل تا نزدیک خوانسار و گلپایگان از طرف دیگر، که علاوه بر کاشان، شهرهای نطنز، بادرود، آران و بیدگل، نوش‌آباد، مشکات، جوشقان و کامو، نراق و دلیجان و حاشیه‌ی آن‌ها را شامل می‌شود.

 «شافعی» سپس به «راوند» و جایگاه اجتماعی و پیشینه‌ی ساختار اداری ـ اجتماعی آن پرداخت و با طرح این سؤال که سابقه درخواست برای ارتقا راوند به شهر مستقل به چه زمانی برمی‌گردد و چه فراز و فرودی را تا کنون که این درخواست با مساعدت آقای «منصوری» محقق شده، پشت سرگذاشته؟ ادامه بحث را به میهمانان سپرد.

 در ادامه حجت‌الاسلام «رجبی» روحانی و فعال فرهنگی اهل راوند که از چند سال پیش در راوند منشاء خدمات فرهنگی و مذهبی، و از نزدیک در جریان روند امور بوده است، پس از معرفی مختصری از سابقه فرهنگی و پیشینه مذهبی و ولایتی با سابقه چند صدساله منطقه، اشاره کرد که در جریان فعالیت‌های فرهنگی خود متوجه خطری شده که به تعبیر وی «استحاله فرهنگی» راوند را می‌تواند در پی داشته باشد.

رجبی: الان شاه کلید این موضوع تیمسار منصوری است

 

به گفته «رجبی» دور و در حاشیه بودن راوند از کاشان از یک‌طرف و نبود دغدغه نزد بعضی از مدیران شهری کاشان از طرف دیگر، باعث کاهش خدمات شهری و کمبود امکانات و به تبع آن یک خلاء فرهنگی شده که آرام آرام زنگ خطری را برای اهالی راوند و به خصوص نسل جوان آن به صدا در‌آورد.

وی افزود: این شکاف باعث شد تا عده‌ای دل‌سوز و گمنام در راوند اقدام به طرح موضوع استقلال مدیریت شهری راوند از کاشان نمایند و چون سخنشان سخن حق‌طلبی بود از طرف مردم هم به خوبی شنیده شده و پاسخ گرفت و موضوع با پشتیبانی مردمی که در طول نیم‌قرن گذشته در انقلاب و جنگ و پشتیبانی از نظام همیشه پیشتاز و منشاء اثر بوده‌اند، اما از کمترین حقوق شهروندی محروم بوده‌اند، در دستور کار قرار گرفت.

 

 «رجبی» با اشاره به این‌که بحث اصلی ما جدای از بحث استقلال یک موضوع حیثیتی و هویتی بود و با ذکر خیری از آقای «حاجی» فرماندار سابق کاشان افزود: استارت طرح توسط آقای «گرانمایه» نماینده سابق مردم در مجلس و با حمایت آقای «حاجی» زده شد. به گفته وی فرماندار سابق کاشان بهترین رویکرد را به موضع نشان داده و بیشترین حمایت را هم از طرح داشت، اما حضور آقای «منصوری» در کسوت نمایندگی مردم منطقه و طرح شعار انتخاباتی شهر شدن راوند، و پیگیری‌های بعدی توسط ایشان باعث شد پرونده شتاب ویژه‌ای پیدا کند تا به اکنون که پرونده پس از موافقت فرمانداری کاشان، استانداری اصفهان، و وزارت کشور، در مرحله‌ نهایی در هیئت دولت است.

شمس: شورای جدید باید نگاهی خاص تر به این موضوع داشته باشد و دست از تنگ نظری‌های سابق بردارد، و انتظار داریم که دیگر یک شخص در اینگونه موارد صاحب نظر نباشد

 در ادامه «حسن قطبی» فعال اجتماعی و معنمد محلی، در پاسخ به پرسش کاشان‌ نیوز در مورد حریم و محدوه شهری راوند و مرز آن با کاشان از یک طرف و طاهر‌آباد و خزاق از طرف دیگر، به سابقه موضوع از چند سال پیش و مکاتبات و مکالمات خود با نهاد‌ها و مسؤلین متعدد در سطوح مختلف کشوری، استانی و شهری در این‌باره اشاره کرد و گفت:

من بار‌ها تلفنی با تقسیمات کشوری استانداری و وزارت کشور در تماس بوده‌ام. جالب است بدانید مدیر تقسیمات کشوری اصفهان آقای مهندس «محمدی» است و مدیر تقسیمات کشوری وزارت کشور دکتر «محمدی». روزی دکتر «محمدی» همراه آقای «گرانمایه» به کاشان آمده بود. در فرمانداری به آقای «حاجی» گفت که من در همین مسیر از پلیس راه تا کاشان، متوجه شدم که شهردار کاشان نمی‌تواند به اهالی راوند به‌خاطر بعد مسافت خدمات مطلوبی بدهد. در‌‌ همان جلسه «محمدی» با آقای «بختیاری» استاندار وقت تلفنی صحبت کرده و تمام قول و قرار‌ها گذاشته و صورت‌جلسه شد. صورت‌جلسه ۳ بند داشت: ۱- موافقت فرمانداری کاشان ۲- موافقت شواری عالی شهرسازی استانداری که آقای «بختیاری» قول مساعد داد و ۳- وزارت کشور که مدیر تقسیمات کشوری حاضر بود و اعلام موافقت کرده بود. پس از موافقت فرمانداری کاشان، متاسفانه نامه به جای شورای عالی شهرسازی استان، سر از «شورای شهر کاشان» درآورد. پرونده از همین‌جا منحرف شد و در شورا بر سر حیثیت مردم راوند معامله شد و کار چند سال به تاخیر افتاد. به دنبال این تاخیر، محدوده و حریم تعریف شده نیز دستخوش تغییر شد.

 

حسن قطبی: در شورای شهر کاشان بر سر حیثیت مردم راوند معامله شد و کار شهر شدن راوند چند سال به تاخیر افتاد

 

دو بار از وزارت کشور برای تعریف محدوده آمدند. نهایتا پرونده با‌‌ همان محدوده تغییر یافته به وزارت کشور رفت. حریم کاشان از شهرک آزادگان به بعد و حریم طاهرآباد از دبیرستان ادب و حریم خزاق از امام‌زاده. اگرچه طبق قانون باید حریم یک شهر ۵ برابر محدوده باشد ولی در این تعریف جدید عملا چنین چیزی اعمال نشده.
 «قطبی» اشاره کرد که بار‌ها مشاهده نموده که در فرمانداری کاشان افرادی تعمدا در مقابل مسیر صحیح سالم اجرای قانون و تعریف محدوده بدون کمترین توجیه و دلیل سنگ‌اندازی کرده‌اند که نیازی به نام بردن از آن‌ها ندانست اما گفت نام‌ها محفوظ است.

قطبی: برای من باعث تاسف است که در وزارت کشور بشنوم که گفته می‌شود؛ فرماندار هر شهری که به وزارت کشور می‌آید یک اقدامی میکند اما فرماندار کاشان هیچ اقدامی در این زمینه نمی کند

سپس بعد از توضیحات کوتاه آقای «رجبی» در مورد مشورتی که با اهالی راوند شد و نهایتا اهالی با سعه‌صدر ترجیح دادند به نفع کلان نظام، و به احترام زحمات آقای «منصوری» نماینده محترم منطقه، فعلا از حقوق خود در مورد حریم و محدوده ناقص گذشت کنند و این مسائل به بعد از استقلال شهرداری محول شود، آقای «مجید شمس» عضو شواری شهر اسبق و منتخب شورای شهر جدید کاشان که حدود یک‌ماه دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد، پس از تشکر ویژه از دوستانی که طی چند سال گذشته، به رغم همه بی‌مهری‌ها و ناملایمات کار را به جد پیگیری کرده تا به نتیجه رسانند، در پاسخ به این سؤال که نهایتا با این محدوده ناقص و با توجه به اختلاط فرهنگی عمیق بین مردم طاهر‌آباد و راوند یا خزاق و راوند چگونه مشکالات حل خواهد شد؟ گفت:

 

من می‌خواهم از ۸ سال کارشکنی و تاخیر در تصمیم و درخواستی که در میانه‌های کار موافقت عالی‌ترین مقامات مسؤل در عالی‌ترین سطوح را دارد ــ‌ به عنون نمونه همین تماس تلفنی آقای بختیاری و آقای دکتر محمدی ــ و کارشکنی در مورد ۸ جلسه تایید شده صفیران خدمت و… فقط بگویم که ضعف مدیریت. وقتی مدیریت ثابت و درستی نیست، مردم بازیچه می‌شوند. از حجب و حیای دوستان سوء‌استفاده می‌شود.

قطبی: کاشان با این مدیریت پکیده چطور فردا می‌خواهد استان شود؟ الاقل باید اقدامی کنند که چند تا شهرستان اطراف کاشان باشد.

 

با این‌همه مهم این است که اکنون آن تلاش‌ها به ثمر نشسته، اما الان شرایط خطیری است. نتیجه همه آن زحمات عملیاتی شدن این موافقت و «فرصت»، به نوبه خودش «تهدید‌ها» و خطراتی هم دارد که باید با ظرافت با آن رو‌به‌رو شد. نمونه همین مشکلاتی که در مورد محدوه و حریم وجود داشته و ممکن است به نوعی دیگر رخ بنماید.

شمس: وقتی من در این مورد با دبیرخانه شورای شهر کاشان تماس گرفتم، اظهار بی اطلاعی کردند! چرا یکی سوال نمی‌کند مگر مردم بازیچه هستند؟

ولی من می‌گویم باید با جدیت از این امکان خوشحال بود و با ظرافت مشکلات را حل کرد. «شمس» افزود: همین امروز با دبیرخانه شورا تماس گرفتم تا از آخرین تغییرات در روند پرونده آگاه باشم که آن‌ها اظهار بی‌اطلاعی کامل کردند. چرا یک سوال نمی‌کنند مگر مردم بازیچه هستند؟

 در همین زمان جهت اطلاع از وضعیت پرونده با آقای دکتر «منصوری» تماس گرفته شد تا در رابطه با آخرین مراحل روند پرونده و این‌که آیا این مصوبه در دولت فعلی ابلاغ می‌شود یا مراحل ابلاغ به دولت آینده محول می‌شود، سؤال شود، که آقای «منصوری» اعلام کرد که تلاش می‌‌کنیم در دولت فعلی مرحله ابلاغ انجام شود و امکان این‌که در آخرین روزهای دولت فعلی این مصوبه اجرایی شود هست، همان‌گونه که برای آران و بیدگل در آخرین روزهای دولت وقت اتفاق افتاد.

حاج قدیری: در کاشان هم عدالت برقرار نیست، ما نمی توانیم توقع اجرای عدالت برای راوند را داشته باشیم

 

در ادامه این سؤال از حاضران پرسیده شد که آیا بهتر نیست که به جای مدیریت مستقل داشتن، کمک شود تا مدیریت مرکزی تقویت شود؟ یا به عبارتی این استقلال مدیریتی چه سودی برای کلانِ شهر جدای از «راوند» می‌تواند داشته باشد؟

 «شمس» در پاسخ به این پرسش ابتدا به سه دهه محرومیت منطقه راوند اشاره کرد و نتیجه گرفت که مسولین شهری کاشان اراده‌ای برای دیدن مناطق حاشیه‌ای مثل راوند ندارند. و اذعان نمود که زمان این مسئله دیگر گذشته است، چرا که اگر می خواستند کاری انجام دهند اقدامی کرده بودند، از طرف دیگر علم مدیریت مدرن شهری رسما از تمرکززدایی و کوچک کردن بدنه دولت دفاع می‌کند فقط به دلیل نتیجه بسیار مثبت آن. یعنی این اتفاق نه‌تنها برای مردم راوند مثمرثمر و ارزشمند است، بلکه برای مردم کاشان هم از دو زاویه مفید و ارزشمند است. اول این‌که با فارغ شدن شهرداری کاشان، از خدمات‌دهی به یک محدوه شهری و مجموعه شهروند، بلافاصله این ظرفیت خدمات‌دهی به شکل متمرکز و بهتری مصروف شهروندان کاشانی می‌شود. دیگر لازم نیست با یک دست چند هندوانه برداشته شود. این از نگاه خرد، اما از نگاه کلان، با وجود شهرهای متعدد در کنار یک شهرستان است که آن شهرستان هم قدرت استقال بیشتر و پیدا کردن ظرفیت ارتقا پیدا می‌کند.همین اتفاق فوق‌العاده به ظرفیت استان شدن کاشان که سال‌ها کاشان در پی آنست کمک شایان توجهی می‌کند.

رجبی: باید سپاسگذاری و تشکر ویژه از تیمسار منصوری داشته باشم، زیرا این پرونده از زمانی که ایشان آمدند شتاب بیشتری گرفت

 

سپس آقای « جواد حاج‌قدیری» عضو منتخب شواری شهر چهارم کاشان، در پاسخ به این سؤال که شهر شدن راوند، به نوبه خود و در ابتدای کار مشکلاتی دارد، فکر می‌کنید این شهرداری با این مشکلات چگونه برخورد خوهد کرد؟ گفت: البته هر تغییر و تحولی مشکلات خاص خودش را دارد، اما با توجه به این‌که مردم راوند از ابتدا پیگیر طرح بوده‌اند و درخواست داشته‌اند، قطعا در کنار مسؤلین شهرداری خواهند بود و آن‌ها را حمایت خواهند کرد. شما وضعیت بلوار قطب راوندی را پس از این‌همه سال ببینید. علت را چه می دانید؟ شهر شدن راوند بزرگترین ظرفیت ما برای گذر کردن از مرحله اول و ساختن زیر ساخت‌های شهری جدید است. اگرچه پتانسیل‌های دیگری همچون؛ حمایت خیرین، حمایت هیات مذهبی، برخی کمک‌های متعارف وزارت کشور و… وجود دارد، اما بزرگترین سرمایه ما برای گذشتن از این مرحله، مدارا و حمایت مردم فهیم راوند است، که بهترین کمک می باشد.

بازگشت به صفحه اول

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=20980
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: